Акценти цієї статті:
При своїй реєстрації СГ повинен зазначити види діяльності (коди КВЕД), які він має намір здійснювати. Проте на практиці бувають випадки, коли юрособа/підприємець починає займатися ще одним/кількома видами діяльності, а ось уносити інформацію про них (коди КВЕД) до ЄДР – не поспішає. У цій консультації ми розповімо, з якими складнощами в такому разі може зіткнутися СГ та як їх уникнути.
Почнемо з прямого запитання:
У реєстраційній заяві СГ зазначає, якими видами діяльності займатиметься. Ця інформація вноситься до ЄДР (ст. 9 Закону від 15.05.03 р. № 755-IV, далі – Закон № 755). Проте якщо СГ почне провадити новий вид діяльності, не зазначений у відомостях про нього в ЄДР, ніякі штафні санкції йому не загрожують.
Згідно із ч. 1 ст. 19, ст. 43, 44 Господарського кодексу юрособи та підприємці мають право займатися будь-якою підприємницькою діяльністю, не забороненою законом. Проблеми у СГ можуть виникнути тільки в тому випадку, коли вид діяльності підлягає ліцензуванню (перелік ліцензованих видів діяльності наведено у ст. 7 Закону від 02.03.15 р. № 222-VIII, далі – Закон № 222). Адже якщо в ЄДР цей вид діяльності не зазначено, отримати ліцензію буде проблематично.
Для довідки. Коди КВЕД призначені для визначення і кодування основних і другорядних видів економічної діяльності юросіб, відокремлених підрозділів юросіб, підприємців (розд. I КВЕД-2010). Зазначення коду КВЕД у відомостях про СГ не створює прав або обов’язків для підприємств та організацій, не тягне за собою ніяких правових наслідків (абзац восьмий п. 1 Класифікатора ДК 009:2010). |
З вищевикладеного випливає, що СГ не зобов'язаний уносити до ЄДР інформацію про всі види діяльності, якими він займається, якщо тільки вид діяльності не передбачає отримання ліцензії або іншого дозвільного документа.
Зазначення або незазначення окремих видів діяльності в ЄДР не впливає на можливість особи провадити всі не заборонені законом види діяльності. Проте ми все одно радимо СГ поклопотатися про те, щоб до ЄДР були внесені всі види проваджуваної ним діяльності.
На практиці СГ може зіткнутися з такими проблемами:
Розглянемо ці моменти детальніше.
Договір, здійснений без відповідного дозволу (ліцензії), може бути визнаний судом недійсним (ч. 1 ст. 227 Цивільного кодексу). А ось відсутність в ЄДР та/або в установчих документах СГ конкретного виду діяльності не призводить до недійсності договору – адже в законодавстві нічого про це не сказано.
Але навіть незважаючи на те що закон мовчить із цього приводу, органи ДПС уважають інакше. На їх погляд, якщо СГ провадить діяльність, дані про яку не внесено до ЄДР, то договори, що стосуються такої діяльності, є недійсними. Зокрема, на практиці органи ДПС за результатами перевірок виносять податкові повідомлення-рішення (далі – ППР), згідно з якими СГ донараховуються податки, а також застосовуються штрафні (фінансові) санкції. Причина: нереальність (безтоварність) господарських операцій.
Одако завважимо, що в органів ДПС немає повноважень для визнання договору недійсним, цей факт може встановити лише суд. Що стосується судової практики, то суди найчастіше стають на бік платника податків. Наприклад, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у своїй постанові від 24.07.18 р., ЄДРСР, реєстр. № 75670261 зазначив, що відсутність в ЄДР видів діяльності не забороняє підприємству займатися такими видами діяльності, тим більше якщо це не вимагає отримання відповідних ліцензій, дозволів.
Якщо єдинник має намір займатися новим видом діяльності, він повинен пам'ятати про обмеження, установлені в п. 291.5 ПК.
Так, крім унесення нового виду діяльності до ЄДР єдинники зобов'язані повідомити орган ДПС про зміну відомостей, що містяться в Реєстрі платників єдиного податку (такі вимоги пп. 298.3.1 ПК). Для цього потрібно подати заяву за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 16.07.19 р. № 308.
Строк подання цієї заяви до органу ДПС залежить від групи, у якій перебуває єдинник, а саме:
Пам’ятайте! Неповідомлення податкового органу про новий вид діяльності, не зазначений у Реєстрі платників ЄП, є підставою для анулювання реєстрації платником ЄП (пп. 298.2.3, п. 299.10 ПК). |
Отже, ми встановили, що в законодавстві немає заборони на провадження діяльності, не зазначеної в ЄДР (виняток – діяльність, яка підлягає ліцензуванню). Проте, щоб не нажити неприємностей, краще все ж таки вносити до ЄДР усі види діяльності, якими займається СГ.
Для внесення до ЄДР інформації про новий код КВЕД необхідно подати держреєстратору документи, перелік яких наведено в ч. 4 ст. 17 (для юросіб) і ч. 3 ст. 18 (для підприємців) Закону № 755:
Так, юрособи подають:
Підприємці подають заяву за формою 11, затвердженою Наказом № 3268/5 (ч. 3 ст. 18 Закону № 755). Адміністративний збір за внесення нового виду діяльності до ЄДР підприємець не сплачує.
Важливий момент! Заповнювати заяву потрібно українською мовою (ст. 15 Закону № 755). |
Якщо документи оформлено правильно, зміни будуть зареєстровані в ЄДР протягом 24 годин.
Зараз передбачено декілька способів подання документів для внесення змін до ЄДР (у т. ч. і для додавання КВЕД). Перелічимо їх.
Підприємці можуть подати документи також черз Єдиний державний вебпортал електронних послуг «Портал Дія». Для цього підприємцеві необхідно:
Підписана заява автоматично буде направлена держреєстратору, також інформація буде направлена до органу ДПС. Статус цієї заяви можна буде перевірити у своєму кабінеті.
Візьміть на замітку! У період карантину суб’єкти реєстрації та ЦНАП працюють переважно в онлайн-режимі або ж приймають документи поштою. Наприклад, ЦНАП м. Дніпра у період карантину приймає документи поштою та електронною поштою. |
СГ має право провадити незаборонені види діяльності, навіть якщо вони не зазначені в ЄДР. Але хоча штрафні санкції за невнесення видів діяльності до ЄДР не передбачені, на практиці СГ може зіткнутися з безліччю проблем. Щоб цього уникнути, краще внести до ЄДР усі види діяльності, якими займається СГ. У нашій консультації ми детально розповіли, як це зробити в найкоротші строки.