Розподільчий рахунок в експортера: що з бухобліком, податками і валютним контролем
Акценти цієї статті:
- чи потрібно відображати в бухобліку рух інвалюти на розподільчому рахунку;
- як надходження інвалюти на розподільчий рахунок впливає на суму податку на прибуток, ПДВ, а також єдиного податку в юросіб (третя група платників);
- чи буде дата надходження інвалюти на розподільчий рахунок датою зняття експортної операції з валютного контролю.
Як ви знаєте, ще з 20.06.19 р. скасовано обов'язковий продаж інвалютних надходжень. Із Положення, затвердженого постановою Правління НБУ від 02.01.19 р. № 5 (далі – Положення № 5), був виключений розд. ІІІ, у якому містилася вищезгадана вимога.
Проте розподільчий інвалютний рахунок не скасовано – він, як і раніше, існує. І всі інвалютні надходження з-за кордону (крім надходжень, зазначених у пп. 15–21, 25 та 27 п. 109 Положення № 5) спочатку зараховуються на розподільчий рахунок клієнта, а потім уже – на поточний (п. 108, 110 Положення № 5). Зокрема, попередньому зарахуванню на розподільчий рахунок підлягають виручка від реалізації нерезидентам продукції (товарів, робіт, послуг), надходження у вигляді кредитів, позик або іноземних інвестицій.
Зарахована на розподільчий рахунок інвалюта має надійти на поточний рахунок клієнта-резидента не пізніше наступного банківського дня (пп. 1 п. 52 Положення № 5). Слова «не пізніше» означають, що гроші, які надійшли на розподільчий рахунок, можуть потрапити на поточний рахунок того ж дня. І якщо це відбувається, то жодних проблем у бухгалтера не виникає. Але якщо інвалюта надходить на поточний рахунок тільки наступного дня після зарахування в банк, багато бухгалтерів ставлять собі запитання.
Запитання. Чи варто у принципі фіксувати в бухобліку надходження інвалюти на розподільчий рахунок? І особливо зараз, коли обов'язкового продажу інвалюти вже немає? Чи розподільчий рахунок можна (або потрібно) ігнорувати і відображати в бухобліку надходження інвалюти на момент її зарахування на поточний інвалютний рахунок?
Повна версія доступна тільки передплатникам
Підпишіться на онлайн сервіси для бухгалтерів та кадровиків Uteka. Отримайте повний доступ бібліотеки безпечних рішень, які роблять вашу роботу ефективнішою.
Що входить в передплату?
і приклади
доступу
питання експерту
оновлення
матеріалів
матеріалів c 2015 року