Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Придбання основних засобів із відстроченням платежу

03.06.2020 1399 0 1

Основні засоби: облік від визнання до списання

Досить часто при купівлі основних засобів (далі – ОЗ), особливо дорогого обладнання, техніки, транспортних засобів і т. д., покупцеві надається розстрочення (відстрочення) платежу, у тому числі на строк більше року. Для бухгалтера це означає, що первісну вартість такого об’єкта ОЗ і заборгованість перед постачальником слід відображати за спеціальними правилами бухобліку, пов’язаними з дисконтуванням довгострокової заборгованості постачальника, зокрема при заборгованості в інвалюті. Розглянемо основні правила обліку таких операцій.

Згідно зі ст. 694 ЦК договором купівлі-продажу може бути передбачений продаж товарів у кредит із відстроченням або розстроченням платежу. Умовами договору може бути встановлене (не встановлене) нарахування процентів за надане відстрочення (розстрочення). Договір, у якому прописано нарахування таких процентів, на практиці називають ще договором товарного кредиту, хоча цей термін ні в ЦК, ні в ГК прямо не визначено.

Визначення товарного кредиту міститься в пп. 14.1.245 ПК. Це передання товарів резидентом або нерезидентом у власність юридичних або фізичних осіб за договором, який передбачає відстрочення остаточних розрахунків на певний строк та отримання процентів за таке відстрочення. Право власності на товар переходить до покупця в момент підписання договору або отримання товару.

Це означає, що за таким договором покупець відразу зараховує на баланс отримані від постачальника ОЗ із визнанням заборгованості перед постачальником. Але якщо строк погашення заборгованості становить більше 12 місяців від найближчої дати балансу, то вона вважається довгостроковою та підлягає дисконтуванню. Крім того, у цьому випадку оцінка первісної вартості придбаного об’єкта ОЗ у бухгалтерському обліку має деякі особливості.

Дисконтувати потрібно у випадку, якщо:

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали