• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Постачальник застосовує касовий метод: коли покупцеві відображати витрати в сумі невідшкодовуваного ПДВ?

Платник ПДВ і податку на прибуток здійснює оподатковувані та неоподатковувані операції та визначає їх співвідношення на підставі даних за минулий рік. Цього року він отримував податкові накладні від постачальника теплової енергії, що використовується для опалення адмінбудівлі, не в періоді отримання послуг, а в наступному місяці – у періоді оплати (постачальник застосовує касовий метод). Коли платник податків – покупець має право включити суму ПДВ, що припадає на неоподатковувані операції, до складу витрат? Як йому відобразити ці операції в бухгалтерському обліку?

Витрати на оплату теплової енергії для опалення адміністративної будівлі (включаючи невідшкодовуваний ПДВ) відносяться до адміністративних витрат.

Такі витрати відображаються в бухгалтерському обліку в періоді їх здійснення – незалежно від методу обліку ПДВ постачальником. Пояснимо докладніше.

Спочатку нагадаємо, який порядок установлено ст. 199 Податкового кодексу (далі – ПК). Платник ПДВ, який здійснює як оподатковувані, так і неоподатковувані операції, розраховує їх співвідношення (частку операцій кожного виду в загальному обсязі операцій звітного періоду). Коли він придбаває товари/послуги для використання одночасно у двох видах операцій, то відображає податковий кредит на повну суму вхідного ПДВ, але при цьому зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання з ПДВ виходячи із частки неоподатковуваних операцій (п. 199.1 ПК).

Ідемо далі. Постачальники теплоенергії з 01.01.16 р. застосовують касовий метод (підстава – пп. 4 підрозд. 2 розд. ХХ ПК), тому видають податкові накладні покупцям тільки після отримання оплати. І лише в періоді оплати покупець може відобразити в обліку розрахунки з бюжетом із ПДВ. Іншими словами, для цілей податкового обліку ПДВ придбання товарів/послуг у цьому випадку відбувається в періоді оплати. Це означає, що й зобов'язання з ПДВ нараховуються в тому ж періоді, у якому буде відображений податковий кредит. При цьому період отримання послуги може не збігатися з періодом, у якому відображається податковий кредит.

Суми податкових зобов'язань, нараховані згідно з п. 199.1 ПК, відображаються в бухобліку записом Дт 643 – Кт 641/ПДВ та зараховуються до первісної вартості товарів/послуг проведенням Дт 20, 91-94 – Кт 643 (п. 11 Інструкції, затвердженої наказом Мінфіну від 01.07.97 р. № 141).

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали