Чи можна збільшувати строк експлуатації основного засобу після його введення в експлуатацію?
20.02.2017 5048 0 3
У підприємства на балансі числяться основні засоби (далі – ОЗ) із різною залишковою вартістю, строк експлуатації яких добігає кінця. Дані ОЗ усе ще придатні до використання. Чи можна збільшити строк їх експлуатації?
Так, можна.
«Дозвіл» міститься в П(С)БО 7. Так, у п. 24 цього стандарту сказано, що при визначенні строку корисного використання ОЗ підприємствам слід ураховувати, зокрема, такі фактори, як:
очікуване використання ОЗ з урахуванням його потужності або продуктивності;
очікуваний фізичний та моральний знос;
юридичні та інші обмеження щодо строків використання об'єктів та ін.
І якщо очікувані економічні вигоди від використання об'єкта змінилися, тоді встановлений підприємством строк експлуатації переглядається (п. 25 П(С)БО 7). Тобто ви можете змінити строк корисного використання, зменшивши або збільшивши його, залежно від планів підприємства на такий об'єкт ОЗ.
Але як визначити, що економічні вигоди змінилися? Це може відбутися в результаті таких подій:
- проведено поліпшення, добудування, модернізацію (тоді збільшиться не тільки строк експлуатації, але й первісна вартість об'єкта);
- проведено переоцінку (якщо ви обліковуєте ОЗ за переоціненою вартістю);
- змінився метод амортизації;
- змінилася мета використання об'єкта.
Також строк корисного використання об'єктів може бути переглянутий із метою зменшення витрат у фінзвітності, збільшення чистих активів підприємства та з інших причин згідно з рішенням керівника підприємства.
Зміна строку експлуатації об'єкта повинна бути підтверджена документально. Наприклад, це може бути наказ по підприємству. Такий наказ можна оформити на підставі висновку спеціально створеної комісії, що складається з компетентних технічних фахівців (наприклад, постійно діючої на підприємстві інвентаризаційної комісії).
Зазначимо, що переглянути строки експлуатації ОЗ можна протягом усього року, на будь-яку дату балансу. Якихось особливих вказівок П(С)БО щодо цього не містить.
Нарахування амортизації виходячи вже з нового строку корисного використання об'єкта починається з наступного місяця. Наприклад, якщо ви збільшили строк у лютому, то з березня.
Коментарі до матеріалу