Підприємство придбало об’єкт, вартість якого незначна, але строк служби більше року. Чи можна віднести його до складу малоцінних необоротних матеріальних активів (далі – МНМА) і що для цього треба зробити?
МНМА – це будь-які матеріальні об’єкти зі строком експлуатації більше одного року (або більше операційного циклу, якщо він перевищує рік), але з низькою вартістю.
Правила визначення вартісної межі для віднесення об’єктів до МНМА в бухобліку відрізняються від правил податкового обліку.
У бухгалтерському обліку МНМА виділяються в окрему групу в складі інших необоротних матеріальних активів, які, у свою чергу, є складовою основних засобів (далі – ОЗ) (пп. 5.2.2 НП(С)БО 7).
МНМА відображаються на однойменному субрахунку 112, їх амортизація нараховується за субрахунком 132 «Знос інших необоротних матеріальних активів». У Балансі (форми № 1, № 1-м або № 1-мс) МНМА відображаються в тих самих рядках, що й об’єкти ОЗ.
МНМА підлягають амортизації, як і інші ОЗ. При цьому тільки для МНМА доступно чотири методи амортизації: прямолінійний, виробничий, а також дуже вигідні «50 %/50 %» і «100 %», що дозволяють списати на витрати 50 % або 100 % вартості МНМА відповідно вже в місяці початку їх використання.
Яку вартість уважати низькою, вирішує підприємство. Воно самостійно встановлює із цією метою вартісну межу, яка відображається в наказі про облікову політику (п. 2.1, абзац перший п. 2.6 Методичних рекомендацій щодо облікової політики підприємства, затверджених наказом Мінфіну від 27.06.2013 № 635, далі – Методрекомендації № 635). І якщо первісна вартість об’єкта не перевищує цю межу, то при введенні в експлуатацію об’єкт включається до складу МНМА.
Майте на увазі! Установлення вартісної межі для МНМА – це право, а не обов’язок підприємства. Але якщо така межа не буде встановлена, тоді в групі МНМА нічого не буде відображатися – об’єкти з низькою вартістю доведеться розподілити за іншими групами ОЗ і МНМА відповідно до їхніх характеристик. |
У податковому обліку вартісна межа для МНМА встановлена в пп. 14.1.138 Податкового кодексу (далі – ПК) – 20 000 грн без урахування ПДВ, якщо підприємство – платник цього податку (до 23.05.2020 – 6 000 грн, а до цього – 2 500 грн). Зауважте, з цим критерієм порівнюють первісну вартість. І якщо первісна вартість об’єкта дорівнює або менше цієї величини, то об’єкт не потрапляє до складу «податкових» ОЗ. Тобто для цілей податкового обліку МНМА – це не ОЗ.
Об’єднавши бухгалтерські та податкові правила, дамо рекомендації, як установити в бухобліку вартісну межу для МНМА.
Платники податку на прибуток, які в обов’язковому або добровільному порядку застосовують податкові різниці з розд. III ПК, ведуть облік «податкових» МНМА виключно за правилами бухгалтерського (податкові різниці, пов’язані з амортизацією та продажем, згідно з п. 138.1 і 138.2 ПК за таким об’єктом не виникають). Тому для зближення бухгалтерського та податкового обліку таким підприємствам доцільно встановити в бухобліку «лінію поділу» на рівні вартісного критерію для «податкових» ОЗ. Зауважимо, що вартісний критерій для МНМА в бухобліку може відрізнятися від податкового. Але тоді балансова вартість ОЗ в бухобліку теж буде відрізнятися від їх податкової вартості.
Платники податку на прибуток, у яких загальний дохід (без урахування непрямих податків) за минулий рік не перевищує 40 млн грн і які прийняли рішення не коригувати фінрезультат на податкові різниці, ведуть облік ОЗ і МНМА виключно за правилами бухгалтерського. Тому вони можуть установити у своїй обліковій політиці вартісну межу для МНМА на будь-якому рівні (у т. ч. і на рівні 20 000 грн, як передбачено пп. 14.1.138 ПК).
Юрособи – платники єдиного податку третьої групи під час визначення доходу від продажу об’єктів ОЗ згідно з п. 292.2 ПК, на думку ДПС, повинні орієнтуватися на податкове визначення ОЗ із пп. 14.1.138 ПК (ЗІР, категорія 108.05). Це означає, що під час продажу об’єкта МНМА їм доведеться відобразити дохід у розмірі повної продажної вартості, а не у вигляді різниці між продажною та балансовою вартістю. Тому рекомендуємо таким підприємствам теж установити вартісну межу для МНМА на рівні встановленої ПК.
Якщо підприємство вирішить змінити вартісну межу для МНМА в бухгалтерському обліку, то цю зміну слід уважати зміною облікової оцінки й застосовувати перспективно.
Термін «перспективно» означає, що новий критерій потрібно застосовувати тільки для тих об’єктів, які вводяться в експлуатацію після зміни вартісної межі. А раніше введені в експлуатацію об’єкти продовжують ураховуватися в тій групі ОЗ, у яку були включені при введенні в експлуатацію (п. 2.6 Методрекомендацій № 635, лист Мінфіну від 14.05.2012 № 31-08410-07-25/12004).
У податковому обліку при зміні законодавчо встановлених вартісних меж діють аналогічні правила (див. пп. 1 п. 5 Інформаційного листа № 12).