Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як підприємству додати нові КВЕД

22.03.2022 3230 0 1

Ситуація. Підприємство планує займатися новою для нього діяльністю. Проте ці види діяльності не зазначені ні в статуті підприємства, ні в ЄДР. Тому і виник ряд запитань, на які ми відповімо в консультації.


Що говорить закон?

Як правило, види діяльності підприємства зазначені в його установчих документах, а також у відомостях про юрособу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців і громадських формувань (далі – ЄДР).

Чи повинне підприємство зазначати у своєму статуті всі види проваджуваної діяльності?

Ні, зараз це не обов’язково. Такий висновок випливає з декількох законодавчих норм, а саме:

  • ст. 88 Цивільного кодексу (далі – ЦК), де сказано, що у статуті товариства мають бути зазначені найменування юрособи, її органи управління, їх компетенція, порядок прийняття ними рішень, порядок вступу до товариства і виходу з нього (додаткові вимоги до змісту статуту можуть бути встановлені спеціальним законодавством для окремих організаційно-правових форм юросіб);
  • ч. 5 ст. 11 Закону від 06.02.2018 № 2275-VIII «Про товариства з обмеженою і додатковою відповідальністю» (далі – Закон № 2275), де встановлено, що статут ТОВ має містити відомості про повне і скорочене (за наявності) найменування товариства; про органи управління товариством, їх компетенцію та порядок прийняття ними рішень; про порядок вступу до товариства і виходу з нього;
  • ч. 2 ст. 13 Закону від 17.09.2008 № 514-VI «Про акціонерні товариства» (далі – Закон № 514), у якій наведений перелік із 16 пунктів, але серед них немає пункту з видами діяльності.

Зверніть увагу! З вищенаведених норм випливає, що підприємство само вирішує, зазначати йому в статуті види діяльності чи ні, а якщо вони зазначені – додавати до переліку новий вид діяльності чи ні. Проте ми рекомендуємо це зробити, щоб у майбутньому уникнути спорів з контролюючими органами і розбіжностей з контрагентами.

Пояснимо, які випадки можуть бути на практиці.

Наприклад, перед укладенням госпдоговору потенційний контрагент просить передати йому для вивчення установчі документи підприємства. Не виявивши там виду діяльності, який є предметом договору, контрагент може відмовитися від співпраці з вами.

Або, припустимо, ваше підприємство планує займатися видом діяльності, який підлягає ліцензуванню. Тоді цей вид діяльності необхідно внести до статуту. Адже інакше вам можуть відмовити у видачі ліцензії.

Чи потрібно оновлювати відомості про юрособу в ЄДР у разі появи у підприємства нового виду діяльності?

Уважаємо, що краще відновити. Адже згідно з п. 11 ч. 2 ст. 9 Закону від 15.05.2003 № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців і громадських формувань» (далі – Закон № 755) в ЄДР містяться відомості про види діяльності, здійснювані юрособою. І якщо не додати до цих відомостей новий вид діяльності, то інформація буде неповною.

Хоча на це питання можна поглянути й інакше. Річ у тому, що жоден нормативний документ не зобов’язує суб’єкта господарювання (далі – СГ) здійснювати тільки ті види діяльності, відомості про які зазначені самим СГ в ЄДР.

Так, у ст. 3 ЦК закріплений принцип свободи підприємницької діяльності, яка не заборонена законом. І в ч. 1 ст. 19 Господарського кодексу (далі – ГК) зазначено, що СГ мають право без обмежень самостійно провадити господарську діяльність, яка не суперечить законодавству. А у ст. 44 ГК закріплені принципи ведення підприємницької діяльності, і один із цих принципів – вільний вибір видів підприємницької діяльності.

Звідси робимо висновок, що відсутність у ЄДР відомостей про види діяльності, якими займається підприємство, не є порушенням законодавства. Проте у такому разі на практиці підприємство ризикує зіткнутися з низкою проблем.

Ризики для підприємства

Припустимо, підприємство почне займатися новою діяльністю, але не внесе інформацію про це до ЄДР. Давайте подивимося, чим це чревато.

Ризик 1. Блокування податкових накладних і розрахунків коригування (далі – ПН та РК)

Один з критеріїв безумовної реєстрації ПН та РК – наявність у Таблиці даних платника ПДВ (далі – Таблиця) код товарів і код послуг, які зазначені в цих ПН/РК (п. 3, 4 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 11.12.2019 № 1165, далі – Порядок № 1165).

Нагадаємо, що в Таблиці, зокрема, зазначаються види економічної діяльності суб’єкта господарювання відповідно до КВЕД, коди товарів згідно з УКТЗЕД і коди послуг згідно із Держкласифікатором продукції та послуг ДК 016:2010 (п. 13 Порядку № 1165).

До уваги! Щоб не мати проблем з реєстрацією ПН та РК, зазначайте в Таблиці види проваджуваної діяльності згідно з відомостями в ЄДР.

Ризик 2. Визнання договору недійсним

При перевірках податківці нерідко намагаються визнати договір недійсним через відсутність у ЄДР відомостей про вид діяльності, який є предметом договору.

Завважимо, що сам по собі факт відсутності в ЄДР або в установчих документах відомостей про певний вид діяльності СГ не є підставою для визнання правочину недійсним. І це підтверджується позицією судів.

Наприклад, у п. 3.8 постанови Пленума ВГСУ від 29.05.2013 № 11, зокрема, зазначено, що відсутність у статутних документах записів щодо можливості провадження СГ певної діяльності не призводить до визнання недійсними правочинів, укладених у ході такої діяльності.

Також є постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 24.07.2018 (ЄДРСР, реєстр. № 75670261), де суд зазначає, що відсутність у ЄДР інформації про будь-які види діяльності СГ не забороняє підприємству займатися такою діяльністю.

Проте вам варто знати, що в подібних спорах суди не завжди стають на бік СГ. Тому простіше додати до ЄДР для нового виду діяльності відповідний КВЕД.

Ризик 3. Втрата статусу платника єдиного податку

Якщо підприємство є єдинником, то йому просто необхідно внести відомості про новий вид діяльності до реєстру платників єдиного податку (далі – ЄП), як того вимагає пп. 298.3.1 Податкового кодексу (далі – ПК). Адже невиконання цієї вимоги тягне за собою втрату статусу платника ЄП (пп. 7 пп. 298.2.3 ПК).

Як бачите, для єдинника відсутність у ЄДР відомостей про певний вид діяльності є навіть не ризиком, а реальною загрозою.

Ризик 4. Проблеми участі в публічних закупівлях

Припустимо, підприємство захоче взяти участь у публічних закупівлях. Наприклад, продати свій товар або роботу, послугу, на які у нього немає КВЕД.

Публічні закупівлі проводяться відповідно до Закону від 25.12.2015 № 922-VIII «Про публічні закупівлі» (далі – Закон № 922). Замовник при оголошенні процедури закупівлі вимагає, щоб учасники документально підтвердили інформацію про свою відповідність кваліфікаційним критеріям (ст. 16 Закону № 922). Перелік кваліфікаційних критеріїв, які можуть бути встановлені замовником, наведені в ч. 2 ст. 16 Закону № 922.

Учасники публічної закупівлі підтверджують таку інформацію, зокрема, витягом з ЄДР, де зазначені їх види діяльності. Відсутність у витягу з ЄДР виду діяльності, який є предметом закупівлі, зазвичай стає причиною для відхилення пропозиції учасника.

Ризик 5. Неможливість отримати ліцензію

Якщо новий вид діяльності підлягає обов’язковому ліцензуванню, то спочатку потрібно отримати ліцензію. А якщо цей вид діяльності підприємства не буде зазначений у ЄДР, вам просто можуть відмовити у видачі ліцензії.

Нагадаємо, що види діяльності, які підлягають ліцензуванню, наведені в ст. 7 Закону від 02.03.2015 № 222-VIII.

Отже! Ми навели чимало аргументів на користь того, щоб підприємство додало інформацію про новий вид діяльності до ЄДР. На практиці це позбавить вас від зайвих проблем і невдач у бізнесі.

Додаємо нові КВЕДи до ЄДР

Уважатимемо, що підприємство переконали наші аргументи (навряд чи буде інакше). І тепер йому потрібно додати відомості про новий вид діяльності до ЄДР, а також зареєструвати зміни до статуту. Процедура не складна, але складається з декількох етапів.

Етап 1. Прийняття рішення власниками підприємства про новий вид діяльності

Рішення слід оформити відповідним документом. Якщо йдеться про ТОВ, то таким документом буде протокол загальних зборів учасників товариства. У протоколі необхідно зафіксувати, який саме новий вид діяльності провадитиме підприємство.

Увага! Формулювання видів діяльності мають відповідати формулюванням КВЕД (Класифікація видів економічної діяльності ДК 009:2010, затверджена наказом Держспоживстандарту від 11.10.2010 № 457). Зазначте у рішенні власників не тільки види діяльності, але й коди КВЕД.

Підписи на протоколі повинні бути нотаріально посвідчені!

Етап 2. Затвердження нової редакції статуту підприємства

Цей етап потрібний тим підприємствам, які хочуть також відновити свій статут у зв’язку з уведенням нового виду діяльності. Якщо власники підприємства затверджують статут у новій редакції, то цей момент теж потрібно відобразити у рішенні власників (протоколі загальних зборів учасників ТОВ).

Етап 3. Подання документів для реєстрації змін до ЄДР

Держреєстратору подається пакет документів, а саме (ч. 4 ст. 17 Закону № 755):

  • заява про держреєстрацію змін до відомостей про юрособу, що містяться в ЄДР (форма 2, затверджена наказом Мін’юсту від 18.11.2016 № 3268/5);
  • примірник оригіналу (нотаріально посвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юрособи (наприклад, протокол загальних зборів учасників ТОВ). Дійсність підписів осіб, які брали участь у голосуванні, повинна бути нотаріально посвідчена;
  • установчий документ юрособи в новій редакції – у разі внесення до нього змін;
  • структура власності – згідно з Положенням, затвердженим наказом Мінфіну від 19.03.2021 № 163;
  • нотаріально посвідчена копія документа, що засвідчує особистість фізособи, яка є кінцевим бенефіціарним власником юрособи (для фізосіб-нерезидентів, а також для фізосіб-резидентів, якщо документ оформлений без застосування засобів Єдиного державного демографічного реєстру);
  • документ, що підтверджує сплату адміністративного збору. Розмір адмінзбору, визначений відповідно до ст. 36 Закону № 755, у цьому випадку становить 0,3 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 1 січня року, у якому подаються документи, округленого до найближчих 10 грн. Цього року збір становить 740 грн (2 481 грн х 0,3 = 744,30 грн).

Етап 4. Унесення змін до Реєстру платників ЄП

Цей етап, як ви розумієте, потрібний тільки єдинникам. Як ми вже говорили вище, відомості про зміну видів діяльності повинні бути внесені до реєстру платників ЄП. Для цього єдиннику потрібно подати до податкового органу за місцем свого обліку заяву за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 16.07.2019 № 308, з позначкою «Унесення змін».

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали