Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Фіндопомога від нерезидента в інвалюті: облікові аспекти

Різні види фінансової допомоги в бухгалтерському та податковому обліку

Бухгалтерський облік отримання фінансової допомоги від нерезидентів в інвалюті має свої особливості, пов'язані насамперед із необхідністю розрахунку курсових різниць, а також відображення доходів або витрат при купівлі/продажу інвалюти. Також потрібно знати валютні обмеження НБУ, що стосуються надходжень у вигляді фіндопомоги. Розглянемо всі ці питання докладніше для одержувачів фіндопомоги, що є резидентами-юрособами.

Поворотна фінансова допомога (далі – ПФД) – сума коштів, яка надійшла платнику податків у користування за договором, що не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, і є обов'язковою до повернення (пп. 14.1.257 ПК).

Договір про надання ПФД за правовою природою – це договір безпроцентної позики, тому до ПФД застосовні всі юридичні норми та банківські обмеження, установлені для договору позики.

Майте на увазі: договір позики (ПФД) від нерезидента в інвалюті потрібно зареєструвати в НБУ до фактичного отримання коштів (п. 1.7 гл. 1 розд. I Положення № 270). Інакше доведеться сплатити штраф у розмірі 1 % суми позики за курсом НБУ на 0.00 годин дня отримання позики з обов’язковою подальшою реєстрацією договору позики (п. 2 Указу № 734, п. 2.9 Положення № 49).

Санкції до банків і фінансових установ застосовує НБУ, до інших порушників – органи ДФС (п. 3 Указу № 734, п. 3.1 Положення № 49). Порядок реєстрації описано в гл. 2 розд. I Положення № 270. Докладніше про правові аспекти отримання ПФД див. «Поворотна фіндопомога: договір позики в інвалюті».

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали