Боржник погасив заборгованість, на суму якої був створений РСБ: що в обліку?
01.11.2016 772 0 1
Підприємство в 2016 році є квартальним платником податку на прибуток. При складанні звітності за 2015 рік підприємство виявило сумнівну дебіторську заборгованість і сформувало на її повну суму резерв сумнівних боргів (далі – РСБ). При визначенні об'єкта обкладення податком на прибуток за 2015 рік сума РСБ у вигляді різниці збільшила фінрезультат. У вересні 2016 року відповідно до рішення суду на поточний рахунок підприємства надійшли кошти в погашення заборгованості, визнаної в 2015 році сумнівною. Як ці надходження відобразити в обліку?
У III кварталі 2016 року потрібно провести відповідні коригування в бухгалтерському та в податковому обліку. Розповімо, як треба діяти.
Нагадаємо, що РСБ нараховується на дату балансу щодо поточної дебіторської заборгованості (крім придбаної заборгованості або призначеної для продажу), яка є фінансовим активом (її погашення передбачається коштами), якщо існують сумніви в її погашенні боржником.
Нарахування резерву проводиться записом Дт 944 «Сумнівні та безнадійні борги» – Кт 38 «Резерв сумнівних боргів».
Подальша «доля» сформованого резерву залежить від того, що буде відбуватися із заборгованістю. Якщо сумнівна заборгованість:
- стає безнадійною – вона списується або за рахунок РСБ записом Дт 38 – Кт 36, або прямо у витрати записом Дт 944 – Кт 36 (якщо резерву не вистачило для списання всієї суми заборгованості);
- погашається боржником – тоді РСБ повинен бути відкоригований у бік зменшення. Коригування проводять або записом Дт 944 – Кт 38 (методом «сторно»), або записом Дт 38 – Кт 719 «Інші доходи від операційної діяльності». Зазначимо, що в описанні рахунка 38 в Інструкції, затвердженій наказом від Мінфіну від 30.11.99 р. № 291, пропонується використовувати саме субрахунок 719.
Повна версія доступна тільки передплатникам
Отримайте відповідь на своє питання зараз і забезпечте себе від питань в майбутньому. Підпишіться на електронне видання для бухгалтерів і керівників Uteka
Вигідно оформити підписку на розділ "Коммерция"
Що входить в передплату?
і приклади
доступу
питання експерту
оновлення
матеріалів
матеріалів c 2015 року