Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Боржник погасив заборгованість, на суму якої був створений РСБ: що в обліку?

Підприємство в 2016 році є квартальним платником податку на прибуток. При складанні звітності за 2015 рік підприємство виявило сумнівну дебіторську заборгованість і сформувало на її повну суму резерв сумнівних боргів (далі – РСБ). При визначенні об'єкта обкладення податком на прибуток за 2015 рік сума РСБ у вигляді різниці збільшила фінрезультат. У вересні 2016 року відповідно до рішення суду на поточний рахунок підприємства надійшли кошти в погашення заборгованості, визнаної в 2015 році сумнівною. Як ці надходження відобразити в обліку?

У III кварталі 2016 року потрібно провести відповідні коригування в бухгалтерському та в податковому обліку. Розповімо, як треба діяти.

Нагадаємо, що РСБ нараховується на дату балансу щодо поточної дебіторської заборгованості (крім придбаної заборгованості або призначеної для продажу), яка є фінансовим активом (її погашення передбачається коштами), якщо існують сумніви в її погашенні боржником.

Нарахування резерву проводиться записом Дт 944 «Сумнівні та безнадійні борги» – Кт 38 «Резерв сумнівних боргів».

Подальша «доля» сформованого резерву залежить від того, що буде відбуватися із заборгованістю. Якщо сумнівна заборгованість:

  • стає безнадійною – вона списується або за рахунок РСБ записом Дт 38 – Кт 36, або прямо у витрати записом Дт 944 – Кт 36 (якщо резерву не вистачило для списання всієї суми заборгованості);
  • погашається боржником – тоді РСБ повинен бути відкоригований у бік зменшення. Коригування проводять або записом Дт 944 – Кт 38 (методом «сторно»), або записом Дт 38 – Кт 719 «Інші доходи від операційної діяльності». Зазначимо, що в описанні рахунка 38 в Інструкції, затвердженій наказом від Мінфіну від 30.11.99 р. № 291, пропонується використовувати саме субрахунок 719.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали