• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Суб'єкти ЗЕД: хто вони?

Щоб почати зовнішньоекономічну діяльність, підприємство має розібратися з багатьма питаннями. Перш за все слід визначитися, хто є суб'єктом ЗЕД і які кроки потрібно зробити суб'єкту господарювання (далі – СГ), щоб здійснювати операції у сфері ЗЕД. Про це і йтиметься в консультації.

Хто є суб'єктом ЗЕД

Нагадаємо, зовнішньоекономічною є діяльність, побудована на взаєминовідносинах між українськими та іноземними СГ, яка здійснюється як на території України, так і за її межами (ст. 1 Закону № 959).

 

Відповідно до ст. 3 Закону № 959 суб'єктами ЗЕД в Україні є:

 

  • фізичні особи – громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства, які постійно проживають на території України;
  • юридичні особи, які зареєстровані як СГ на території України та мають постійне місцезнаходження на території України, у тому числі юрособи, майно та/або капітал яких є власністю іноземних СГ;
  • об'єднання фізичних, юридичних, фізичних і юридичних осіб, які не є юрособами відповідно до законодавства України, але мають постійне місцезнаходження на території України та яким відповідно до законодавства України дозволено провадити господарську діяльність;
  • структурні одиниці іноземних СГ (філії тощо), які не є юрособами, але мають постійне місцезнаходження на території України;
  • спільні підприємства за участю українських та іноземних СГ, які зареєстровані як СГ в Україні та мають на її території постійне місцезнаходження;
  • інші СГ, передбачені законодавством України.

 

 

Під постійним місцезнаходженням Закон № 959 має на увазі місцезнаходження офіційно зареєстрованого головного органу управління суб'єкта ЗЕД (ст. 1).

 

 

Усі суб'єкти ЗЕД мають право займатися будь-яким видом ЗЕД, не забороненим законодавством України (ст. 5 Закону № 959). Перелік деяких заборонених експортно-імпортних операцій наведено у ст. 17 Закону № 959.

 

Зверніть увагу: додаткову реєстрацію в податковому органі СГ, який вирішив зайнятися ЗЕД, як суб'єкта ЗЕД законодавством України не передбачено.

 

 

Порядок взяття на облік у митному органі

Суб'єкти ЗЕД, які планують здійснювати зовнішньоекономічні операції з товарами, повинні стати на облік у митному органі. Така процедура здійснюється СГ один раз на підставі звернення до митного органу під час першого декларування товарів (ч. 2 ст. 455 МК, п. 2 Порядку № 634).

 

 

При взятті на облік СГ присвоюється обліковий номер, який є дійсним на всій території України та не може бути присвоєний іншому СГ (п. 4 Порядку № 634).

 

Для взяття на облік СГ (чи уповноважена ним особа) повинен подати до митного органу (п. 6 Порядку № 634):

1. Два примірники картки обліку (за формою додатка 1 до Порядку № 634) та її електронну копію.

2. Оригінали та засвідчені копії таких документів:

 

  • юрособи: витяг зі статутних документів, що підтверд-жують право СГ на провадження ЗЕД (копія витягу має бути засвідчена печаткою юрособи); довідку про внесення СГ до Єдиного держреєстру підприємств та організацій України (копія довідки має бути засвідчена печаткою юрособи);
  • фізособи: копію довідки про взяття на облік як платник податків;
  • представництва іноземних СГ: свідоцтво про реєстрацію представництва на території України (копія засвідчується нотаріусом чи органом, який видав таке свідоцтво); довідку про внесення представництва до Єдиного держреєстру підприємств та організацій України (копія засвідчується печаткою представництва).

 

 

СГ також може подати документи в електронному вигляді. Для цього потрібно заповнити картку обліку в електронному вигляді та додати до неї відскановані копії необхідних документів. При цьому на картку обліку та електронні копії документів накладається електронний цифровий підпис СГ.

 

Якщо в митного органу немає зауважень стосовно поданих документів, картка обліку реєструється протягом доби з моменту подання документів, у тому числі й у електронному вигляді (п. 16 Порядку № 634).

 

Підставами для відмови в реєстрації картки обліку можуть бути (п. 10, 15 Порядку № 634):

 

  • подання документів не в повному обсязі;
  • невідповідність даних, зазначених у картці, даним у поданих документах;
  • неправильне заповнення картки обліку.

 

ВИСНОВКИ

Суб'єктом ЗЕД може бути:

 

  • фізична особа із постійним місцем проживання на території України;
  • юридична особа (структурна одиниця юрособи) із місцезнаходженням на території України.

 

Для здійснення зовнішньоекономічних операцій із товарами СГ повинен стати на облік у митному органі за місцем реєстрації.

 

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

810 грн. / квартал

Купити

Кращі матеріали

Суб'єкти ЗЕД: хто вони?