Первинні документи за ЗЕД: загальні положення
06.11.2017 6935 0 1
Первинні документи є основою для відображення в бухобліку господарських операцій, у тому числі з експорту та імпорту товарів. Для різних операцій використовуються різні документи: товарні, транспортні, що підтверджують надання послуг (виконання робіт), нарахування митних платежів. У цій консультації надамо загальну інформацію про документацію у сфері ЗЕД, а докладніше про застосування і складання найважливіших первинних документів за ЗЕД, читайте консультацію «ЗЕД: основні первинні документи».
При провадженні зовнішньоекономічної діяльності суб'єкту господарювання (далі – СГ) можуть знадобитися (для групування документів за типами скористаємося Класифікатором документів, затвердженим Наказом № 1011):
- митні документи;
- транспортні (перевізні) документи;
- комерційні документи;
- договори та інші документи, що підтверджують право володіння, користування та/або розпорядження товарами;
- ліцензії, дозволи, сертифікати та інші документи, що підтверджують дотримання обмежень при переміщенні товарів через митний кордон України (якщо є обмеження);
- документи, які використовуються для проведення попереднього документального контролю;
- документи, що підтверджують країну походження;
- інші документи.
Як бачите, митниця може вимагати різні документи залежно від умов правочину. Частина документів безпосередньо призначена для визначення митної вартості товарів, а значить, для розрахунку митних платежів. У зв'язку із цим нагадаємо деякі визначення:
- митні платежі – платежі, які справляються митними органами при переміщенні товарів через митний кордон України і включають мито, акцизний податок і ПДВ (п. 27 ч. 1 ст. 4 МК);
- митна вартість – вартість товарів, яка використовується для митних цілей, базується на фактично сплаченій (або такій, що підлягає сплаті) ціні за ці товари (ч. 1 ст. 49 МК). Зверніть увагу: при визначенні митної вартості до фактурної ціни товару додаються витрати, не включені в ціну, зокрема на транспортування оцінюваних товарів до місця їх увезення на митну територію України (далі – МТУ); на завантаження, розвантаження та обробку таких товарів, якщо це пов'язане з їх доставкою до місця ввезення в Україну; витрати на страхування товарів (ч. 10 ст. 58 МК). При цьому враховуються умови постачання, визначені в контракті за Правилами ІНКОТЕРМС. Не входять до митної вартості товарів документально підтверджені та такі, що піддаються обчисленню, витрати на транспортування після ввезення товарів на МТУ, якщо вони виділені із ціни товарів (це зазначено в документах), та інші витрати, перелічені в ч. 11 ст. 58 МК;
- фактурна вартість товару – це ціна товарів, які переміщуються через митний кордон України, зазначена в рахунку (п. 2 розд. I Порядку № 651).
До документів, які необхідні для визначення митної вартості товарів, зокрема, відносяться (ч. 2 ст. 53 МК):
Повна версія доступна тільки передплатникам
Підпишіться на онлайн сервіси для бухгалтерів та кадровиків Uteka. Отримайте повний доступ бібліотеки безпечних рішень, які роблять вашу роботу ефективнішою.
Що входить в передплату?
і приклади
доступу
питання експерту
оновлення
матеріалів
матеріалів c 2015 року