Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Перерахунок валюти за неринковим курсом: врахуйте ризики

16.03.2017

Усі знають, що НБУ постійно моніторить ризиковані операції банків та їх клієнтів із метою не допустити необґрунтованого відпливу валюти з країни і збільшити її приплив у країну. Протягом останніх років НБУ неодноразово публікував листи, у яких розширював список критеріїв ризикованих операцій і давав рекомендації для банків щодо їх контролю. Нарешті, усі напрацювання НБУ були зведені в Положення про порядок здійснення банками аналізу і перевірки документів (інформації) про фінансові операції та їх учасників, затверджене постановою Правління НБУ від 15.08.16 р. № 369.

Проте минув час і регулятор «відловив» ще декілька підозрілих операцій. Одна з них полягає в тому, що на практиці підприємства дуже творчо підходять до застосування валютних курсів перерахунку валюти ціни у валюту платежу за умовами ЗЕД-контракту.

Як відомо, ціна товару у ЗЕД-контракті може бути виражена в будь-якій валюті (так звана валюта ціни). Розплатитися за товар можна також у будь-якій валюті, зазначеній сторонами в контракті (так звана валюта платежу) (п. 1.1 Інструкції про порядок здійснення контролю за експортними та імпортними операціями, затвердженої постановою Правління НБУ від 24.03.99 р. № 136).

Якщо валюта контракту (валюта ціни) не збігається з валютою платежу, то сторони фіксують у контракті умови перерахунку валюти ціни у валюту платежу (так званий крос-курс) (п. 2 розділу «Додаткові рекомендації до типових платіжних умов зовнішньоекономічних договорів (контрактів)» додатка 1 до спільної постанови КМУ й НБУ від 21.06.95 р. № 444). Причому у цьому питанні сторони мають право виходити з власних комерційних інтересів.

Аналізуючи подібні контракти, регулятор виявив, що курси перерахунку валют часто істотно відрізняються від ринкових.

Наприклад, при імпорті курс штучно завищується і відбувається необґрунтований відплив валюти за кордон (видно, вона йде до не чужого для імпортера контрагента).

А при експорті курс перерахунку штучно занижується, через що валютної виручки надходить менше (оскільки експортер не зацікавлений в її обов’язковому продажу).

При цьому за документами в експортерів та імпортерів – усе нормально, валютні заборгованості закриваються у строк і повною сумою, формально порушень валютного законодавства немає.

Як насправді (за ринковими умовами) розраховуються сторони ЗЕД-контракту, можна тільки здогадуватися. НБУ зі свого боку зазначає, що такі операції не мають економічного сенсу.

Тому тим суб'єктам ЗЕД, у яких зустрічаються подібні операції, варто замислитися: НБУ застосовуватиме до уповноважених банків, що дозволяють такі операції, заходи впливу відповідно до ст. 73 Закону від 07.12.2000 р. № 2121-III «Про банки і банківську діяльність». А стаття ця серйозна: вона передбачає такі заходи, як збільшення економічних нормативів для банку, накладення штрафів, заборона здійснювати валютні операції, і може обернутися для банку статусом проблемного або неплатоспроможного з подальшим відкликанням банківської ліцензії та ліквідацією банку.

Ясно, що банки не стануть ігнорувати вимоги регулятора і контроль над підозрілими валютними операціями стане жорсткішим.

Також НБУ побачив проблему в ситуації, коли суб'єкт господарювання переходить на обслуговування з одного банку до іншого. При цьому регулятор зажадав, щоб банки обмінювалися інформацією за незакритими ЗЕД-контрактами та іншою інформацією про клієнта виключно між собою і в електронній формі, оскільки мають місце випадки, коли клієнти подають до нового обслуговуючого банку недостовірні відомості, щоб, наприклад, уникнути наслідків валютних порушень.

Зважте на всі ці моменти у своїй роботі.

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
05.04.2025
Продовження строку корисного використання повністю замортизованих основних засобів
Ситуація із практики: строк, визначений під час первинного визнання об’єкта основних засобів (далі – ОЗ), уже закінчився, а актив продовжує використовуватися. НП(С)БУ 7 передбачено, що строк корисного використання (експлуатації) об’єкта ОЗ переглядається в разі зміни очікуван...
21.02.2025
Додаток 5 декларації з ПДВ: порядок заповнення та виправлення помилок
Додаток 5 до декларації з ПДВ (далі – декларація) заповнюється платниками ПДВ, які зобов’язані розподіляти вхідний ПДВ відповідно до п. 199.1 Податкового кодексу (далі – ПК) (заповнюють таблиці 1 і 2) та платниками, що застосовують касовий метод обліку ПДВ (заповнюють таблицю 3). ...
11.03.2025
Наказ про встановлення норм витрати палива
Якщо ваше підприємство вирішило вдатися до нормування витрат пального або розмірковує, чи доцільно це робити, постараємося спростити для вас це завдання, навівши в статті: зразок наказу про встановлення норм витрати палива; дві причини, чому на підприємстві необхідний такий наказ. Якщо ваше під...
Нове
09.12.2024
Зміни у валютному законодавстві з 20.11.2024: на що звернути увагу?
Як відомо, на час воєнного стану НБУ запровадив значні обмеження на проведення валютних операцій спеціальною постановою Правління НБУ від 24.02.2022 № 18 (далі – Постанова № 18). З моменту прийняття цієї постанови до її тексту було внесено чимало змін, спрямованих як на пом’якшення, так ...
09.10.2024
Посередницькі послуги у сфері ЗЕД
Бути посередником можна як при експорті товарів, робіт, послуг, так і при їх імпорті. Посередником може бути резидент або нерезидент. У статті розглянемо особливості документального оформлення, валютного регулювання, обліку та оподаткування операцій з надання посередницьких послуг нерезиденту і прид...
09.09.2024
Переробка давальницької сировини для нерезидентів: митні процедури, облік та оподаткування
Про що стаття? Підприємство надає послуги з перероблення для нерезидентів: ввозить сировину нерезидента, а потім вивозить готову продукцію замовникові за межі митної території України (далі – МТУ). Розглянемо особливості оформлення, обліку та оподаткування цих операцій у підприємства-переробни...
Кращі матеріали