Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Хто повинен декларувати валютні цінності та майно, що перебувають за кордоном

Суб'єкти господарювання, що мають валютні цінності та майно за межами України, зобов'язані щоквартально подавати Декларацію про валютні цінності, доходи і майно, що належать резиденту України і знаходяться за її межами (далі – валютна декларація) за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 25.12.95 р. № 207.

Хто подає валютну декларацію

Декларувати валютні цінності і майно, що знаходиться за кордоном, повинні резиденти України, в тому числі:

  • юридичні особи – суб'єкти підприємницької діяльності;
  • фізособи – суб'єкти підприємницької діяльності (лист НБУ від 17.09.13 р. № 28-309/13255).

Представництва нерезидентів (лист ДПІ від 15.03.95 р. № 22-112/10-1773) і звичайні фізособи валютну декларацію не подають.

Коли виникає обов'язок подати валютну декларацію

Валютну декларацію повинні подавати вищезгадані резиденти України у разі отримання доходів (дивідендів) від провадження підприємницької діяльності за межами України, а також у разі, коли за межами України знаходяться валютні кошти або майно, у тому числі з порушенням установлених законодавством строків розрахунків у сфері ЗЕД.

При цьому потрібно зважити на те, що інформація про проведені поточні операції у сфері ЗЕД (наприклад, експорт, імпорт), за якими не порушені законодавчо встановлені строки розрахунків, та інформація про валютні кошти і товари, вже повернені, але з порушенням установлених строків, відображається в розд. V валютної декларації (див. у таблиці на наступній сторінці), який носить інформаційний характер. Отже, непрострочена заборгованість не свідчить про наявність у резидента майна і валютних цінностей за кордоном. Валютні кошти і майно, що знаходяться за межами України з порушенням строків розрахунків, відображаються в розділах II та III валютної декларації.

І, на думку ДФС (ЗІР, категорія 114.04), суб'єкти підприємницької діяльності можуть не подавати валютну декларацію, якщо розрахунки у сфері ЗЕД проведені у визначені законодавством строки і у них немає цінностей, що зазначаються в розділах II та III валютної декларації. Нагадаємо, що Довідка про відсутність валютних цінностей скасована (спільний лист Міндоходів, НБУ від 28.10.13 р. № 22-394/7/99-99-22-03-01-17 № 28-311/19777).

Як отримати довідку про проведення декларування

Декларування валютних цінностей, доходів і майна за межами України здійснюється у строки, установлені для подання до органу ДФС квартальної та річної бухгалтерської звітності, тобто протягом 40 днів після закінчення кварталу (ЗІР, категорія 114.04).

У результаті декларування суб'єкт господарювання отримує Довідку про проведення декларування (за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 25.12.95 р. № 207), яка є підставою для здійснення розрахунків за зовнішньоекономічними договорами через уповноважені банки, а також для проведення інших видів ЗЕД.

Зверніть увагу: ця довідка не названа серед документів, обов'язкових для подання митному органу при митному оформленні вантажу. Тому митний орган не має права її вимагати (лист Держмитслужби від 24.10.12 р. № 11.1/1.2-16.3/11961-ЕП).

Щоб отримати Довідку, потрібно діяти в такій послідовності:

  • подати валютну декларацію до органу ДФС за своїм місцезнаходженням у двох примірниках (один примірник залишається в органі ДФС);
  • другий примірник декларації з позначкою органу ДФС подати до територіального управління НБУ за своїм місцезнаходженням;
  • отримати в територіальному управлінні НБУ Довідку про проведення декларування і завірити її в органі ДФС.

 

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали