• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Як списати безнадійну кредиторську заборгованість у ЗЕД

Алла Демидова

15.11.2017 1147 0 1

На практиці можлива ситуація, коли резидент не виконав зобов'язань перед своїм іноземним контрагентом. Наприклад, отримав аванс, але не відвантажив товар на експорт або, навпаки, отримав імпортний товар, але не розрахувався за нього або розрахувався не повністю. В обох випадках в обліку такого підприємства з'являється кредиторська заборгованість перед нерезидентом. Розглянемо, як і коли можна списати таку заборгованість.

Кредиторську заборгованість перед нерезидентом можна списати з різних підстав, наприклад, у результаті мирової угоди з нерезидентом, при ліквідації нерезидента як юрособи та в інших випадках, передбачених діючим законодавством.

У бухгалтерів часто виникають запитання, пов'язані зі списанням безнадійної кредиторської заборгованості у зв'язку із закінченням строку позовної давності за ЗЕД-договором. Зупинимося на цьому докладніше.

Строк позовної давності визначається нормами права, яке застосовується для визначення прав та обов'язків учасників даних правовідносин (ст. 35 Закону № 2709). Відповістити на запитання, коли минає строк позовної давності за зовнішньоекономічним договором, не так просто. А неправильне визначення цього строку, а значить, і дати визнання кредиторської заборгованості безнадійною, призводить до перекручень у бухгалтерському та податковому обліку.

Загальний строк позовної давності згідно із законодавством України становить 3 роки (ст. 257 ЦК), однак можливі й інші варіанти.

Справа в тому, що сторони ЗЕД-договору можуть домовитися про застосування права іншої держави (не України). А в кожній державі встановлено свої строки позовної давності та порядок її застосування: початок відліку, умови переривання, продовження, зміни. Із приводу визначення такого строку в договорі можна прописати, що:

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали