Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як списати безнадійну кредиторську заборгованість у ЗЕД

06.03.2019 3464 0 2

Енциклопедія валютних операцій – 2019

Матеріал актуальний на квітень 2019 р. У цій консультації розповімо, як відобразити в бухгалтерському обліку списання товарної та грошової кредиторської заборгованості (далі – КЗ) перед нерезидентом за операціями експорту та імпорту.

КЗ перед нерезидентом може бути визнана безнадійною в різних ситуаціях, наприклад при ліквідації нерезидента або прощенні боргу. Типовий випадок – списання КЗ в обліку у зв'язку із закінченням строку позовної давності за ЗЕД-договором. І тут важливо визначити, коли закінчується цей строк. Неправильне визначення строку позовної давності, а значить, і дати визнання КЗ безнадійною призводить до перекручень у бухгалтерському та податковому обліку.

Строк позовної давності визначається нормами права, яке застосовується для встановлення прав та обов'язків учасників даних правовідносин (ст. 35 Закону № 2709). Коротко зупинимося на загальних правилах.

Згідно із законодавством України загальний строк позовної давності становить 3 роки (ст. 257 ЦК). Для окремих видів вимог законом може передбачатися спеціальна позовна давність – скорочена або більшої тривалості в порівнянні із загальною (ч. 1 ст. 258 ЦК). Наприклад, позовну давність в один рік застосовують, зокрема (але не виключно), до вимог (ч. 2 ст. 258 ЦК) про стягнення неустойки (штрафу, пені), у зв'язку з недоліками проданого товару (ч. 1 ст. 681 ЦК), у зв'язку з перевезенням вантажу (ч. 3 ст. 925 ЦК).

За домовленістю сторін позовна давність може бути збільшена. Договір про збільшення позовної давності укладається в письмовій формі (ч. 1 ст. 259 ЦК).

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали