Наше підприємство – суб'єкт-початківець ЗЕД, займається імпортом товарів. Виникло запитання: чи потрібно бухгалтеру під час визначення первісної вартості імпортних запасів звертати увагу на їх митну вартість, зазначену у гривнях у графі 45 «Коригування» митної декларації»? І чи повинні збігатися первісна вартість запасів, визначена за правилами П(С)БО 9 і П(С)БО 21, і митна вартість запасів?
Ні, первісна вартість запасів, визначена за правилами П(С)БО 9 і П(С)БО 21, і митна вартість запасів збігатися не повинні. Нагадаємо, що митна вартість запасів, які ввозяться в режимі імпорту, визначається за правилами гл. 9 Митного кодексу (далі – МК). Існує декілька методів її визначення: основний (за ціною договору) і п'ять другорядних (ч. 1 ст. 57 МК). Митна вартість визначається головним чином для нарахування митних платежів, а також для інших внутрішньомитних цілей (ч. 1 ст. 49, ч. 1 ст. 50 МК). Ніде – ні в МК, ні в П(С)БО – не сказано, що на митну вартість потрібно орієнтуватися для цілей бухгалтерського обліку.
Облікова та митна вартості можуть збігатися, але зазвичай вони відрізняються. Відмінності пояснюються такими причинами:
Таким чином, під час визначення первісної вартості імпортних запасів у бухгалтерському обліку потрібно орієнтуватися виключно на правила П(С)БО 9 і П(С)БО 21. На митну вартість звертати увагу не потрібно!