• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Чи повинні збігатися первісна вартість імпортних запасів, визначена згідно з П(С)БО, і митна вартість цих запасів?

Наше підприємство – суб'єкт-початківець ЗЕД, займається імпортом товарів. Виникло запитання: чи потрібно бухгалтеру під час визначення первісної вартості імпортних запасів звертати увагу на їх митну вартість, зазначену у гривнях у графі 45 «Коригування» митної декларації»? І чи повинні збігатися первісна вартість запасів, визначена за правилами П(С)БО 9 і П(С)БО 21, і митна вартість запасів?

Ні, первісна вартість запасів, визначена за правилами П(С)БО 9 і П(С)БО 21, і митна вартість запасів збігатися не повинні. Нагадаємо, що митна вартість запасів, які ввозяться в режимі імпорту, визначається за правилами гл. 9 Митного кодексу (далі – МК). Існує декілька методів її визначення: основний (за ціною договору) і п'ять другорядних (ч. 1 ст. 57 МК). Митна вартість визначається головним чином для нарахування митних платежів, а також для інших внутрішньомитних цілей (ч. 1 ст. 49, ч. 1 ст. 50 МК). Ніде – ні в МК, ні в П(С)БО – не сказано, що на митну вартість потрібно орієнтуватися для цілей бухгалтерського обліку.

Облікова та митна вартості можуть збігатися, але зазвичай вони відрізняються. Відмінності пояснюються такими причинами:

  • по-перше, якщо першою подією за імпортним контрактом була передоплата, то в обліку запаси оприбутковуватимуться за курсом НБУ на дату перерахування передоплати, а в митній декларації (далі – МД) їх митну вартість буде пораховано за курсом НБУ на дату оформлення МД;
  • по-друге, навіть якщо першою подією за імпортним контрактом було отримання запасів, то у складі витрат, що включаються до первісної та до митної вартості, можуть бути відмінності. Наприклад, розглянемо випадок, коли згідно з умовами постачання доставка запасів від складу постачальника-нерезидента до складу підприємства-імпортера здійснюється за рахунок імпортера і не включається до фактурної вартості запасів. Згідно з ч. 10 і 11 ст. 58 МК транспортні витрати включаються до митної вартості лише в частині перевезення від пункту отримання запасів за кордоном до пункту ввезення запасів в Україну. Вартість перевезення територією України до митної вартості не включається. А ось до первісної вартості за правилами П(С)БО 9, на відміну від облікової вартості, вартість перевезення включається в повному обсязі;
  • по-третє, під час розрахунку митної вартості митниця може скористатися іншим методом (наприклад, уважаючи, що договірну вартість запасів занижено в порівнянні з вартістю інших ідентичних або аналогічних запасів). І тоді облікова та митна вартості також не збігатимуться.

Таким чином, під час визначення первісної вартості імпортних запасів у бухгалтерському обліку потрібно орієнтуватися виключно на правила П(С)БО 9 і П(С)БО 21. На митну вартість звертати увагу не потрібно!

Коментарі до матеріалу

Відсортовано: по часу за популярністю

Всього коментарів 2

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

810 грн. / квартал

Купити

Кращі матеріали

Чи повинні збігатися первісна вартість імпортних запасів, визначена згідно з П(С)БО, і митна вартість цих запасів?