Актуальні зміни у валютному регулюванні
03.10.2015 429 0 0
Постановою № 581 (набула чинності з 04.09.15 р. і діятиме по 04.12.15 р. включно) Нацбанк продовжив дію багатьох норм попередньої «антикризової» постанови Правління НБУ від 03.06.14 р. № 354 ще на 3 місяці, тобто по 4 грудня 2015 року, але дещо змінив.
Зокрема, продовжує діяти:
- строк у 90 днів для розрахунків за експортом та імпортом (п. 1 Постанови № 581);
- обов’язковий продаж 75 % інвалютної виручки (п. 2 Постанови № 581);
- обмеження на продаж інвалюти – 3 тис. грн. в одні руки на добу (пп. 3 п. 6 Постанови № 581);
- ліміт на видачу готівки в національній валюті через касу та банкомати – 300 тис. грн. на добу на одного клієнта (пп. 5 п. 6 Постанови № 581).
Але водночас є нововведення:
Заборона на зарахування зустрічних однорідних вимог (далі – зарахування) залишилась для випадку, коли розрахунки за контрактом проводяться в інвалюті 1-ї групи Класифікатора іноземних валют та банківських металів (далі – Класифікатор) і російських рублях незалежно від суми операції, а також в інших валютах, якщо загальна сума зарахування перевищує 500 тис. дол. США за одним договором. Проте якщо сума зарахування в інших валютах (не 1-ї групи Класифікатора) за одним договором менше або дорівнює 500 тис. дол. США, тоді зарахування – не заборонено (п. 4 Постанови № 581). Нагадаємо: до 04.09.14 р. діяла цілковита заборона на проведення зарахування для експортерів.
Не підлягають обов’язковому продажу на МВРУ надходження в інвалюті для суб’єктів господарювання, повернені за ініціативою іноземного банку-отримувача/посередника в дводенний строк (п. 2 Постанови № 581).
З поточних і депозитних рахунків через каси банків і банкомати одному клієнту на добу в Україні та за кордоном, незалежно від кількості рахунків клієнта в одному банку, дозволено видавати суму, еквівалентну 20 тис. грн. за курсом НБУ (пп. 10 п. 6 Постанови № 581). Нагадаємо: до 04.09.15 р. було 15 тис. грн.
Нова заборона: на купівлю інвалюти для розрахунків за імпортовану продукцію, митне оформлення якої було проведено до 01.01.14 р. (включно), якщо за ЗЕД-договором відбулася заміна боржника та/або кредитора у зобов’язанні. Резиденти повинні виконувати такі зобов’язання за рахунок власних (не куплених, не залучених у формі кредиту, позики) коштів в інвалюті. Виняток зроблено лише для товарів критичного імпорту, таких як медичні вироби для проведення гемодіалізу і лікування онкологічних хворих згідно з переліком, затвердженим постановою КМУ від 16.02.15 р. № 63, нафта, газ, вугілля, бензин, електроенергія та інші товари, перелічені у ст. 5 Закону від 28.12.14 р. № 73-VIII «Про заходи щодо стабілізації платіжного балансу України відповідно до статті XII Генеральної угоди з тарифів і торгівлі 1994 року» (далі – Закон № 73) (пп. 14 п. 6 Постанови № 581).
Як і раніше (до 04.09.15 р.), клієнт-резидент може купити інвалюту, якщо залишок його власної інвалюти на рахунках становить менше 25 тис. дол. США, але за новим правилом під час розрахунку залишку не враховуються кошти на рахунках у валюті 3-ї групи Класифікатора (абзац шістнадцатий пп. 15 п. 6 Постанови № 581). Нагадаємо, що, як і раніше, клієнт має можливість «обійти» обмеження, якщо для виконання своїх зобов’язань обміняє інвалюту 1-ї групи Класифікатора на інвалюту 2-ї групи Класифікатора. Також під час розрахунку залишку інвалюти починаючи з 04.09.15 р. не враховуються кошти на депозитному рахунку Асоціації міжнародних автоперевізників України для виконання гарантійних зобов’язань за операціями із застосуванням книжок МДП в обсязі, який був унесений учасниками під час вступу до асоціації з 01.01.94 р. до 31.12.95 р. (абзац дванадцатий пп. 15 п. 6 Постанови № 581).
Для купівлі/переказу за імпортним товарним контрактом іноземної валюти на суму 50 тис. дол. США і вище з 04.09.15 р. не потрібно подавати довідку ДФС про відсутність заборгованості з податків, зборів, платежів, а клієнтам, які мають податковий борг, що виник унаслідок зміни порядку (алгоритму) зарахування авансових внесків із податку на прибуток під час виплати дивідендів у рахунок сплати щомісячних авансових внесків, – лист ДФС про наявність такого боргу. Залишилась вимога подавати за операціями імпорту відповідний акт цінової експертизи (погодження) у випадках, передбачених постановою Правління НБУ від 30.12.03 р № 597 (пп. 16 п. 6 Постанови № 581).
Продовжено введену з 22.08.15 р. Постановою № 551 заборону для НБУ здійснювати реєстрацію: змін до договору про залучення резидентами кредитів/позик в інвалюті від нерезидентів, які стосуються заміни кредитора та/або боржника у зобов’язанні за цим кредитним договором/договором позики; договору про одержання резидентом кредиту/позики в інвалюті від іншого резидента в разі відступлення резидентом-кредитором нерезиденту права вимоги за цим кредитом/позикою. Варто зазначити, що НБУ може прийняти окреме рішення щодо проведення реєстрації у вищевказаних випадках, якщо боржник(и) та/або кредитор(и) пов’язані відносинами контролю. Заборона не розповсюджується на договори, укладені резидентами з міжнародними фінансовими організаціями, та на договори з міжнародними фінансовими організаціями, щодо яких Україна зобов’язалася забезпечувати правовий режим, який надається іншим міжнародним фінансовим організаціям. Починаючи з 04.09.15 р. НБУ дозволено реєструвати зміни до договорів про залучення резидентами кредитів/позик в інвалюті від нерезидентів у разі, якщо ці зміни передбачають заміну первісного боржника у зв’язку з його приєднанням до нового боржника-правонаступника та/або ліквідацією первісного боржника (пп. 23 п. 6 Постанови № 581).
Як і до 04.09.15 р., резиденти на підставі індивідуальних ліцензій НБУ мають право на купівлю та перерахування інвалюти для таких цілей: на розміщення валютних цінностей, виданих юрособам НБУ, на закордонних рахунках; на переказ інвалюти за кордон резидентом-гарантом (поручителем) у межах забезпечених гарантією (порукою) зобов’язань за кредитом, наданим міжнародною фінансовою організацією або за участю іноземного експортно-кредитного агентства; для сплати суб’єктами господарювання – резидентами вступних або членських внесків в інвалюті з метою забезпечення поточної діяльності юросіб-нерезидентів (пп. 19 п. 6 Постанови № 581). Також з 22.08.15 р. (Постанова № 544) резиденти на підставі індивідуальних ліцензій НБУ мають право на купівлю, переказ інвалюти протягом одного календарного місяця на підставі однієї індивідуальної ліцензії НБУ в сумі, що не перевищує 50 тис. дол. США (в еквіваленті на дату переказу) в інших випадках, не перелічених вище (абзац п’ятий пп. 19 п. 6 Постанови № 581).
Із 04.09.15 р. до пакету документів для погодження уповноваженим банком клієнта з НБУ авансових платежів за імпорт товару за контрактом, загальна вартість якого перевищує 50 тис. дол. США, не входить довідка ДФС про відсутність заборгованості з податків, зборів, платежів, а для клієнтів, які мають податковий борг, що виник унаслідок зміни порядку (алгоритму) зарахування авансових внесків із податку на прибуток при виплаті дивідендів у рахунок сплати щомісячних авансових внесків, – не потрібен лист ДФС про наявність такого боргу. Залишилась вимога подавати відповідний акт цінової експертизи (погодження) у випадках, передбачених постановою Правління НБУ від 30.12.03 р. № 597 (пп. 2 п. 1 постанови Правління НБУ від 23.02.15 р. № 124, далі – Постанова № 124).
Із 04.09.15 р. інформація про купівлю іноземної валюти з метою підтвердження документарного акредитиву (формування грошового забезпечення) включається до реєстру без подання до НБУ копій відповідних документів (абзац шостий пп. 2 п. 1 Постанови № 124).
Уточнено: якщо сума договору не визначена, то гранична сума авансу за імпорт товару (50 тис. дол. США), перевищення якої потребує або погодження платежу з НБУ, або використання документарного акредитиву, визначається як загальна сума переказів або загальна вартість придбаного і неоплачегого товара за офіційним курсом НБУ на день укладання договору (п. 3 Постанови № 124).
Коментарі до матеріалу