Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Акредитивна форма розрахунків із нерезидентами у світлі останніх вимог НБУ

Ольга Целуйко

24.05.2015 907 0 0

Документарний акредитив — це форма розрахунків, за якої банк покупця здійнсює платіж постачальнику проти подання ним обумовлених документів.

Акредитив широко застосовуються в міжнародній торгівлі, оскільки є практичним інструментом забезпечення платежів. Наприклад, якщо підприємство починає працювати з новим іноземним контрагентом, будь то постачальник чи покупець, сторонам необхідно бути впевненими в тому, що платежі за контрактом пройдуть у строк і в повному обсязі. Участь банків як посередників між постачальником і покупцем у разі використання акредитивів дає додаткові гарантії виконання контракту, зводить до мінімуму комерційні ризики.

Візьмемо, наприклад, імпортний контракт. У разі використання акредитивної форми розрахунків банк імпортера (український банк) перерахує оплату іноземному постачальникові, якщо той подасть документи, передбачені умовами акредитива, що підтверджують відвантаження товару. Банк імпортера може також уповноважити інший банк, наприклад іноземний, здійснити платежі за акредитивом.

У разі експорту український постачальник має отримати інвалютну виручку від іноземного покупця протягом 90 календарних днів із дати митного оформлення вивезення (п. 1 постанови Правління НБУ від 03.03.15 р. № 160). Звісно, найбільш надійним способом у цьому випадку було б отримати передоплату від покупця. Але якщо це неможливо, тоді акредитивний спосіб оплати поставленої продукції вбереже експортера від порушення валютного законодавства: банк-емітент покупця-нерезидента виставить експортерові через його уповноважений (авізуючий) банк акредитив і виплатить обумовлену суму після того, як експортер подасть відвантажувальні документи згідно з умовами ЗЕД-контракту.

Не можна сказати, що акредитивна форма оплати за ЗЕД-контрактами є популярною в Україні. Передусім це пояснюється вартістю цієї банківської послуги. Якщо розглядати акредитив як різновид кредитування імпортера, то досить високі кредитні ставки, додаткові комісії банку за розгляд документів, зміну умов акредитива, його авізування, підтвердження тощо, а також вимога дати забезпечення під акредитиви, що відкриваються, не сприяє їх активному використанню українськими суб'єктами ЗЕД.

Проте з урахуванням ситуації, що склалася зараз на валютному ринку, – зокрема, той факт, що імпортні контракти на умовах передоплати часто використовуються імпортерами для виведення капіталу за кордон – Правління НБУ прийняло постанову від 23.02.15 р. № 124, що набула чинності 24.02.15 р. (далі – Постанова № 124). Цією постановою НБУ запровадив додаткові адміністративні заходи впливу на імпортерів, які працюють за передоплатою. Зокрема, було передбачено такі правила:

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали