Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Дивіденди учасникам ТОВ та ФГ: як показати в бухобліку

Дивіденди учасникам ТОВ та ФГ: підстави та періодичність виплати

Із цієї статті ви дізнаєтеся:

  • що є базою нарахування дивідендів;
  • як розрахувати та відобразити в бухобліку дивіденди учасникам ТОВ та фермерським господарствам (далі – ФГ) – фізичним та юридичним особам;
  • особливості виплати дивідендів у натуральній формі;
  • особливості та бухоблік реінвестиції дивідендів у статутний капітал підприємства.

У податковому сенсі дивіденди – це платежі юрособи на користь власника корпоративних прав у зв’язку з розподілом частини її прибутку, розрахованого за правилами бухобліку (пп. 14.1.49 Податкового кодексу, далі – ПК). У свою чергу, п. 4 П(С)БО 15 «Дохід» під дивідендами розуміє частину чистого прибутку, розподілену між учасниками (власниками) відповідно до часток їх участі у власному капіталі.

Як бачимо, однозначно йдеться про розподіл бухгалтерського прибутку. Але що вважати за базу розподілу: чистий фінансовий результат із рядка 2350 форми № 2 «Звіт про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід)» чи нерозподілений прибуток із рядка 1420 форми № 1 «Баланс (Звіт про фінансовий стан)»?

Відповідь на це запитання є принциповою, якщо, наприклад, господарство за підсумками 2017 року одержало чистий прибуток (репрезентований у ряд. 2350 форми № 2), але з урахуванням фінрезультатів минулих років має місце непокритий збиток (ряд. 1420 форми № 1). Або навпаки: показники нерозподіленого прибутку в Балансі є додатними, але за звітний рік діяльність виявилася збитковою. Чи можна за таких обставин виплачувати дивіденди за 2017 рік?

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали