• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Продаж товарів через інтернет-магазини

Система електронної торгівлі (комерції) – це сукупність правил, процедур і програмно-технічних засобів, використання яких дає можливість користувачеві мати віддалений доступ до прейскурантів торговців, подати замовлення на постачання й оплату замовлених товарів (послуг) (пп. 11 п. 4 розд. 1 Положення, затвердженого постановою Правління НБУ від 05.11.14 р. № 705). Інформація про необхідність застосування РРО при продажу товарів через Інтернет, згрупована за схемами проведення розрахунків, подана в табл. 2 на наступній сторінці.

Зверніть увагу! До 01.01.15 р. продаж товарів у системах електронної комерції звільнявся від застосування РРО (п. 13 ст. 9 Закону № 265 в редакції до 01.01.15 р.). Проте вважаємо, що у випадках, зазначених у рядках 1–4 табл. 1, РРО треба було застосовувати завжди, навіть до 2015 року . Звільнення від РРО, передбачене п. 13 ст. 9 Закону № 265, стосувалося тільки тих ситуацій, коли товари не тільки замовлялися, але й оплачувалися віддалено (через Інтернет).

Таблиця 1. Застосування РРО при продажу товарів через інтернет-магазини

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

№п/п

Схеми проведення розрахунків

Статус продавця

Особливості застосування РРО тими СГ,які повинні його застосовувати

Юрособа на загальній або спрощеній системі

Підприємець на загальній системі

Підприємець на спрощеній системі (друга і третя групи)

до 01.07.15 р.

з 01.07.15 р. по 22.07.15 р.

з 23.07.15 р.

друга група

третя група

друга група

третя група

друга група

третя група

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

1

Товар оплачується готівковими коштами в місці проведення розрахунків (в офісі інтернет-торговця)

Так

Так

Ні

Ні

Так

Ні, якщо дохід за календарний рік не перевищує 1 млн грн.

2

Товар оплачується з використанням платіжних карток через платіжні термінали, установлені в місці проведення розрахунків (в офісі інтернет-торговця)

Так

Так

Ні

Ні

Так

3

Товар оплачується готівковими коштами через кур'єра

Так

Так

Ні

Ні

Так

Якщо покупець передає готівкові кошти за товар безпосередньо кур'єрові (або кур'єр приймає оплату за допомогою картки через свій портативний платіжний термінал), тоді у кур'єра повинен бути портативний РРО для приймання оплати. У цьому випадку РРО треба було застосовувати завжди, навіть до 2015 року. Обійтися без РРО, роздруковуючи чек заздалегідь і передаючи його з кур'єром, продавцеві не вдасться – видача заздалегідь роздрукованого документа є порушенням порядку застосування РРО, оскільки документ потрібно оформляти у момент здійснення розрахункової операції (п. 5 розд. III Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Міндоходів від 28.08.13 р. № 417). Можна використовувати варіант з укладенням договору доручення, за яким покупець доручає кур'єрові (як фізособі, а не як співробітникові СГ) зарахувати отриману від нього готівку на банківський рахунок продавця. Деякі фахівці рекомендують такий варіант – перед відправкою кур'єра з товаром роздрукувати чек РРО з формою оплати «Кредит», який і передати покупцеві, а після отримання готівки від кур'єра пробити ще один чек РРО з формою оплати «Погашення кредиту»

4

Товар оплачується готівковими коштами при отриманні товару в пункті видачі замовлень (на пошті) (наприклад, у відділенні «Нової пошти»)

Так

Так

Ні

Ні

Так

Ні, якщо дохід за календарний рік не перевищує 1 млн грн.

Якщо при використовуваному способі розрахунків пункт видачі замовлень (пошта), приймаючи готівку у покупця, зараховує їх на рахунок продавця, то РРО продавець не застосовує (для нього це буде безготівковий розрахунок). Розрахунковий документ (про приймання оплати) у цьому випадку повинна видавати пошта. Документом, що свідчить про отримання того або іншого товару, буде видаткова накладна продавця, вкладена в посилку. Якщо ж пункт видачі замовлень (пошта) передаватиме продавцеві гроші готівкою, то наявна розрахункова операція. І хоча у цьому випадку готівка надходить не безпосередньо від покупця, а від третьої особи, уважаємо, що РРО потрібно використовувати (див. також ЗІР, категорія 109.03). У такій ситуації СГ-продавець може вкласти розрахунковий документ, оформлений на повну суму проведеної операції, до поштового відправлення (посилки) (п. 10 Правил, затверджених наказом Мінекономіки і Мінтрансу від 11.06.08 р. № 206/699). При цьому форму оплати в такому документі можна зазначити як «Кредит» (див. вище рекомендацію для розрахунків з кур'єром)

5

Товар оплачується з використанням платіжних карток через платіжні системи (наприклад, «Приват-24»)

Так, з 01.01.15 р.*

Ні

Ні

Так

Однозначної відповіді на запитання, чи потрібно застосовувати РРО в цій ситуації, немає. З одного боку, при оплаті через Інтернет за допомогою платіжного сервісу (з платіжної картки або електронними грошима) фактично здійснюється перерахування коштів у безготівковій формі. Гроші перераховуються з поточного рахунка покупця (на який оформлена платіжна картка) на поточний рахунок продавця, а при розрахунку електронними грошима – з електронного гаманця покупця в гаманець продавця. Тобто це безготівкові розрахунки. З іншого боку, згідно з п. 2 ст. 3 Закону № 265 при оплаті товарів через Інтернет потрібно видавати розрахунковий документ установленої форми. Таким, на думку ДФС, повинен бути чек РРО (див. лист ДФС від 30.03.15 р. № 6556/6/99-99-22-07-03-15, далі – Лист № 6556).

Чек РРО рекомендуємо пробити на дату надходження оплати на поточний рахунок і вкласти в посилку (якщо товар доставляється кур'єром або службою доставки) або вручити клієнтові особисто (якщо він буде сам забирати товар з офісу)

6

Товар оплачується електрон-ними грошима

Ні

Ні

Так

Ні, якщо дохід за календарний рік не перевищує 1 млн грн.*

7

Товар оплачується через ПТКС, що належать СГ-продавцеві

Так, з 01.01.15 р.

Ситуація неможлива**

З 01.01.15 р. при прийманні готівки для її подальшого перерахування, у т. ч. через ПТКС, потрібно використовувати РРО (п. 1 ст. 3 Закону № 265). Точніше, ПТКС повинен містити вбудований електронно-касовий реєстратор (ст. 2 Закону № 265). Завважимо, що згідно з п. 9 розд. II Закону № 265 СГ – комерційні агенти до 01.01.16 р. звільнені від штрафів за незастосування РРО при прийманні готівки для її подальшого переказу.

8

Товар оплачується через ПТКС, що належить третій особі, з якою у підприємства укладено договір

Ні

Ні

Ні

Уважаємо, що у цьому випадку продавець не повинен видавати чек РРО. Адже гроші за товар він отримає в безготівковій формі на рахунок, причому не від покупця, а від третьої особи, з якою він уклав договір на приймання готівки, – комерційного агента банку або небанківської фінансової установи, які мають право використовувати ПТКС.

Розрахунковий документ покупцеві має видати третя особа, яка прийняла у нього готівку. Напевно це третя особа зажадає у СГ – продавця необхідну інформацію про нього і його товари для відповідного програмування ПТКС. Продавець повинен буде представити покупцеві видаткову накладну і гарантію на товар

* При цьому штрафи не застосовувалися до 01.07.15 р. До 01.01.16 р. СГ також можуть працювати без штрафів, але тільки якщо до 01.08.15 р. вони уклали договір на придбання РРО і введуть РРО в експлуатацію до 01.01.16 р. (п. 9 розд. II Закону № 265).

** Підприємці не входять до числа суб'єктів, що мають право використовувати ПТКС (п. 1 постанови Правління НБУ від 12.02.13 р. № 42).

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2592 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали