Оренда та РРО
30.04.2015 568 0 0
Підприємство здає в оренду офісні приміщення. Розрахунки з орендарями проводяться в готівковій формі. Чи треба орендодавцеві при проведенні таких розрахунків застосовувати РРО?
Нагадаємо, що дія Закону від 06.07.95 р. № 265/95-ВР (далі – Закон № 265) поширюється на всіх суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі (за допомогою платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо). При цьому розрахунковою є операція з приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток тощо в місці реалізації товарів (послуг) (ст. 2 Закону № 265).
Проте в Законі № 265 немає визначення терміна «послуга». Тому незрозуміло, чи треба застосовувати РРО при розрахунках за оренду. Згідно із Цивільним кодексом (далі – ЦК), договір оренди не належить до договорів про надання послуг. Пояснюється це тим, що предметом договору оренди є неспоживана річ або майнові права (ст. 760 ЦК). А предметом договору про надання послуг є сама послуга. Причому будь-яка послуга споживається у процесі її надання – така суть цього поняття (ст. 901 ЦК).
Те, що оренда – це не послуга, роз’яснив і Мін’юст у листі від 23.12.04 р. № 8-11-19.
Таким чином, орендні правовідносини і відносини у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг мають різне правове походження. А отже, розрахунки за оренду не повинні підпадати під дію Закону № 265. Такого ж висновку дійшов ВАСУ (див. постанову від 06.11.13 р. у справі № К-52582/09).
Виходячи з вищесказаного, ми вважаємо, що орендодавець може оформити приймання готівкових орендних платежів прибутковим касовим ордером (без застосування РРО).
Проте хочемо попередити, що податківці зав-жди вважали оренду послугою. На їх погляд, від застосування РРО могли звільнятися тільки підприємства, які не відносяться до сфери торгівлі та громадського харчування (на підставі редакції п. 1 ст. 9 Закону № 265, що діє до 01.01.15 р.).
Якщо дотримуватися цієї логіки, то з 1 січня 2015 року (після внесення змін до п. 1 ст. 9 Закону № 265) абсолютно всі підприємства повин-ні при прийманні готівки від орендарів застосовувати РРО.
Тому, щоб уникнути спорів при перевірках, рекомендуємо проводити розрахунки з орендарями через касу банку.
Коментарі до матеріалу