Умовний продаж та ПДВ: перше знайомство
Бухгалтерам, які вже давно працюють із ПДВ, добре відомо, що таке «умовний продаж» та які його особливості. А тим, хто вперше зіткнувся з ПДВ, ця стаття стане у пригоді.
ПДВ – це податок, який має певні особливості: реально його сплачує кінцевий споживач, але до бюджету перераховує продавець (хоча цей продавець і є особою, яка сплачує штраф, якщо податок вчасно не перераховано до бюджету).
Фактично кожен платник ПДВ сплачує до бюджету податок, що визначається від суми (бази оподаткування), за якою такий платник продає товари/послуги. Тобто якщо сума без ПДВ становить 100 грн., а ставка ПДВ – 20 %, то платник ПДВ сплачує податок у сумі 20 грн.
«Стривайте, а як же податковий кредит? Хіба ми його не враховуємо?» – запитаєте ви.
Враховуємо. Але ви вже сплатили цей ПДВ під час придбання товарів/послуг, які були використані вами для продажу (уже вашим покупцям) товарів/послуг. Проте суму, яку ви сплатили постачальнику, до бюджету перераховує саме він, а не ви.
Тому ця сума й називається «податковий кредит». Здається, що податковий кредит зменшує податкові зобов’язання, але фактично він лише змінює особу, яка перераховує ПДВ до бюджету (і в разі несвоєчасного перерахування сплачує штраф). І суто психологічно створюється уявлення, що сума податку, яку платник ПДВ перераховує до бюджету, менша ніж її реально сплачено (деяким платникам, дійсно, психологічно легше заплатити ПДВ у складі ціни постачальника, ніж перерахувати до бюджету). Тому деякі посадові особи органів ДФС і називають податковий кредит пільгою (мовляв, він зменшує суму сплати податку до бюджету), але фактично бюджет ніычого не втрачає від наявності податкового кредиту.
Повна версія доступна тільки передплатникам
Підпишіться на онлайн сервіси для бухгалтерів та кадровиків Uteka. Отримайте повний доступ бібліотеки безпечних рішень, які роблять вашу роботу ефективнішою.
Що входить в передплату?
і приклади
доступу
питання експерту
оновлення
матеріалів
матеріалів c 2015 року