• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Підприємець надає в оренду авто: чи потрібно нотаріально засвідчувати договір?

Фізособа-підприємець (здійснює діяльність із надання в оренду автотранспорту) передає в оренду юрособі власний автомобіль. Чи треба нотаріально засвідчувати договір оренди транспортного засобу? За яких умов юрособа не буде податковим агентом?

 

Взаємовідносини за договором оренди регулюються гл. 58 Цивільного кодексу (далі – ЦК) та § 5 Господарського кодексу (далі – ГК). Договір найму транспортного засобу за участю фізичної особи підлягає нотаріальному посвідченню (ч. 2 ст. 799 ЦК). При цьому ЦК не передбачає винятків у випадку, коли стороною договору є фізособа-підприємець. Утім, ГК не встановлює обов’язкового нотаріального посвідчення таких договорів. Тобто, якщо фізособа є суб’єктом господарювання, виникає запитання, якими нормами їй керуватися.

 

Відповідь на це запитання дає п. 2.11 постанови Пленуму ВГСУ від 29.05.13 р. № 12: обов’язкового нотаріального посвідчення не потребує договір, укладений за участю громадянина, який набув статусу суб’єкта підприємницької діяльності. Отже, на практиці договори оренди автомобіля часто укладають без нотаріального посвідчення. Але контролюючі органи можуть наполягати на необхідності такого посвідчення, що призведе до виникнення судового спору. Тоді вам доведеться відстоювати свою правоту в суді.

 

Для того щоб орендар-юрособа не утримував податки при нарахуванні (виплаті) орендного платежу, підприємець-орендодавець має подати:

- якщо орендодавець-загальносистемник — копію документа (витягу з ЄДР), що підтверджує державну реєстрацію підприємця й обрані види діяльності. У разі передачі в оренду авто має застосовуватися КВЕД 77.11 «Надання в аренду автомобілів і легкових автотранспортних засобів» або 77.12 «Надання в оренду вантажних автомобілів» (за відсутності належного КВЕД при виплаті орендного платежу юрособа утримає ПДФО та військовий збір);

- якщо орендодавець-єдинник — копію витягу з реєстру платників єдиного податку. Утім, ДФС погоджується, що при отриманні послуг від підприємців-єдинників достатньо на дату виплати доходу перевірити інформацію про них у цьому реєстрі (ЗІР, категорія 107.12).

 

Якщо відповідні документи не надано, то юрособа виступатиме податковим агентом. При цьому ЄСВ на суму орендного платежу юрособа в будь-якому випадку не повинна нараховувати, оскільки оренда не є послугою в контексті ЦК (лист ПФУ від 10.08.11 р. № 16534/03-20).

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2268 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали

Підприємець надає в оренду авто: чи потрібно нотаріально засвідчувати договір?