Підприємець отримує безповоротну фінансову допомогу від дружини: якими будуть податкові наслідки?
03.03.2015 1624 0 0
Чоловік і дружина – єдинники другої групи. Для розвитку бізнесу чоловік узяв кредит у банку як підприємець. Іноді дружина для своєчасного погашення кредиту надає чоловікові безповоротну фінансову допомогу, перераховуючи гроші зі свого підприємницького рахунка на його підприємницький рахунок. Чи має значення для оподаткування, що це «родинна» допомога? Чи виникає дохід у чоловіка-підприємця? Чи має дружина відображати у формі № 1ДФ інформацію про надання допомоги фізособі-підприємцю (з якою ознакою доходу)?
Так, дохід у чоловіка виникає, а дружина має відобразити суму допомоги у формі № 1ДФ.
Пояснимо детальніше. Нагадаємо, що безповоротною фінансовою допомогою вважається, зокрема, сума грошових коштів, передана платникові податків згідно з договорами дарування, іншими подібними договорами або без укладення таких договорів (пп. 14.1.257 Податкового кодексу, далі – ПК). Тепер звернемо вашу увагу на такі нюанси.
1. Порядок формування доходу платників єдиного податку наведено у ст. 292 ПК.
Так, до доходу підприємця-єдинника включаються:
- доходи, отримані у грошовій (готівковій та/або безготівковій), матеріальній чи нематеріальній формі;
- сума кредиторської заборгованості, за якою закінчився строк позовної давності;
- вартість безкоштовно отриманих товарів (робіт, послуг).
Не включаються до доходу підприємця-єдинника:
- пасивні доходи у вигляді відсотків, дивідендів, роялті, страхові виплати та відшкодування;
- доходи, отримані від продажу власного рухомого і нерухомого майна, яке використовується в господарській діяльності такої фізособи;
- суми ПДВ;
- поворотна фінансова допомога (повернена протягом 12 календарних місяців з дня її отримання);
- сума кредиту;
- грошові кошти цільового призначення, отримані в рамках державних або місцевих програм;
- повернення авансу, передоплати у разі повернення товару, розірвання договору;
- суми надмірно сплачених податків і зборів, повернені з бюджетів.
Як бачимо, для безповоротної фінансової допомоги винятку не передбачено. Тому отримана підприємцем сума такої допомоги є його підприємницьким доходом. Ця сума бере участь у визначенні обсягу доходу, що дає право фіз-особі перебувати у відповідній групі платників єдиного податку.
2. Порядок відкриття банківських рахунків викладено в Інструкції, затвердженій постановою Правління НБУ від 12.11.03 р. № 492. Так, згідно з п. 1.3 цієї Інструкції поточні банківські рахунки для фізичних осіб поділяються на два види:
- поточні рахунки фізосіб-підприємців, що відкриваються для ведення підприємницької діяльності;
- поточні рахунки фізосіб, які не є підприємцями.
При цьому людина має право вільно розпоряджатися коштами з розрахункового рахунка, який відкрито для ведення підприємницької діяльності, якщо сплатила всі податки, збори та інші обов'язкові платежі, передбачені чинним законодавством. Тому дружина має право перераховувати гроші зі свого підприємницького рахунка на цілі, не пов'язані з її підприємницькою діяльністю.
3. Підприємці-єдинники зобов'язані вести Книгу обліку доходів або Книгу обліку доходів і витрат (ст. 296 ПК). Форму книги та порядок її заповнення затверджено наказом Мінфіну від 15.12.11 р. № 1637. Книга заповнюється щодня, за підсумками робочого дня. Тому дохід у вигляді отриманої безповоротної фінансової допомоги чоловік має відобразити у своїй Книзі обліку за підсумками того дня, коли гроші від дружини надійшли на його підприємницький рахунок.
4. Підприємці, які виплачують фізособам доходи (як ті, що обкладаються, так і ті, що не обкладаються ПДФО) є податковими агентами з таких виплат. Вони зобов'язані відобразити ці виплати у формі № 1ДФ. Тобто в нашій ситуації дружина є податковим агентом свого чоловіка за сумою безповоротної фінансової допомоги. Тому вона має відобразити цю виплату у формі № 1ДФ під кодом «157» – як дохід, виплачений самозайнятій особі (пп. 165.1.36 ПК).
Коментарі до матеріалу