Підприємець-єдинник другої групи отримав у безплатне користування приміщення: які податкові наслідки?
13.08.2014 715 0 0
Підприємець – єдинник другої групи безплатно користується виробничим приміщенням за договором позики. У зв'язку із цим у нього з'явилося декілька запитань.
Чи виникає дохід від безплатного користування приміщенням?
Так. Пояснимо чому.
У пп. 1 п. 292.1 Податкового кодексу (далі – ПК) зазначено, що доходом фізособи-єдинника в загальному випадку слід уважати дохід, отриманий у грошовій, матеріальній або нематеріальній формі, у тому числі визначеній п. 292.3 ПК. А в п. 292.3 ПК серед доходів значиться вартість безплатно отриманих послуг. При цьому маються на увазі послуги, отримані єдинником за договорами, які не вимагають будь-якої компенсації.
У нашому випадку єдинник користується приміщенням за договором позики. А такий договір якраз і не вимагає компенсації. Позика – це передача майна в безплатне користування на певний строк (ст. 827 Цивільного кодексу).
Чи можна вважати послугою надання приміщення в користування? Завважимо, що із цього питання існують різні думки. Ми вважаємо, що в цьому випадку безплатне користування приміщенням є безплатно отриманою послугою. А її вартість повинна бути включена до доходу єдинника.
Якщо це дохід, то який? Це потрібно вважати доходом від виду діяльності, не зазначеного в реєстрі єдинника? Чи не доведеться піти зі спрощенки на підставіпп. 7 пп. 298.2.3 ПК?
Звичайно, ні.
Нагадаємо, що під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єкта господарювання у сфері громадського виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт або надання послуг вартісного характеру, ціну яких визначено (ч. 1 ст. 3 Господарського кодексу). Тобто просто отримання приміщення в користування діяльністю назвати не можна. Та й у Національному класифікаторі кодів видів економічної діяльності ДК 009:2010 виду подібної діяльності ви не знайдете.
Тому ви не порушуєте правила перебування на спрощеній системі, коли «безплатно» отримуєте дохід. Це стосується й доходу від списання кредиторської заборгованості для єдинників третьої та п'ятої груп – платників ПДВ, й інших доходів, що виникли не від діяльності.
Як визначити суму доходу від отримання приміщення за договором позики?
Такий дохід дорівнюватиме нулю. Річ у тому, що платники податку на прибуток, підприємці на загальній системі оподаткування і просто громадяни дохід від безплатно отриманого повинні визначати на рівні звичайної ціни (пп. 135.5.4, п. 164.5, 177.6 ПК).
Для єдинників же таких умов ПК не встановлює. Для повноти картини завважимо: у Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі (далі - ЗІР) (категорія 108.04) є роз'яснення, що дохід від безплатно отриманих товарів (робіт, послуг) у розмірі не нижчому від звичайної ціни повинні визнавати юрособи-єдинники. Але стосовно фізосіб-єдинників податкові органи зберігають лояльність – подібних роз'яснень немає.
Отже, при отриманні безплатних послуг у вигляді користування приміщенням підприємець-єдинник може не орієнтуватися на звичайну ціну таких послуг. Він має право визнавати дохід від їх отримання в розмірі 0 грн.
Таким чином, фізособи-єдинники можуть користуватися приміщенням за договором позики і не турбуватися про віртуальний дохід. Так робити їм дозволяють норми чинного законодавства.
А якщо наш єдинник – суперобережний? Вирішить перестрахуватися і все ж таки визнає дохід за звичайною ціною? Як йому відобразити такий дохід у звітності?
У рядку 06 податкової декларації.
При цьому сума такого доходу зіграє свою роль тільки для визначення допустимої суми річного доходу єдинника другої групи (1 000 000 грн.), а не для обчислення суми єдиного податку (п. 293.2 ПК).
Нагадаємо також, що форму Податкової декларації платника єдиного податку – фізособи-підприємця затверджено наказом Мінфіну від 21.12.11 р. № 1688.
Коментарі до матеріалу