Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Підприємець-єдинник другої групи отримав у безплатне користування приміщення: які податкові наслідки?

Підприємець – єдинник другої групи безплатно користується виробничим приміщенням за договором позики. У зв'язку із цим у нього з'явилося декілька запитань.

Чи виникає дохід від безплатного користування приміщенням?

Так. Пояснимо чому.

У пп. 1 п. 292.1 Податкового кодексу (далі – ПК) зазначено, що доходом фізособи-єдинника в загальному випадку слід уважати дохід, отриманий у грошовій, матеріальній або нематеріальній формі, у тому числі визначеній п. 292.3 ПК. А в п. 292.3 ПК серед доходів значиться вартість безплатно отриманих послуг. При цьому маються на увазі послуги, отримані єдинником за договорами, які не вимагають будь-якої компенсації.

У нашому випадку єдинник користується приміщенням за договором позики. А такий договір якраз і не вимагає компенсації. Позика – це передача майна в безплатне користування на певний строк (ст. 827 Цивільного кодексу).

Чи можна вважати послугою надання приміщення в користування? Завважимо, що із цього питання існують різні думки. Ми вважаємо, що в цьому випадку безплатне користування приміщенням є безплатно отриманою послугою. А її вартість повинна бути включена до доходу єдинника.

Якщо це дохід, то який? Це потрібно вважати доходом від виду діяльності, не зазначеного в реєстрі єдинника? Чи не доведеться піти зі спрощенки на підставіпп. 7 пп. 298.2.3 ПК?

Звичайно, ні.

Нагадаємо, що під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єкта господарювання у сфері громадського виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт або надання послуг вартісного характеру, ціну яких визначено (ч. 1 ст. 3 Господарського кодексу). Тобто просто отримання приміщення в користування діяльністю назвати не можна. Та й у Національному класифікаторі кодів видів економічної діяльності ДК 009:2010 виду подібної діяльності ви не знайдете.

Тому ви не порушуєте правила перебування на спрощеній системі, коли «безплатно» отримуєте дохід. Це стосується й доходу від списання кредиторської заборгованості для єдинників третьої та п'ятої груп – платників ПДВ, й інших доходів, що виникли не від діяльності.

Як визначити суму доходу від отримання приміщення за договором позики?

Такий дохід дорівнюватиме нулю. Річ у тому, що платники податку на прибуток, підприємці на загальній системі оподаткування і просто громадяни дохід від безплатно отриманого повинні визначати на рівні звичайної ціни (пп. 135.5.4, п. 164.5, 177.6 ПК).

Для єдинників же таких умов ПК не встановлює. Для повноти картини завважимо: у Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі (далі - ЗІР) (категорія 108.04) є роз'яснення, що дохід від безплатно отриманих товарів (робіт, послуг) у розмірі не нижчому від звичайної ціни повинні визнавати юрособи-єдинники. Але стосовно фізосіб-єдинників податкові органи зберігають лояльність – подібних роз'яснень немає.

Отже, при отриманні безплатних послуг у вигляді користування приміщенням підприємець-єдинник може не орієнтуватися на звичайну ціну таких послуг. Він має право визнавати дохід від їх отримання в розмірі 0 грн.

Таким чином, фізособи-єдинники можуть користуватися приміщенням за договором позики і не турбуватися про віртуальний дохід. Так робити їм дозволяють норми чинного законодавства.

А якщо наш єдинник – суперобережний? Вирішить перестрахуватися і все ж таки визнає дохід за звичайною ціною? Як йому відобразити такий дохід у звітності?

У рядку 06 податкової декларації.

При цьому сума такого доходу зіграє свою роль тільки для визначення допустимої суми річного доходу єдинника другої групи (1 000 000 грн.), а не для обчислення суми єдиного податку (п. 293.2 ПК).

Нагадаємо також, що форму Податкової декларації платника єдиного податку – фізособи-підприємця затверджено наказом Мінфіну від 21.12.11 р. № 1688.

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
05.04.2025
Продовження строку корисного використання повністю замортизованих основних засобів
Ситуація із практики: строк, визначений під час первинного визнання об’єкта основних засобів (далі – ОЗ), уже закінчився, а актив продовжує використовуватися. НП(С)БУ 7 передбачено, що строк корисного використання (експлуатації) об’єкта ОЗ переглядається в разі зміни очікуван...
21.02.2025
Додаток 5 декларації з ПДВ: порядок заповнення та виправлення помилок
Додаток 5 до декларації з ПДВ (далі – декларація) заповнюється платниками ПДВ, які зобов’язані розподіляти вхідний ПДВ відповідно до п. 199.1 Податкового кодексу (далі – ПК) (заповнюють таблиці 1 і 2) та платниками, що застосовують касовий метод обліку ПДВ (заповнюють таблицю 3). ...
11.03.2025
Наказ про встановлення норм витрати палива
Якщо ваше підприємство вирішило вдатися до нормування витрат пального або розмірковує, чи доцільно це робити, постараємося спростити для вас це завдання, навівши в статті: зразок наказу про встановлення норм витрати палива; дві причини, чому на підприємстві необхідний такий наказ. Якщо ваше під...
Нове
04.04.2025
Підприємець мобілізований, але продовжує діяльність через представника: як оформляти договори?
Підприємець був мобілізований, але продовжує вести підприємницьку діяльність, видавши для цього довіреність своїй дружині. Довіреність передбачає, зокрема, право укладати договори від імені підприємця. У зв'язку із цим постало запитання: як потрібно оформляти договори, які підписуватиме дружина підп...
03.04.2025
Чи можна укладати договір із підприємцем, який не має індивідуального податкового номера?
Наше підприємство збирається укласти договір постачання із фізособою-підприємцем. Але ми довідалися, що підприємець не має реєстраційного номера облікової картки платника податків. У зв’язку із цим виникли запитання. Наше підприємство збирається укласти договір постачання із фізособою-підприєм...
21.03.2025
Укладаємо договір із підприємцем: які документи запросити?
Підприємство планує укласти договір про надання послуг, за яким виплачуватиме дохід фізособі, що є підприємцем. Якими документами контрагент має підтвердити наявність такого статусу? Чи буде достатньо інформації, яку можна отримати на порталі електронних сервісів на сайті Мін’юсту через розділ...
Кращі матеріали