Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Чи може підприємець, що перебуває у шлюбі, здати в оренду свій будинок без згоди дружини (чоловіка)?

Подружжя придбало будинок та оформило право власності на чоловіка. Чоловік використовував будинок у своїй підприємницькій діяльності, а потім вирішив здати його в оренду. Чи обов'язково в цьому випадку отримувати згоду дружини? І якщо так, то в якій формі?

Отримувати згоду дружини обов'язково, оскільки будинок придбано в період шлюбу.

Одружуючись, чоловік і жінка набувають взаємних прав та обов'язків, у тому числі й майнових. Чоловік і дружина мають рівні права на володіння, користування та розпоряджання майном, придбаним у період шлюбу. А частки подружжя у спільному майні є рівними, якщо інше не передбачено домовленостями між ними або шлюбним контрактом (ст. 63, ч. 1 ст. 70 Сімейного кодексу, далі – СК).

Але в Україні шлюбний контракт – рідкість. Найчастіше право власності на майно, яке придбано в період шлюбу та належить подружжю в рівних частках, оформляється на одного з подружжя, як у нашому випадку.

Якщо один із подружжя захотів зайнятися підприємницькою діяльністю, то для реєстрації підприємцем юридично оформляти згоду другого з подружжя не потрібно.

Підприємець має право використовувати майно, що належить йому як фізособі, для здійснення підприємницької діяльності (ст. 320 Цивільного кодексу, далі – ЦК). Але якщо це майно придбано в період щлюбу, то виходить, що підприємець використовує не лише свою частину майна, але й частину, яка належить другому з подружжя (навіть якщо за документами власником такого майна є тільки цей підприємець).

Наприклад, чоловік-підприємець використовує під склад будинок, власником якого він зареєстрований, придбаний у період шлюбу. У цьому випадку вважається, що чоловік і дружина розпоряджаються спільним майном за взаємною згодою (ч. 1 ст. 65 СК).

Але якщо чоловік-підприємець укладає договір оренди будинку, придбаного в період шлюбу, то особливе значення має форма, у якій дружина виразить свою згоду на здачу будинку в оренду.

Так, якщо договір оренди будинку, який за законом перебуває в сумісній власності подружжя, укладається чоловіком-підприємцем на строк:

менше трьох років – такий договір може бути укладено у простій письмовій формі (ч. 1 ст. 793 ЦК). У цьому випадку вважається, що чоловік-підприємець діяв за згодою дружини (ч. 2 ст. 65 СК). Але якщо дружина не згодна, то вона має право звернутися до суду з позовом про ви-
знання такого договору недійсним;

понад три роки – такий договір підлягає нотаріальному посвідченню (ч. 2 ст. 793 ЦК).
І тоді згоду дружини на укладення договору має бути оформлено письмово та нотаріально засвідчено (ч. 3 ст. 65 СК). І обійтися без згоди дружини в цьому випадку не вийде. Нотаріус під час засвідчення договору оренди будинку, власником якого за документами є чоловік, вимагатиме письмову згоду дружини та засвідчить дійсність її підпису (п. 4.2 гл. 1 розд. II Порядку, затвердженого наказом Мін’юсту від 22.02.12 р. № 296/5).

Треба сказати, що стосунки між подружжям бувають різними. Аж до того, що шлюб може бути не розірвано, але люди давно не живуть разом. І тоді на практиці не виключена така ситуація: щоб нотаріус не ставив запитань про дружину, чоловік не засвідчує у нотаріуса договір оренди, укладений на строк понад три роки.

Проте хочемо застерегти: якщо проігнорувати вимоги ч. 2 ст. 793 ЦК, договір уважатиметься нікчемним. А якщо договір визнано нікчемним, то кожна зі сторін зобов'язана повернути іншій стороні все, що отримала за таким договором (ч. 1 ст. 216 ЦК).

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
05.04.2025
Продовження строку корисного використання повністю замортизованих основних засобів
Ситуація із практики: строк, визначений під час первинного визнання об’єкта основних засобів (далі – ОЗ), уже закінчився, а актив продовжує використовуватися. НП(С)БУ 7 передбачено, що строк корисного використання (експлуатації) об’єкта ОЗ переглядається в разі зміни очікуван...
21.02.2025
Додаток 5 декларації з ПДВ: порядок заповнення та виправлення помилок
Додаток 5 до декларації з ПДВ (далі – декларація) заповнюється платниками ПДВ, які зобов’язані розподіляти вхідний ПДВ відповідно до п. 199.1 Податкового кодексу (далі – ПК) (заповнюють таблиці 1 і 2) та платниками, що застосовують касовий метод обліку ПДВ (заповнюють таблицю 3). ...
11.03.2025
Наказ про встановлення норм витрати палива
Якщо ваше підприємство вирішило вдатися до нормування витрат пального або розмірковує, чи доцільно це робити, постараємося спростити для вас це завдання, навівши в статті: зразок наказу про встановлення норм витрати палива; дві причини, чому на підприємстві необхідний такий наказ. Якщо ваше під...
Нове
04.04.2025
Підприємець мобілізований, але продовжує діяльність через представника: як оформляти договори?
Підприємець був мобілізований, але продовжує вести підприємницьку діяльність, видавши для цього довіреність своїй дружині. Довіреність передбачає, зокрема, право укладати договори від імені підприємця. У зв'язку із цим постало запитання: як потрібно оформляти договори, які підписуватиме дружина підп...
03.04.2025
Чи можна укладати договір із підприємцем, який не має індивідуального податкового номера?
Наше підприємство збирається укласти договір постачання із фізособою-підприємцем. Але ми довідалися, що підприємець не має реєстраційного номера облікової картки платника податків. У зв’язку із цим виникли запитання. Наше підприємство збирається укласти договір постачання із фізособою-підприєм...
21.03.2025
Укладаємо договір із підприємцем: які документи запросити?
Підприємство планує укласти договір про надання послуг, за яким виплачуватиме дохід фізособі, що є підприємцем. Якими документами контрагент має підтвердити наявність такого статусу? Чи буде достатньо інформації, яку можна отримати на порталі електронних сервісів на сайті Мін’юсту через розділ...
Кращі матеріали