• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Чи можуть підприємці – єдинники першої – третьої груп надавати поворотну фінансову допомогу?

Підприємці (платники єдиного податку першої – третьої груп) бажають допомогти один одному, надавши поворотну фінансову допомогу шляхом укладення договору безпроцентної позики. Чи можуть вони здійснити таку операцію без ризику бути звинуваченими в наданні фінансової послуги і позбутися права застосовувати спрощену систему оподаткування?

 

Давайте розберемося в цих двох поняттях: поворотна фінансова допомога (далі – ПФД) і фінансова послуга.

 

ПФД – це грошова сума, що надійшла платникові податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими грошима, і підлягає поверненню (пп. 14.1.257 Податкового кодексу, далі – ПК). Оформляється надання ПФД шляхом укладення договору позики відповідно до вимог ст. 1046–1052 Цивільного кодексу (далі – ЦК).

 

Нагадаємо, що договір позики – це договір, за яким одна сторона (кредитор) передає у власність другій стороні (позичальникові) кошти, а позичальник зобов'язується повернути кредиторові ту саму суму коштів (суму позики)
(ст. 1046 ЦК). Такий договір може бути платним або безплатним (тобто безпроцентним) (ч. 1 ст. 1048 ЦК).

 

Фінансовою послугою є операція з фінансовими активами, здійснювана на користь третіх осіб за свій рахунок або за рахунок цих осіб, а у випадках, передбачених законодавством, – і за рахунок залучених від інших осіб фінансових активів, з метою отримання прибутку або збереження реальної вартості фінансових активів (п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону від 12.07.01 р. № 2664-III, далі – Закон № 2664).

 

До фінансових послуг, зокрема, відноситься надання коштів у позику, у тому числі і на умовах фінансового кредиту (п. 6 ч. 1 ст. 4 Закону № 2664).

 

Фінансові активи – це гроші, цінні папери, боргові зобов'язання і право вимоги боргу, не віднесене до цінних паперів (п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону № 2664).

 

Чому в цьому випадку виникають побоювання? Тому що підприємцям – єдинникам першої – третьої груп заборонено провадити діяльність у сфері фінансового посередництва (пп. 6 пп. 291.5.1 ПК).

Якщо заборону порушено, підприємець-єдинник буде зобов'язаний перейти на загальну систему оподаткування (пп. 5 пп. 298.2.3 ПК).

 

А що таке посередницькі послуги на ринках фінансових послуг? Це діяльність юридичних осіб і підприємців, якщо інше не передбачено законом, яка включає консультування, експертно-інформаційні послуги, роботу з підготовки, укладення і виконання (супроводу) договорів про надання фінансових послуг, інші послуги, визначені законами з питань регулювання окремих ринків фінансових послуг (п. 29 ч. 1 ст. 1 Закону № 2664).

 

Так чи можна розцінювати надання ПФД у вигляді безпроцентної позики як фінансову послугу?

 

Звичайно, ні. Адже за договором безпроцентної позики немає отримання прибутку у вигляді процентів, немає ніякої іншої компенсації за користування коштами.

 

Наприклад, за договором безпроцентної позики підприємець у 2015 році позичив іншому підприємцеві 10 000 грн. У 2016 році йому повернуть 10 000 грн. Проте з огляду на інфляцію підприємець на цю суму зможе придбати менше товару, ніж він придбав би у 2015 році. Як бачите, замість прибутку наявний збиток.

 

Таким чином, надання ПФД у вигляді безпроцентної позики не є фінансовою послугою в тлумаченні Закону № 2664, оскільки не спрямоване на отримання прибутку або збереження реальної вартості фінансових активів. Отже, підприємець не займається забороненим пп. 6 пп. 291.5.1 ПК видом діяльності.

Тобто підприє­мець – єдинник першої – третьої груп має право надати безпроцентну позику як підприємству, так і іншому підприємцеві, не ризикуючи позбутися права на застосування спрощеної системи оподаткування.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

810 грн. / квартал

Купити

Кращі матеріали

Чи можуть підприємці – єдинники першої – третьої груп надавати поворотну фінансову допомогу?