Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Чи можуть підприємці – єдинники першої – третьої груп надавати поворотну фінансову допомогу?

Підприємці (платники єдиного податку першої – третьої груп) бажають допомогти один одному, надавши поворотну фінансову допомогу шляхом укладення договору безпроцентної позики. Чи можуть вони здійснити таку операцію без ризику бути звинуваченими в наданні фінансової послуги і позбутися права застосовувати спрощену систему оподаткування?

 

Давайте розберемося в цих двох поняттях: поворотна фінансова допомога (далі – ПФД) і фінансова послуга.

 

ПФД – це грошова сума, що надійшла платникові податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими грошима, і підлягає поверненню (пп. 14.1.257 Податкового кодексу, далі – ПК). Оформляється надання ПФД шляхом укладення договору позики відповідно до вимог ст. 1046–1052 Цивільного кодексу (далі – ЦК).

 

Нагадаємо, що договір позики – це договір, за яким одна сторона (кредитор) передає у власність другій стороні (позичальникові) кошти, а позичальник зобов'язується повернути кредиторові ту саму суму коштів (суму позики)
(ст. 1046 ЦК). Такий договір може бути платним або безплатним (тобто безпроцентним) (ч. 1 ст. 1048 ЦК).

 

Фінансовою послугою є операція з фінансовими активами, здійснювана на користь третіх осіб за свій рахунок або за рахунок цих осіб, а у випадках, передбачених законодавством, – і за рахунок залучених від інших осіб фінансових активів, з метою отримання прибутку або збереження реальної вартості фінансових активів (п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону від 12.07.01 р. № 2664-III, далі – Закон № 2664).

 

До фінансових послуг, зокрема, відноситься надання коштів у позику, у тому числі і на умовах фінансового кредиту (п. 6 ч. 1 ст. 4 Закону № 2664).

 

Фінансові активи – це гроші, цінні папери, боргові зобов'язання і право вимоги боргу, не віднесене до цінних паперів (п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону № 2664).

 

Чому в цьому випадку виникають побоювання? Тому що підприємцям – єдинникам першої – третьої груп заборонено провадити діяльність у сфері фінансового посередництва (пп. 6 пп. 291.5.1 ПК).

Якщо заборону порушено, підприємець-єдинник буде зобов'язаний перейти на загальну систему оподаткування (пп. 5 пп. 298.2.3 ПК).

 

А що таке посередницькі послуги на ринках фінансових послуг? Це діяльність юридичних осіб і підприємців, якщо інше не передбачено законом, яка включає консультування, експертно-інформаційні послуги, роботу з підготовки, укладення і виконання (супроводу) договорів про надання фінансових послуг, інші послуги, визначені законами з питань регулювання окремих ринків фінансових послуг (п. 29 ч. 1 ст. 1 Закону № 2664).

 

Так чи можна розцінювати надання ПФД у вигляді безпроцентної позики як фінансову послугу?

 

Звичайно, ні. Адже за договором безпроцентної позики немає отримання прибутку у вигляді процентів, немає ніякої іншої компенсації за користування коштами.

 

Наприклад, за договором безпроцентної позики підприємець у 2015 році позичив іншому підприємцеві 10 000 грн. У 2016 році йому повернуть 10 000 грн. Проте з огляду на інфляцію підприємець на цю суму зможе придбати менше товару, ніж він придбав би у 2015 році. Як бачите, замість прибутку наявний збиток.

 

Таким чином, надання ПФД у вигляді безпроцентної позики не є фінансовою послугою в тлумаченні Закону № 2664, оскільки не спрямоване на отримання прибутку або збереження реальної вартості фінансових активів. Отже, підприємець не займається забороненим пп. 6 пп. 291.5.1 ПК видом діяльності.

Тобто підприє­мець – єдинник першої – третьої груп має право надати безпроцентну позику як підприємству, так і іншому підприємцеві, не ризикуючи позбутися права на застосування спрощеної системи оподаткування.

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
05.04.2025
Продовження строку корисного використання повністю замортизованих основних засобів
Ситуація із практики: строк, визначений під час первинного визнання об’єкта основних засобів (далі – ОЗ), уже закінчився, а актив продовжує використовуватися. НП(С)БУ 7 передбачено, що строк корисного використання (експлуатації) об’єкта ОЗ переглядається в разі зміни очікуван...
21.02.2025
Додаток 5 декларації з ПДВ: порядок заповнення та виправлення помилок
Додаток 5 до декларації з ПДВ (далі – декларація) заповнюється платниками ПДВ, які зобов’язані розподіляти вхідний ПДВ відповідно до п. 199.1 Податкового кодексу (далі – ПК) (заповнюють таблиці 1 і 2) та платниками, що застосовують касовий метод обліку ПДВ (заповнюють таблицю 3). ...
11.03.2025
Наказ про встановлення норм витрати палива
Якщо ваше підприємство вирішило вдатися до нормування витрат пального або розмірковує, чи доцільно це робити, постараємося спростити для вас це завдання, навівши в статті: зразок наказу про встановлення норм витрати палива; дві причини, чому на підприємстві необхідний такий наказ. Якщо ваше під...
Нове
04.04.2025
Підприємець мобілізований, але продовжує діяльність через представника: як оформляти договори?
Підприємець був мобілізований, але продовжує вести підприємницьку діяльність, видавши для цього довіреність своїй дружині. Довіреність передбачає, зокрема, право укладати договори від імені підприємця. У зв'язку із цим постало запитання: як потрібно оформляти договори, які підписуватиме дружина підп...
03.04.2025
Чи можна укладати договір із підприємцем, який не має індивідуального податкового номера?
Наше підприємство збирається укласти договір постачання із фізособою-підприємцем. Але ми довідалися, що підприємець не має реєстраційного номера облікової картки платника податків. У зв’язку із цим виникли запитання. Наше підприємство збирається укласти договір постачання із фізособою-підприєм...
21.03.2025
Укладаємо договір із підприємцем: які документи запросити?
Підприємство планує укласти договір про надання послуг, за яким виплачуватиме дохід фізособі, що є підприємцем. Якими документами контрагент має підтвердити наявність такого статусу? Чи буде достатньо інформації, яку можна отримати на порталі електронних сервісів на сайті Мін’юсту через розділ...
Кращі матеріали