• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Якими податками обкладається у фізособи-єдинника безплатне отримання і продаж товару?

Єдинник третьої групи (фізособа) – платник ПДВ отримав безплатно від фіз­особи товари особистого користування без оформлення документів, а потім продав такі товари за 12 000 грн. (у т. ч. ПДВ – 2 000 грн.). У нього виникла низка запитань.

Як у фізособи-єдинника обкладається безплатне отримання товару за відсутності документів?

У п. 292.3 Податкового кодексу (далі – ПК) сказано, що до доходу платника єдиного податку (далі – ЄП) включається вартість товарів (робіт, послуг), безплатно отриманих протягом звітного періоду. При цьому для цілей обкладення ЄП безплатно отриманими вважаються товари (роботи, послуги):

  • надані єдиннику за письмовими договорами дарування та іншими письмовими договорами, укладеними згідно із законодавством, за якими не передбачено грошової або іншої компенсації вартості таких товарів (робіт, послуг) або їх повернення;
  • передані єдиннику на відповідальне зберігання та використані ним.

Зазначимо, що згідно зі ст. 719 Цивільного кодексу (далі – ЦК) договір дарування предметів особистого користування і побутового призначення може бути укладений і в усній формі. Що і сталося в нашій ситуації – товар був переданий (подарований) на підставі усної домовленості між єдинником і простою фізособою.

Проте фахівці ДФС роз'яснюють (ЗІР, категорія 107.04), що товари (роботи, послуги), безплатно передані за усною домовленістю, не підпадають під визначення безплатно отриманих із п. 292.3 ПК. І тому не включаються до доходу фізособи, що підлягає обкладенню ЄП. Вартість таких товарів (робіт, послуг) включається до загального річного доходу підприємця як простої фізособи, що обкладається ПДФО і військовим збором. Тобто йому слід подати річну Податкову декларацію про майновий стан і дохід (далі – майнова декларація), форма якої затверджена наказом Мінфіну від 02.10.17 р. № 859.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали