Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Які документи підприємець-єдинникповинен надати контрагенту-підприємству, щоб не платити податки двічі

Багато підприємств у процесі господарської діяльності укладають договори з підприємцями-єдинниками і виплачують їм у готівковій або безготівковій формі грошові суми за поставлений товар, виконані роботи чи послуги. Ці суми є доходами підприємця від підприємницької діяльності (пп. 1 п. 292.1 Податкового кодексу, далі – ПК).

Під час виплати підприємцеві-єдиннику доходів підприємство не утримує:

  • ПДФО – у тому випадку, якщо підприємець подасть підприємству документ, що підтверджує його держреєстрацію як суб'єкта підприємницької діяльності згідно із Законом від 15.05.03 р. № 755-IV (далі – Закон № 755) (п. 177.8 ПК). Таким документом на теперішній час є виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців (далі – ЄДР). Виписка з ЄДР видається держреєстратором безпосередньо підприємцеві або надсилається йому поштою за зареєстрованим місцем проживання (пропискою). Тому для підприємця подати цей документ не буде важко;
  • ЄСВ – у тому випадку, якщо підприємець подасть документ, що підтверджує його статус платника єдиного податку (далі – ЄП). Адже нараховувати і сплачувати ЄСВ підприємець-єдинник зобов'язаний самостійно (п. 4 ч. 1 ст. 4, п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону від 08.07.10 р. № 2464-VI). Таким документом є витяг із реєстру платників ЄП (п. 299.1 ПК). Цей витяг підприємець-єдинник має право отримати безплатно в податковій інспекції за один робочий день з моменту звернення. Цей витяг є чинним до внесення змін до реєстру (п. 299.9 ПК). Нагадаємо, що з 01.01.14 р. свідоцтво платника ЄП вже не видається.

 

Тому коли ви укладаєте договір із підприємцем-єдинником, рекомендуємо отримати від нього копії виписки з ЄДР і витягу з реєстру платників ЄП.

Якщо договори з підприємцем-єдинником вже укладені, то запропонуйте йому подати вам вищезазначені виписку і витяг додатково до вже наданої копії свідоцтва платника ЄП, яку також необхідно зберігати. Адже видане до 01.01.14 р. свідоцтво платника ЄП єдіючим до моменту отримання підприємцем витягу з Реєстра платників ЄП або внесення змін до реєстру.

Що стосується надання копії виписки з ЕДР та витягу з реєстру платників ЄП, то по-перше, це в інтересах самого підприємця-єдинника, оскільки наявність таких документів звільнить підприємство від необхідності утримувати ПДФО і ЄСВ з виплат підприємцю. А отже, підприємець зможе уникнути подвійного оподаткування (коли спочатку підприємство утримає ПДФО і ЄСВ, а потім він сам сплатить ще й ЄП).

По-друге, такий порядок передбачено діючими нормами ПК, а саме:

- факт реєстрації платником ЄП підтверджується витягом із реєстру платників ЄП, а не свідоцтвом платника ЄП, як це було раніше;

- підприємство звільняється від обов'язку утримувати ПДФО з виплат підприємцям, якщо підприємець подасть виписку з ЄДР (п. 177.8 ПК).

Крім того, підприємство має змогу самостійно перевірити чи є підприємець плаником ЄП, скористашись відомостями розміщеними на офіційному веб - сайті державної фіскальної служби України (далі ДФС України). На цьому сайті ДФС України зобов'язана щодня оприлюднювати для безоплатного та вільного доступу дані з державного реєстру платників ЕП (п.299.13 ПК).

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2592 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали