Які документи підприємець повинен подати контрагенту
03.04.2017 7468 0 1
Підприємець – як платник єдиного податку (далі – ЄП), так і загальносистемник, який співпрацює з підприємством, зобов'язаний подати йому ряд документів. Які саме, розповімо в консультації.
Необхідні документи
Щоб уникнути подвійного оподаткування, підприємці повинні подати документ, що підтверджує їх підприємницький статус (згідно з п. 177.8 ПК – для підприємців-загальносистемників; пп. 165.1.36, п. 297.1 ПК – для підприємців-єдинників).
Так, підприємець на загальній системі подає виписку або витяг з Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців і громадських формувань.
Підтвердженням провадження підприємницької діяльності єдинником є його включення до Реєстру платників ЄП (знаходиться у відкритому доступі на офіційному сайті ДФС).
Для відображення податкового кредиту підприємством – платником ПДВ його контрагент-підприємець, який також є платником ПДВ, зобов'язаний оформити та зареєструвати в ЄРПН податкову накладну або подати інші документи, що дають право на податковий кредит без податкової накладної згідно з п. 201.11 ПК. До таких документів відносяться:
- транспортні квитки, готельні рахунки, рахунки за послуги зв'язку та послуги, вартість яких визначається за показниками приладів обліку. Ці документи повинні містити загальну суму платежу, суму ПДВ та ІПН (крім транспортних квитків на міжнародні перевезення, форма яких установлена міжнародними стандартами, – вони не містять ІПН);
- касові чеки. При цьому сума в такому чеку для цілей відображення податкового кредиту не повинна перевищувати 240 грн. (у т. ч. ПДВ – 40 грн.) на день. У випадку перевищення податковий кредит не може бути відображений за таким чеком ні повністю, ні частково.
Для відображення підприємством витрат в обліку підприємець повинен подати документи, що підтверджують факт здійснення господарської операції. Нагадаємо, такі документи повинні містити всі обов'язкові реквізити, передбачені ст. 9 Закону № 996.
Основні правила оформлення деяких операцій підприємцем
Правило 1. За операціями продажу товарів підприємець повинен подати покупцю документи, що підтверджують відвантаження та оплату товару.
При здійсненні готівкових розрахунків підприємці, які застосовують РРО, видають покупцю касовий чек. У підприємців, які не застосовують РРО, функцію розрахункового документа може виконувати товарний чек або накладна. На них проставляється штамп «Оплачено».
Установленої форми товарного чека немає, тому він складається в довільній формі, яка повинна містити:
- П. І. Б. підприємця;
- його податкову адресу;
- ІПН, якщо підприємець – платник ПДВ;
- кількість, вартість одиниці та найменування товару;
- загальну вартість і суму ПДВ, якщо підприємець – платник ПДВ;
- дату (день, місяць, рік) операції та підпис особи, яка склала документ.
Правило 2. За операціями надання послуг (виконання робіт) підприємець повинен подати документи, що підтверджують факт надання послуг (виконання робіт). Такими є, як правило, акти, складені в довільній формі із зазначенням змісту та обсягу виконуваних операцій, загальної суми, суми ПДВ (якщо підприємець – платник ПДВ), дати складання документа, підписів сторін.
Правило 3. При провадженні видів діяльності, які підлягають ліцензуванню, підприємець повинен мати відповідні ліцензії (дозволи).
Зазначимо, що перелік ліцензовуваних видів діяльності визначено Законом № 222.
Висновки
Підприємці – як загальносистемники, так і єдинники – повинні з особливою старанністю підходити до документального оформлення операцій із контрагентами-підприємствами, оскільки від цього найчастіше залежить їх подальша співпраця.
Коментарі до матеріалу