Як сплачується податок за нежитлову нерухомість, що належить фізособі-підприємцеві?
31.05.2016 888 0 1
Підприємець придбав у власність нежитлове приміщення, у якому відкрив майстерню з ремонту меблів. Як він повинен сплачувати податок на нерухомість за це приміщення: як підприємець чи як звичайна фізособа?
У цьому випадку громадянин сплачуватиме податок на нерухомість як звичайна фізична особа без підприємницького статусу.
Річ у тому, що платниками податку на нерухомість названі фізичні та юридичні особи (у т. ч. нерезиденти), які є власниками житлової та/або нежитлової нерухомості (пп. 266.1.1 Податкового кодексу, далі – ПК). Про таких власників нерухомості, як фізособи-підприємці, окремо нічого не сказано. Тобто володіти нерухомістю може або людина (при цьому її податковий статус не має значення), або підприємство.
Державній реєстрації підлягає право власності на об'єкти нерухомості, у тому числі і на нежитлові приміщення (ст. 4, 5 Закону від 01.07.04 р. № 1952-IV, далі – Закон № 1952). Заява й оригінали документів, необхідні для реєстрації права власності на нерухомість, подаються власниками (фізичними або юридичними особами) у паперовій або електронній формі (п. 3 ч. 1 ст. 2, ч. 1 ст. 20 Закону № 1952).
У нашому випадку право власності на нерухомість буде зареєстроване за фізичною особою – незалежно від наявності у неї підприємницького статусу. Отже, і платником податку на нерухомість також буде фізична особа, а не підприємець. Аналогічну думку висловила і ДФС (ЗІР, категорія 101.06).
Орган ДФС за місцем реєстрації власника нежитлової нерухомості:
- обчислює суму податку з об’єкта/об’єктів нежитлової нерухомості, що знаходиться у власності фізичної особи, виходячи із загальної площі кожного об'єкта нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку (пп. 266.7.1 ПК);
- направляє (вручає) фізичній особі – платникові податку на нерухомість до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) роком, податкові повідомлення-рішення про сплату податку, обчисленого згідно з пп. 266.7.1 ПК, із зазначенням платіжних реквізитів (п. 266.2 ПК).
Коментарі до матеріалу