Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як підприємцеві-єдиннику правильно відобразити повернення передоплати в обліку та звітності?

14.12.2018 3037 0 1


Підприємець – платник єдиного податку (далі – ЄП) третьої групи за ставкою 5 % у III кварталі 2018 року отримав передоплату від покупця товару. У IV кварталі єдинник повернув суму такої передоплати згідно з листом про розірвання договору. Як єдиннику відобразити цю операцію у Книзі обліку доходів і декларації?


Давайте розберемося в цій ситуації.

Платники ЄП третьої групи, що не є платниками ПДВ, зобов'язані вести Книгу обліку доходів (далі – Книга). Форма Книги затверджена наказом Мінфіну від 19.06.15 р. № 579. Цим же наказом затверджено і Порядок її ведення (далі – Порядок № 579). У Книзі відображаються отримані єдинником доходи. Заповнюється вона щодня, за підсумками робочого дня (пп. 296.1.1 Податкового кодексу, далі – ПК; п. 1 Порядку № 579).

Зокрема, у Книзі відображаються (п. 6 Порядку № 579):

  • у графі 2 – суми, отримані за продані товари, виконані роботи, надані послуги протягом податкового (звітного) періоду;
  • графі 3 – суми, повернені покупцям за продані товари, виконані роботи, надані послуги, та/або суми поверненої передоплати;
  • графі 4 – дохід від реалізації, зменшений на суму повернених грошей;
  • графі 6 – загальна сума доходу, отриманого єдинником.

Дані графи 6 Книги використовуються для заповнення рядків 06 та 08 Податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця (далі – декларація), форма якої затверджена наказом Мінфіну від 19.06.15 р. № 578. Нагадаємо, що в цих рядках відображається сума доходу, отриманого єдинником у звітному періоді, з якого справляється ЄП за ставкою 5 %.

Що відбулося в нашій ситуації?

У III кварталі – отримання передоплати. Отримана сума передоплати повинна бути відображена єдинником у графах 2, 4 та 6 Книги. А значить, і в рядках 06 та 08 декларації за півріччя 2018 року.

У IV кварталі – повернення передоплати. Як випливає з пп. 5 п. 292.11 ПК, до складу доходу єдинника не включаються суми коштів (аванс, передоплата), які повертаються покупцеві товару (робіт, послуг) у результаті повернення товару, розірвання договору або за листом-заявою про повернення грошей.

Таким чином, підприємець-єдинник повинен виключити сумму поверненої передоплати зі складу доходу IV кварталу (періоду, у якому гроші були повернені покупцеві). Такий підхід підтверджується і роз'ясненням контролюючого органу (ЗІР, категорія 107.04).

І оскільки повернення передоплати відбулося в IV кварталі, то в Книзі на дату цієї операції повинні бути заповнені графи 3, 4 та 6. Відповідно, показник графи 6 переноситься до рядків 06 та 08 декларації за 2018 рiк.

Важливий нюанс! Якщо отримання і повернення передоплати відбуваються в одному звітному кварталі, тоді сума передоплати не включається до складу доходу фізособи-єдинника за цей період і не відображається в декларації (ЗІР, категорія 107.08). Проте отримання і повернення передоплати в Книзі повинні бути показані на відповідні дати. Цього вимагає порядок заповнення Книги.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали