Фізособа-єдинник отримує проценти за депозитом: яким буде оподаткування?
16.11.2017 2255 0 2
Підприємець – платник єдиного податку (далі – ЄП) відкрив у банку депозитний рахунок. На цей рахунок він перераховує частину виручки, що раніше надійшла на його поточний рахунок. Чи потрібно йому обкладати ЄП отримані від банку проценти, нараховані на суму депозиту?
Ні, проценти за депозитом фізособи не обкладаються ЄП. Та зате такі проценти обкладаються ПДФО і військовим збором. Розглянемо докладніше.
Згідно з пп. 1 п. 292.1 Податкового кодексу (далі – ПК) до доходу фізособи-єдинника не включаються пасивні доходи у вигляді процентів. При цьому під процентами, зокрема, розуміється платіж за використання депозитних коштів (пп. «б» пп. 14.1.206 ПК).
Таким чином, проценти за депозитом фізособи-єдинника не відображаються в Книзі доходів (доходів і витрат) платника ЄП, а також у його декларації і, відповідно, не підлягають обкладенню ЄП.
І це логічно. Адже не можна сказати, що дохід у вигляді таких процентів отриманий єдинником від ведення підприємницької діяльності. Види діяльності, які провадяться конкретним єдинником і підпадають під обкладення ЄП, зазначаються в реєстрі платників ЄП при реєстрації платника. Тому дохід у вигляді отриманих процентів буде «особистим» доходом єдинника як простої фізособи.
Сума «депозитних» процентів у момент їх нарахування обкладається:
- ПДФО – за ставкою 18 % (пп. 14.1.268, пп. 164.2.8, п. 167.1 ПК);
- військовим збором – за ставкою 1,5 % (пп. 1.1, пп. 1.3 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПК).
При цьому податковим агентом фізособи, яка отримує проценти за депозитом, є банк, який нараховує і виплачує такі проценти (пп. 170.4.1, пп. 1.5. п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПК). Саме банк повинен:
- утримати суми ПДФО і військового збору з «депозитного» доходу фізособи і перерахувати їх до бюджету у строк, передбачений ПК для місячного податкового періоду;
- подати контролюючому органу за звітний період (квартал) податковий розрахунок, у якому відобразити загальні суми виплаченого процентного доходу й утриманих з такого доходу податків. Причому без персоніфікації отримувачів процентних доходів.
Коментарі до матеріалу