Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Експорт та імпорт товарів у підприємців

Найчастіше підприємці, плануючи займатися зовнішньоекономічною діяльністю, цікавляться, чи є в них на це право, як обліковувати такі операції і т. п. Про законодавчі основи експортних та імпортних операцій для підприємців на спрощеній та загальній системах оподаткування, а також про облік таких операцій розповімо в консультації.

ЗЕД – це діяльність українських та іноземних суб'єктів господарської діяльності, яка побудована на взаємовідносинах між ними і здійснюється на території України та за її межами. Експорт та імпорт – види ЗЕД, а фізособи є суб'єктами ЗЕД (п. 2 ч. 2 ст 55, п. 1 ст. 378 ГК; ст. 1, 3–5 Закону № 959).

Таким чином, підприємці, як і всі суб'єкти ЗЕД, мають право здійснювати будь-які її види, прямо не заборонені законами України (ст. 5 Закону № 959). Перелік заборонених видів експорту та імпорту наведено у ст. 17 цього Закону.

Посередницькі операції, при яких право власності на товар не переходить до посередника (на підставі комісійних, агентських договорів, договорів доручення), виконуються без обмежень (ст. 4 Закону № 959). Значить, підприємці, у тому числі й єдинники, також можуть виступати посередниками в експортно-імпортних операціях.

Обмеження за експортно-імпортними операціями

Право фізособи-підприємця займатися експортом та імпортом не залежить від обраної ним системи оподаткування. Однак розд. XIV ПК передбачає для єдинників певні обмеження, у тому числі й у сфері ЗЕД. Зокрема, підприємець може самостійно обрати спрощену систему, якщо він відповідає вимогам, установленим цим розділом ПК, і реєструється платником єдиного податку (далі – ЄП) у визначеному тут же порядку (п. 291.3 ПК).

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали