• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Єдинник другої групи провадить вид діяльності, не зазначений у Реєстрі платників єдиного податку: які податкові наслідки?

Сергей Наумов

28.12.2015 291 0 0

У серпні 2015 року підприємство-єдинник перерахувало фізособі-єдиннику другої групи передоплату за оренду автомобіля. Проте під час підписання акта виконаних робіт з'ясувалося, що цей вид діяльності підприємця не зазначений у Реєстрі платників єдиного податку. Якими будуть податкові наслідки цієї операції для підприємства і для самого підприємця?

Розглянемо все по порядку.

Податкові наслідки для підприємця

У Податковому кодексі (далі – ПК) передбачено спеціальні норми для фізособи-єдинника, що отримує дохід від провадження діяльності, не зазначеної в Реєстрі платників єдиного податку. У цьому випадку підприємець повинен:

  • сплатити єдиний податок (далі – ЄП) за підвищеною ставкою – 15 % (пп. 2 п. 293.4 ПК);
  • перейти на загальну систему оподаткування з 1-го числа місяця, що настає за звітним періодом, у якому провадилися такі види діяльності (пп. 7 пп. 298.2.3 ПК).

Як заповнити Книгу доходів. У день отримання передоплати за оренду підприємець-порушник повинен зазначити суму такої оплати у графі, що відповідає ставці податку 15 %.

Нагадаємо, наказом Мінфіну від 19.06.15 р. № 579 (далі – Наказ № 579), який набув чинності 28.07.15 р., затверджено нову форму Книги. Проте якщо підприємець до 28.07.15 р. вів Книгу за старою формою, то її можна використовувати, поки вона не закінчиться (п. 5 Наказу № 579).

Як заповнити податкову декларацію. У декларації (її форму затверджено наказом Мінфіну від 19.06.15 р. № 578) за звітний рік суму передоплати потрібно зазначити в рядку 04, а суму ЄП – у рядку 09.

Як підприємцеві працювати далі:

Якщо порушення виявлене самостійно. Єдинник другої групи може продовжувати працювати у звичайному режимі до кінця року, у якому відбулося порушення, оскільки саме рік є для нього звітним періодом. Проте не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку нового року він повинен подати до контролюючого органу заяву про відмову від спрощеної системи, а з 1 січня нового року – перейти на загальну систему оподаткування (пп. 298.2.1 ПК). Повернутися до сплати ЄП підприємець зможе з І кварталу нового року, подавши до контролюючого органу відповідну заяву не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку І кварталу (пп. 298.1.4 ПК).

Якщо порушення виявлене в ході перевірки контролюючим органом. У такому разі реєстрація платника ЄП буде анульована згідно з рішенням контролюючого органу, починаючи з 1-го числа місяця, що настає за кварталом, у якому було допущене порушення (п. 299.11 ПК). Таке рішення приймається на підставі акта перевірки. Знову перейти на сплату ЄП підприємець зможе тільки після закінчення чотирьох послідовних кварталів з моменту прийняття рішення. Наприклад, якщо перевірка недбалого єдинника (і прийняття рішення про анулювання реєстрації) проводиться в серпні або вересні 2015 року, то він може позбутися права на спрощену систему оподаткування вже з 1 жовтня поточного року. І лише з 1 жовтня наступного року підприємець зможе знову отримати статус єдинника.

Податкові наслідки для підприємства

Сплата ЄСВ. Згідно із Законом від 08.07.10 р. № 2464-VI (далі – Закон № 2464) підприємство, що виплатило винагороду підприємцеві, у деяких випадках повинне нарахувати та утримати ЄСВ із суми такої винагороди. При цьому повин-ні одночасно дотримуватися дві умови:

вид діяльності, від провадження якого підприємець отримує дохід, не включений до відомостей про нього, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб і фізичних осіб – підприємців (далі – ЄДР) (п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464);

винагорода виплачується за виконані роботи (надані послуги) (п. 1 ч. 1 ст. 7 Зако-ну № 2464).

У нашій ситуації єдинник отримує винагороду за договором оренди. А відносини, що виникають при укладенні договорів оренди (найму), не пов'язані ні з виконанням робіт, ні з наданням послуг (див. ЗІР, категорія 301.03). Тому ЄСВ на суму орендної плати не нараховується, незалежно від того, чи є відомості про вид діяльності підприємця в ЄДР чи ні. Якби йшлося про вид діяльності, пов'язаний з виконанням робіт (наданням послуг), наприклад, про незаявлені в ЄДР ремонтно-будівельні роботи, то підприємство зобов'язане було б нарахувати й утримати ЄСВ за ставкою 34,7 % та 2,6 % відповідно (ст. 8 Зако-ну № 2464).

Відображення виплаченого доходу у формі № 1ДФ. Суму виплаченого підприємцеві доходу підприємство повинне відобразити у формі № 1ДФ з ознакою доходу «102».

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2268 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали

Єдинник другої групи провадить вид діяльності, не зазначений у Реєстрі платників єдиного податку: які податкові наслідки?