Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Єдинник другої групи провадить вид діяльності, не зазначений у Реєстрі платників єдиного податку: які податкові наслідки?

28.12.2015

У серпні 2015 року підприємство-єдинник перерахувало фізособі-єдиннику другої групи передоплату за оренду автомобіля. Проте під час підписання акта виконаних робіт з'ясувалося, що цей вид діяльності підприємця не зазначений у Реєстрі платників єдиного податку. Якими будуть податкові наслідки цієї операції для підприємства і для самого підприємця?

Розглянемо все по порядку.

Податкові наслідки для підприємця

У Податковому кодексі (далі – ПК) передбачено спеціальні норми для фізособи-єдинника, що отримує дохід від провадження діяльності, не зазначеної в Реєстрі платників єдиного податку. У цьому випадку підприємець повинен:

  • сплатити єдиний податок (далі – ЄП) за підвищеною ставкою – 15 % (пп. 2 п. 293.4 ПК);
  • перейти на загальну систему оподаткування з 1-го числа місяця, що настає за звітним періодом, у якому провадилися такі види діяльності (пп. 7 пп. 298.2.3 ПК).

Як заповнити Книгу доходів. У день отримання передоплати за оренду підприємець-порушник повинен зазначити суму такої оплати у графі, що відповідає ставці податку 15 %.

Нагадаємо, наказом Мінфіну від 19.06.15 р. № 579 (далі – Наказ № 579), який набув чинності 28.07.15 р., затверджено нову форму Книги. Проте якщо підприємець до 28.07.15 р. вів Книгу за старою формою, то її можна використовувати, поки вона не закінчиться (п. 5 Наказу № 579).

Як заповнити податкову декларацію. У декларації (її форму затверджено наказом Мінфіну від 19.06.15 р. № 578) за звітний рік суму передоплати потрібно зазначити в рядку 04, а суму ЄП – у рядку 09.

Як підприємцеві працювати далі:

Якщо порушення виявлене самостійно. Єдинник другої групи може продовжувати працювати у звичайному режимі до кінця року, у якому відбулося порушення, оскільки саме рік є для нього звітним періодом. Проте не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку нового року він повинен подати до контролюючого органу заяву про відмову від спрощеної системи, а з 1 січня нового року – перейти на загальну систему оподаткування (пп. 298.2.1 ПК). Повернутися до сплати ЄП підприємець зможе з І кварталу нового року, подавши до контролюючого органу відповідну заяву не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку І кварталу (пп. 298.1.4 ПК).

Якщо порушення виявлене в ході перевірки контролюючим органом. У такому разі реєстрація платника ЄП буде анульована згідно з рішенням контролюючого органу, починаючи з 1-го числа місяця, що настає за кварталом, у якому було допущене порушення (п. 299.11 ПК). Таке рішення приймається на підставі акта перевірки. Знову перейти на сплату ЄП підприємець зможе тільки після закінчення чотирьох послідовних кварталів з моменту прийняття рішення. Наприклад, якщо перевірка недбалого єдинника (і прийняття рішення про анулювання реєстрації) проводиться в серпні або вересні 2015 року, то він може позбутися права на спрощену систему оподаткування вже з 1 жовтня поточного року. І лише з 1 жовтня наступного року підприємець зможе знову отримати статус єдинника.

Податкові наслідки для підприємства

Сплата ЄСВ. Згідно із Законом від 08.07.10 р. № 2464-VI (далі – Закон № 2464) підприємство, що виплатило винагороду підприємцеві, у деяких випадках повинне нарахувати та утримати ЄСВ із суми такої винагороди. При цьому повин-ні одночасно дотримуватися дві умови:

вид діяльності, від провадження якого підприємець отримує дохід, не включений до відомостей про нього, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб і фізичних осіб – підприємців (далі – ЄДР) (п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464);

винагорода виплачується за виконані роботи (надані послуги) (п. 1 ч. 1 ст. 7 Зако-ну № 2464).

У нашій ситуації єдинник отримує винагороду за договором оренди. А відносини, що виникають при укладенні договорів оренди (найму), не пов'язані ні з виконанням робіт, ні з наданням послуг (див. ЗІР, категорія 301.03). Тому ЄСВ на суму орендної плати не нараховується, незалежно від того, чи є відомості про вид діяльності підприємця в ЄДР чи ні. Якби йшлося про вид діяльності, пов'язаний з виконанням робіт (наданням послуг), наприклад, про незаявлені в ЄДР ремонтно-будівельні роботи, то підприємство зобов'язане було б нарахувати й утримати ЄСВ за ставкою 34,7 % та 2,6 % відповідно (ст. 8 Зако-ну № 2464).

Відображення виплаченого доходу у формі № 1ДФ. Суму виплаченого підприємцеві доходу підприємство повинне відобразити у формі № 1ДФ з ознакою доходу «102».

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
05.04.2025
Продовження строку корисного використання повністю замортизованих основних засобів
Ситуація із практики: строк, визначений під час первинного визнання об’єкта основних засобів (далі – ОЗ), уже закінчився, а актив продовжує використовуватися. НП(С)БУ 7 передбачено, що строк корисного використання (експлуатації) об’єкта ОЗ переглядається в разі зміни очікуван...
21.02.2025
Додаток 5 декларації з ПДВ: порядок заповнення та виправлення помилок
Додаток 5 до декларації з ПДВ (далі – декларація) заповнюється платниками ПДВ, які зобов’язані розподіляти вхідний ПДВ відповідно до п. 199.1 Податкового кодексу (далі – ПК) (заповнюють таблиці 1 і 2) та платниками, що застосовують касовий метод обліку ПДВ (заповнюють таблицю 3). ...
11.03.2025
Наказ про встановлення норм витрати палива
Якщо ваше підприємство вирішило вдатися до нормування витрат пального або розмірковує, чи доцільно це робити, постараємося спростити для вас це завдання, навівши в статті: зразок наказу про встановлення норм витрати палива; дві причини, чому на підприємстві необхідний такий наказ. Якщо ваше під...
Нове
04.04.2025
Підприємець мобілізований, але продовжує діяльність через представника: як оформляти договори?
Підприємець був мобілізований, але продовжує вести підприємницьку діяльність, видавши для цього довіреність своїй дружині. Довіреність передбачає, зокрема, право укладати договори від імені підприємця. У зв'язку із цим постало запитання: як потрібно оформляти договори, які підписуватиме дружина підп...
03.04.2025
Чи можна укладати договір із підприємцем, який не має індивідуального податкового номера?
Наше підприємство збирається укласти договір постачання із фізособою-підприємцем. Але ми довідалися, що підприємець не має реєстраційного номера облікової картки платника податків. У зв’язку із цим виникли запитання. Наше підприємство збирається укласти договір постачання із фізособою-підприєм...
21.03.2025
Укладаємо договір із підприємцем: які документи запросити?
Підприємство планує укласти договір про надання послуг, за яким виплачуватиме дохід фізособі, що є підприємцем. Якими документами контрагент має підтвердити наявність такого статусу? Чи буде достатньо інформації, яку можна отримати на порталі електронних сервісів на сайті Мін’юсту через розділ...
Кращі матеріали