Протягом якого строку можна притягнути до адміністративної відповідальності?
10.04.2015 8808 0 0
За результатами податкової перевірки виявлено порушення платником податків податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого віднесено до повноважень податкових органів. Відповідальність за виявлені порушення передбачено КУпАП і покладається на посадових осіб підприємства або підприємця. Протягом якого строку до порушників може бути застосовано адміністративну відповідальність?
Строк притягнення до адміністративної відповідальності встановлено ст. 38 КУпАП і становить:
- два місяці, якщо адміністративне стягнення накладається податковою інспекцією (ч. 1);
- три місяці – якщо судом (ч. 2).
Обчислюються зазначені строки так:
- із дня вчинення правопорушення, якщо воно одноразове;
- із дня виявлення правопорушення, якщо воно триваюче.
Що таке одноразове і триваюче правопорушення, розглянемо на прикладах.
Приклад 1
Одноразове правопорушення
Підприємство здійснює роздрібну торгівлю через магазин. Продаж продуктів за готівкові кошти підприємство згідно з п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону від 06.07.95 р. № 265/95-ВР зобов'язане проводити через реєстратор розрахункових операцій (далі – РРО) із роздрукуванням розрахункового документа – касового чека. Працівник підприємства (продавець) порушив цю норму і при продажу покупцеві товару за готівкові кошти не провів операцію через РРО.
Продавець допустив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 1551 КУпАП, – порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі. Датою вчинення цього правопорушення є саме той день, коли продавець провів через РРО продаж товару за готівку і не роздрукував касовий чек. Це порушення є одноразовим, а відлік строку для притягнення до відповідальності починається з дати його вчинення.
Адміністративне стягнення за вказане правопорушення накладається судом (ст. 221 КУпАП). Тобто якщо це правопорушення було вчинене, наприклад, 23 березня 2015 року, то стягнення за нього може бути накладене протягом трьох місяців із дати його вчинення, але не пізніше 23 червня поточного року.
Таким чином, одноразовим правопорушенням уважається діяння (дія чи бездіяльність), яке порушує конкретну норму законодавства, вчиняється винною особою один раз і не продовжується протягом будь-якого періоду часу. Якщо таке ж діяння буде вчинене в майбутньому, тоді воно розцінюється як нове правопорушення. У цьому випадку адміністративне стягнення накладається за кожне з таких правопорушень окремо.
Приклад 2
Триваюче правопорушення
Підприємство подавало до податкової інспекції податкові декларації з податку на прибуток за 2013 і 2014 роки. За результатами проведеної документальної перевірки податкова інспекція дійшла висновку про завищення підприємством сум, віднесених до витрат, і, як наслідок, заниження сум податку на прибуток, що підлягають сплаті до бюджету. Це було відображено в акті від 16.03.15 р. Завищення витрат, у свою чергу, викликано порушенням протягом 2013–2014 років посадовими особами підприємства порядку ведення податкового обліку, тобто вчиненням адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 1631 КУпАП. Стосовно посадових осіб підприємства було складено протоколи про адміністративне правопорушення того ж дня, що й акт за результатами перевірки, тобто 16 березня 2015 року.
Це правопорушення є триваючим, а днем його виявлення є день складання акта перевірки і протоколу про адміністративне правопорушення стосовно кожної з посадових осіб. Розгляд справ про адміністративні правопорушення за ст. 1631 КупАП віднесено до повноважень суду (ст. 221 КУпАП). Таким чином, у розглянутій ситуації штраф за це правопорушення може бути накладений протягом трьох місяців із дати його виявлення (16.03.15 р.), тобто не пізніше 16 червня поточного року.
Таким чином, триваючим правопорушенням є діяння (дія чи бездіяльність), яке:
- порушує одну або декілька норм законодавства;
- полягає у тривалому невиконанні винною особою своїх обов'язків;
- продовжується протягом певного періоду часу.
Коментарі до матеріалу