• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Сплата ЄСВ за себе «молодим» пенсіонером-єдинником: судова практика

Ситуація

Підприємцеві-єдннику 55 років, він є пенсіонером. Вийшов на пенсію раніше на пільгових підставах. Суть пільги: зниження загального пенсійного віку у зв'язку з наявністю загального стажу роботи 30 років, у тому числі 13 років стажу на роботах з особливо шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 1, затвердженим постановою КМУ від 16.01.03 р. №36 (далі – Список № 1).

Людина хоче мати додаткове джерело доходу крім пенсії. І таких людей у країні дуже багато, а з огляду на економічну ситуацію їх ставатиме все більше.

Працевлаштуватися найманим працівником не завжди виходить – не беруть через вік. Тоді пенсіонер реєструється підприємцем-єдинником, починає, наприклад, виконувати роботи для замовників і таким чином заробляти.

У чому проблема

Наш підприємець-пенсіонер не сплачує ЄСВ за себе, оскільки на підставі п. 4 ст. 4 Закону від 08.07.10 р. № 2464-Vl (далі – Закон № 2464) підприємці, які вибрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати ЄСВ, якщо вони є пенсіонерами за віком та отримують пенсію. Такі особи можуть стати платниками ЄСВ тільки добровільно.

Проте податкова інспекція не вважає такого єдинника пенсіонером за віком, оскільки пенсія призначена йому до досягнення загального пенсійного віку (60 років для чоловіків). Стверджує, що в цьому випадку не можна застосувати п. 4 ст. 4 Закону № 2464 і вимагає від пенсіонера сплати ЄСВ.

Чому виникає спір

Давайте подивимося, чому взагалі виникає спір, у чому інтерес податкової. Прикинемо за мінімумом. Мінімальна ставка ЄСВ для підприємців – 34,7 %. На сьогодні розмір мінімальної заробітної плати становить 1 218 грн. Отже, на думку податківців, наш підприємець-пенсіонер зобов'язаний сплатити за рік ЄСВ у сумі 5 071,75 грн. (1 218,00 грн. х 34,7 % х 12 міс.). А за несплату збору йому доведеться сплатити 10 % штрафу від суми несплаченого ЄСВ, тобто ще 507,16 грн. Разом 5 578,91 грн (не рахуючи пені). І це тільки з одного «молодого» пенсіонера.

Звичайно, підприємець не згоден з вимогами податкової інспекції. Він наполягає на тому, що є пенсіонером за віком і повинен бути звільнений від сплати ЄСВ за себе.

Виникає спірна ситуація, яка може призвести (і часто призводить) до судового розгляду. І в таку ситуацію може потрапити будь-який пенсіонер, який хоче, вийшовши на пенсію, працювати далі як підприємець-єдинник.

Аргументи «БАЛАНСУ»

Про це «БАЛАНС» писав раніше та наводив аргументи для захисту (див. &5232).

Якщо працівникові пенсію призначено на пільгових умовах із зниженням загального пенсійного віку, то він є пенсіонером за віком через закон. А отже, має право на звільнення від сплати ЄСВ за себе на підставі п. 4 ст. 4 Закону № 2464.

Судова практика

Надалі аргументи, викладені в «БАЛАНСІ», були підтверджені позицією ВАСУ.

Зокрема, у жовтні 2014 року, розглядаючи аналогічний спір, ВАСУ прийняв рішення на користь підприємця (ухвала від 21.10.14 р., ЄДРСР, реєстр. № 41150973), обґрунтувавши своє рішення тими самими аргументами, що раніше наводив «БАЛАНС»:

1. У загальному випадку працівники після досягнення 60 років мають право на пенсію за наявності страхового стажу 15 років (ст. 26 Закону від 09.07.03 р. № 1058-lV, далі – Закон № 1058);

2. Працівникові призначено пенсію зі зниженням пенсійного віку, установленого ст. 26 Закону № 1058.

3. Згідно зі ст. 13 Закону від 05.11.91 р. №1788-Xll на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, зокрема, працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці за Списком № 1:

  • чоловіки – у 50 років при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на вищезгаданих роботах;
  • жінки – у 45 років при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на вищезгаданих роботах.

4. Оскільки працівникові пенсію призначено на пільгових умовах із зниженням пенсійного віку, такий працівник через вищеназвані законодавчі норми є пенсіонером за віком. А підприємець-єдинник, якому призначено пільгову пенсію зі зниженням пенсійного віку, звільнений від сплати ЄСВ за себе на підставі п. 4 ст. 4 Закону № 2464.

Висновки

Вищенаведені аргументи ви можете сміливо використовувати на практиці, якщо ваше підприємство в цілях оптимізації витрат працює з такими пенсіонерами-єдинниками.

Ці аргументи реально захистять від необґрунтованих претензій з боку податкових органів щодо сплати ЄСВ. Пенсіонер-єдинник, який є пенсіонером за віком на пільгових підставах, не повинен сплачувати ЄСВ за себе.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2592 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали