Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як можуть покарати за видачу чека без штрихкоду марки акцизного податку?

07.04.2023 218 0 0

Практична ситуація

Підприємець продав одному покупцю декілька товарів, серед яких була пляшка горілки, загальна сума покупки – 1 350 грн, ціна горілки – 375 грн. У фіскальному чеку РРО, який було сформовано на цю покупку, відсутній штрихкод марки акцизного податку на алкогольні напої. Податкова в ході фактичної перевірки склала акт і нарахувала штраф у сумі 1 350 грн, хоча горілка коштувала лише 375 грн. Чи є справедливим рішення про застосування штрафу в розмірі вартості всієї покупки?

Так, рішення є цілком справедливим. Такий висновок випливає із законодавчих норм.

Справа в тому, що цифрове значення штрихового коду акцизної марки є обов’язковим реквізитом чека РРО в разі продажу алкогольних напоїв (п. 2 розд. ІІ Положення, затвердженого наказом Мінфіну від 21.01.2016 № 13, далі – Положення № 13).

Нагадаємо, що згідно зі ст. 3 Закону від 06.07.1995 № 265/95-ВР (далі – Закон № 265) суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції, зобов’язані, зокрема:

  • проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО/ПРРО зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій;
  • проводити розрахункові операції через РРО/ПРРО із зазначенням цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку (серія та номер) під час роздрібної торгівлі алкогольними напоями.

Фіскальний касовий чек є розрахунковим документом (ст. 2 Закону № 265).

Форма та зміст розрахункових документів установлені Положенням № 13. Так, цифрове значення штрихового коду акцизної марки – один із обов’язкових реквізитів чека РРО при продажу підакцизних товарів. У нашій ситуації в чеку РРО цього штрихкоду не було. А в разі відсутності хоча б одного обов’язкового реквізиту документ (у т. ч. і чек РРО) не вважається розрахунковим документом.

Іншими словами, у підприємця немає розрахункового документа, яким можна підтвердити факт проведення розрахункової операції через РРО. І це стосується всій суми покупки, на яку було сформовано неправильний (а отже, недійсний) чек.

За непроведення розрахункової операції через РРО (а саме так це виглядає в нашому випадку) податкова застосувала штраф відповідно до п. 1 ст. 17 Закону № 265 – у розмірі 100 % вартості проданих з порушеннями товарів (за порушення, вчинене вперше).

До відома! Положення про незастосування штрафів за порушення норм Закону № 265 на період воєнного стану не поширюється на продаж підакцизних товарів (п. 12 розд. ІІ Закону № 265).

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали