Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Якщо перевірка призначена необґрунтовано, то податківці не можуть застосувати адмінарешт за недопущення до перевірки : судова практика

Анализуємо ухвалу ВАСУ від 30.06.15 р. Джерело - ЄДРСР, реєстр. № 46059667

Сторони спору

Позивач – об'єднана державна податкова інспекція (ОДПІ), відповідач – ТОВ.

Обставини справи

ТОВ, не погодившись з результатами перевірки, проведеної ОДПІ, оскаржило їх в адміністративному порядку в орган Міндоходів обласного рівня. У ході розгляду скарги з'ясувалося, що матеріали документальної перевірки ТОВ, підготовлені ОДПІ, не відображають у повному обсязі питання, необхідні для складання об'єктивного висновку про дотримання ТОВ вимог законодавства за перевірений період.

Орган Міндоходів обласного рівня направив ОДПІ лист із вказівкою на необхідність проведення службового розслідування стосовно посадових осіб ОДПІ, які неякісно підготували матеріали документальної перевірки ТОВ, і позапланової документальної перевірки ТОВ.

На підставі цього листа і норм пп. 78.1.12 Податкового кодексу (далі – ПК) ОДПІ своїм наказом призначила позапланову документальну перевірку ТОВ. Для проведення перевірки посадові особи ОДПІ з'явилися за місцезнаходженням ТОВ. Але ТОВ, пославшись на відсутність у ОДПІ підстав для призначення такої перевірки, не допустило перевіряючих до перевірки. Керуючись пп. 94.2.3 ПК, начальник ОДПІ прийняв рішення про застосування адміністративного арешту майна ТОВ у зв'язку з недопущенням перевіряючих до проведення перевірки. Надалі згідно з п. 94.10 ПК ОДПІ звернулася до адміністративного суду для підтвердження обґрунтованості накладення адмінарешта на майно ТОВ.

Позиція сторін

Позивач: позапланова документальна перевірка ТОВ була призначена ОДПІ законно – на підставах, передбачених пп. 78.1.12 ПК. Дії посадових осіб ТОВ, які не допустили перевіряючих до проведення позапланової документальної перевірки, були протиправними, а застосування адміністративного арешту майна ТОВ – обґрунтованим.

Відповідач: рішення про призначення позапланової документальної перевірки ТОВ на підставі пп. 78.1.12 ПК повинен був приймати орган Міндоходів обласного рівня, а не ОДПІ. Оскільки орган Міндоходів обласного рівня таке рішення не прийняв, у ОДПІ не було законних підстав для проведення перевірки ТОВ.

На чиїй стороні суд

Рішення прийнято на користь ТОВ. Ухвалою ВАСУ залишена в силі постанова апеляційного адміністративного суду, якою скасована постанова окружного адміністративного суду, а ОДПІ відмовлено в підтвердженні обґрунтованості застосування ОДПІ адміністративного арешту майна ТОВ.

Аргументи суду

1. Адміністративний арешт майна може бути застосований у разі відмови платника податків від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допущення посадових осіб ОДПІ (пп. 94.2.3 ПК).

2. Позапланова документальна перевірка платника податків може бути призначена, якщо орган ДФС (раніше – Міндоходів) вищого рівня виявив, що підготовлені органом ДФС нижчого рівня матеріали документальної перевірки платника податків не відображають усі питання, з'ясування яких є обов'язковим для складання об'єктивного висновку про дотримання платником податків вимог законодавства, контроль за яким здійснюють органи ДФС. Рішення про проведення позапланової документальної перевірки приймається органом ДФС вищого рівня у випадку, якщо стосовно посадових осіб органу ДФС нижчого рівня, які проводили документальну перевірку цього платника податків, розпочато службове розслідування (пп. 78.1.12 ПК).

3. Наказ про призначення стосовно ТОВ позапланової документальної перевірки був винесений ОДПІ. Вищим органом – органом Міндоходів обласного рівня – таке рішення не приймалося.

4. Рішення ОДПІ про застосування адмінарешту майна ТОВ є неправомірним, оскільки в ОДПІ були відсутні законні підстави для проведення позапланової документальної перевірки ТОВ, а ТОВ не допустило перевіряючих до перевірки цілком обґрунтовано.

Висновок

Призначити позапланову документальну перевірку на підставі пп. 78.1.12 ПК мають право тільки органи ДФС центрального або обласного рівня. Адмінарешт може бути накладений, тільки якщо платник податків відмовився від законно призначеної перевірки

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2592 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали