Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Страхування ризиків підприємства

11.06.2019 7795 0 1


У консультації розповімо, які бувають види страхування, на що звернути увагу при виборі страховика, як відобразити витрати на страхування в бухгалтерському та податковому обліку.


Основні терміни

Порядок страхування майна регулюється нормами Закону № 85. Наведемо визначення основних понять, якими ми будемо користуватися:

  • страхування – це вид цивільно-правових відносин, що стосуються захисту майнових інтересів громадян та юросіб у разі настання певних подій (страхових випадків), передбачених договором страхування або діючим законодавством, за рахунок грошових фондів, які формуються шляхом сплати громадянами та юрособами страхових платежів (страхових внесків, страхових премій) і доходів від розміщення коштів цих фондів (ст. 1);
  • страховий ризик – певна подія, при настанні якої здійснюється страхування та яка має ознаки ймовірності та випадковості настання (ст. 8);
  • страховий випадок – подія, передбачена договором страхування або законодавством, яка сталася та з настанням якої виникає обов’язок страховика виплатити страхову суму (страхове відшкодування) страхувальнику, застрахованій особі, третій особі (ст. 8);
  • страховик – юрособа, яка має право провадити на території України страхову діяльність на підставі відповідної ліцензії (ст. 2);
  • страхувальник – юрособа та дієздатна фізособа, яка уклала договір страхування зі страховиком або є страхувальником відповідно до законодавства України (ст. 3);
  • страхова сума – грошова сума, у межах якої страховик згідно з умовами страхування зобов’язаний здійснити виплату при настанні страхового випадку (ст. 9);
  • страхова виплата – грошова сума, яка виплачується страховиком відповідно до умов договору страхування при настанні страхового випадку (ст. 9);
  • франшиза – частина збитків, яка не відшкодовується страховиком за договором страхування.

Види страхування

Страхування майна може бути обов’язковим і добровільним.

Добровільне страхування – це страхування, яке здійснюється на основі договору між страхувальником і страховиком. Загальні умови та порядок здійснення добровільного страхування визначаються правилами страхування, які встановлюються страховиком самостійно відповідно до вимог Закону № 85 (ст. 6 цього Закону).

Конкретні умови страхування визначаються при укладанні договору страхування згідно із законодавством. Види добровільного страхування перелічено в ст. 6 Закону № 85.

На замітку! Добровільне страхування в конкретного страховика не може бути обов’язковою передумовою при реалізації інших правовідносин.

Перелік обов’язкових видів страхування майна є вичерпним і наведений у ст. 7 Закону № 85.

Що слід урахувати при виборі страховика

Підприємства самостійно обирають страховика, з яким будуть укладати договір страхування, і предмет цього договору (об’єкта страхування, страхової суми і т. д.). При виборі страхової компанії для укладання договору врахуйте, що в неї повинна бути ліцензія на той вид страхування, який ви обрали. Також перед укладанням договору страхування:

  • ознайомтеся із правилами страхування декількох страховиків і порівняйте їх. Адже в кожної страхової компанії свої правила страхування і вони можуть суттєво відрізнятися (ст. 17 Закону № 85);
  • поцікавтеся діяльністю страховика, з яким збираєтеся укладати договір, вивчіть рейтинги страхових компаній (їх можна знайти в Інтернеті).

Страхування проводиться на підставі письмового договору. Вимоги до змісту такого договору наведено в ст. 16 Закону № 85.

Памятайте, що договір може бути укладений або шляхом підписання двостороннього документа між страховиком і страхувальником, або шляхом видачі страховиком страхового свідоцтва (поліса, сертифіката).

Яке майно та від чого можна застрахувати

Згідно зі ст. 4 Закону № 85 предметом страхування майна є майнові інтереси, які не суперечать закону та пов’язані з володінням, користуванням і розпорядженням майном.

ЦК визначає майно як окрему річ, сукупність речей, а також майнові права та обов’язку (ст. 190). Тобто об’єктом страхування можуть бути будівлі, споруди, транспортні засоби, готова продукція, товари.

Крім того, багато страхових компаній страхують також внутрішні комунікації приміщень, прилади та апарати, інвентар і технологічне обладнання, електронну, відео-, аудіо- і оргтехніку, меблі, предмети інтер’єру та внутрішнє оздоблення приміщень (включаючи шибку та вітрини), сировину, матеріали та інше майно тощо.

Коли суб’єкт господарювання може застрахувати майно?

Застрахувати своє майно суб’єкт господарювання може в будь-який момент: при укладанні договору купівлі-продажу (у цьому випадку обов’язок застрахувати товар може бути покладений договором як на продавця, так і на покупця) або вже після придбання майна. Також можна застрахувати ризики доставки та інші ризики.

Розрахунок страхового тарифу

Страховий тариф визначається договором страхування й залежить від багатьох факторів, у тому числі:

  • характеру (складності) договірних зобов’язань і строку їх виконання;
  • фінансового стану виконавця робіт/послуг, а також його контрагентів;
  • наявності в договорі вимог до пред’явлення претензій;
  • історії співпраці зі страхувальником;
  • обсягу страхового покриття;
  • розміру страхової суми;
  • розміру франшизи;
  • умов сплати страхових платежів та інших факторів, які можуть впливати на характер страхового ризику.

Слід знати! Остаточний розмір тарифу визначається індивідуально з урахуванням усіх перелічених вище факторів.

Визначення розміру збитків

При настанні страхового випадку страховик виплачує суму страхового відшкодування згідно з договором страхування на підставі (ст. 25 Закону № 85):

  • заяви страхувальника (його правонаступника або третіх осіб, які визначені в договорі страхування);
  • страхового акта (аварійного сертифіката), складеного страховиком або уповноваженою ним особою (аварійним комісаром).

Що потрібно зробити підприємству для визначення розміру збитків?

На підприємстві слід створити комісію для проведення інвентаризації, розслідування події, що сталася, та встановлення розміру збитків. Збитки страхувальника потрібно підтвердити документально. При цьому перелік документів, що підтверджують настання страхового випадку та розмір збитків, повинен бути застережений у правилах страхування, розроблених страховиком (ст. 17 Закону № 85).

Зверніть увагу! Сума страхового відшкодування не може перевищувати розмір прямого збитку, понесеного страхувальником.

Якщо страхова сума становить певну частку вартості застрахованого предмета договору, відшкодування виплачується в такій же частці від визначених за страховим випадком збитків, якщо інше не передбачене договором страхування (ч. 17 ст. 9 Закону № 85).

Якщо майно застраховане в декількох страховиків і загальна страхова сума перевищує його справжню вартість, страхове відшкодування при настанні страхового випадку виплачується всіма страховиками, але в межах справжньої вартості майна, визначеної на момент укладання договору страхування. При цьому кожний страховик здійснює виплату пропорційно до страхової суми згідно з умовами укладеного ним договору страхування (ч. 19 ст. 9 Закону № 85).

Відображення в обліку

Бухгалтерський облік

Страхові внески є витратами, які несе підпри­ємство-страхувальник за договором страхування майна. Витрати на страхування відносяться до складу витрат звітного періоду, у якому вони були понесені, оскільки їх не можна прямо пов’язати з доходом певного періоду (п. 7 П(С)БО 16). Визнання за статтями витрат здійснюється залежно від напряму використання застрахованого майна.

Так, згідно з П(С)БО 16 у випадку страхування:

  • майна загальновиробничого призначення (наприклад, виробничі приміщення, обладнання і т. п.) страховий платіж включається до загальновиробничих витрат (рахунок 91);
  • майна загальногосподарського використання (наприклад, автотранспорт, використовуваний в адміністративних цілях) витрати на страхування відносяться до адміністративних (рахунок 92);
  • майна, яке використовується для збуту продукції, товарів, страхові внески включаються до витрат на збут (рахунок 93).

Витрати на страхування майна відображаються на субрахунку 655 «За страхуванням майна». Аналітичний облік ведеться за кожним страхувальником та окремими договорами страхування. Так, нарахування страхових платежів відображається проведенням: Дт 91–94 – Кт 655.

Нарахування страхового відшкодування супроводжується записами:

  • Дт 375 «Розрахунки за відшкодуванням заподіяних збитків» – Кт 746 «Інший дохід» – при відшкодуванні збитку за необоротними активами;
  • Дт 375 – Кт 716 – при відшкодуванні збитку за оборотними активами.

Як відображаються витрати на страхування, якщо умовами договору страхування передбачена разова сплата страхових платежів при укладанні договору за весь строк страхування?

У цьому випадку страхові платежі визнаються витратами майбутніх періодів і списуються на витрати поступово, у тих періодах, за які були сплачені. Тобто витрати на страхування відображаються в складі витрат майбутніх періодів за дебетом однойменного рахунка 39.

Які особливості відображення в обліку ризиків доставки залежно від виду застрахованого майна?

Для цілей бухобліку витрати на страхування ризиків доставки об’єкта основних засобів (далі – ОЗ) у момент їх визнання капіталізуються покупцем за дебетом рахунка 15 «Капітальні інвестиції» і включаються до первісної вартості ОЗ (п. 8 П(С)БО 7). У подальшому такі витрати підлягають амортизації.

Первісна вартість запасів у бухобліку визначається з урахуванням інших витрат, пов’язаних з їх придбанням, у тому числі й витрат на страхування ризиків транспортування запасів (п. 9 П(С)БО 9).

Далі, залежно від прийнятого на підприємстві порядку обліку транспортно-заготівельних витрат, витрати на страхування доставки запасів:

  • або збільшують їх первісну вартість;
  • або обліковуються на окремому субрахунку (наприклад, 289) із подальшим щомісячним розподілом між тими запасами, що залишилися, і тими, що вибули, протягом місяця.

Податковий облік

Податок на прибуток. В обліках із цього податку витрати на страхування майна, а також отримання страхового відшкодування відображаються виключно за правилами бухобліку. Коригування фінрезультату нормами ПК не передбачено.

У випадку ліквідації застрахованого об’єкта ОЗ у підприємств, які коригують фінрезультат до оподаткування, можуть виникнути різниці згідно з п. 138.1, 138.2 ПК.

ПДВ. Згідно з пп. 196.1.3 ПК діяльність із надання послуг страхування не є об’єктом обкладення ПДВ, тому при сплаті страхових платежів у страхувальника податковий кредит відсутній. Придбання послуг страхування відображається в рядку 10.3 декларації з ПДВ.

Якщо в результаті настання страхового випадку виявилися знищеними або викраденими об’єкти ОЗ, то відповідно до абзацу другого п. 189.9 ПК податкові зобов’язання при ліквідації такого об’єкта не нараховуються і податковий кредит, відображений при їх придбанні (виготовленні), не коригується (пп. «г» п. 198.5 ПК).

Якщо ж при настанні страхового випадку постраждали запаси і в подальшому вони не можуть використовуватися в господарській діяльності платника ПДВ, тоді слід нарахувати податкові зобов’язання (п. 198.5 ПК). При цьому база оподаткування визначається згідно з п. 189.1 ПК, тобто виходячи із ціни придбання таких запасів. Причому якщо списується продукція власного виробництва, тоді для визначення бази оподаткування потрібно виділити з її собівартості вартість тих товарів (послуг), при придбанні яких відображався податковий кредит (тобто сировини, матеріалів і т. п). Такі витрати, як зарплата, нарахування на неї, амортизація і т. п., до бази обкладення ПДВ не включаються.

Для нарахування податкових зобов’язань платник ПДВ повинен скласти зведену податкову накладну (далі – ПН) не пізніше останнього дня звітного періоду, у якому списуються запаси (п. 198.5 ПК).

На замітку! Податкові зобов’язання згідно з п. 198.5 ПК не нараховуються, якщо при їх придбанні не відображався податковий кредит (наприклад, запаси придбані в неплатника ПДВ, постачальник не зареєстрував ПН в ЄРПН).

Розглянемо на числових прикладах порядок відображення в обліку операцій із страхування майна.

Приклад 1

Підприємство перерахувало страховий платіж за страховий поліс зі страхування власного приміщення, яке використовується ним в адміністративних цілях. Платіж перераховано авансом за 12 місяців періоду страхування в сумі 60 000 грн.

В обліку ці операції відображаються таким чином:

(грн.)

№ з/п

Зміст операції

Первинні документи

Бухгалтерський облік

Дт

Кт

Сума

1

2

3

4

5

6

1

Віднесено страхові платежі за приміщення до складу витрат майбутніх періодів

Страховий поліс

39

655

60 000

2

Відображено витрати на страхування за місяць

(60 000 : 12)

Бухгалтерська довідка

92

39

5 000

791

92

5 000

Приклад 2

Підприємство уклало договір страхування товару на складі на 10 місяців. Вартість застрахованої продукції становить 400 000 грн. За умовами договору страхування:

  • страховий тариф – 10 %;
  • страхове відшкодування – 360 000 грн.;
  • страховий платіж – 36 000 грн.;
  • франшиза – 2,5 %.

У результаті настання страхового випадку продукція була повністю знищена. Сума страхового платежу становить 351 000 грн. (360 000 грн. х 2,5 %).

Облік цих операцій ведеться так:

(грн.)

№ з/п

Зміст операції

Первинні документи

Бухгалтерський облік

Дт

Кт

Сума

1

2

3

4

5

6

1

Перераховано страховий платіж страховику

Договір страхування,
платіжне доручення

655

311

36 000

2

Відображено страховий платіж у складі витрат

Договір страхування

93

655

36 000

3

Списано вартість знищеного товару

Акт на списання

947

28

400 000

4

Нараховано податкові зобов’язання з ПДВ

Зведена ПН

947

641

80 000

5

Нараховано суму страхового відшкодування

Договір страхування

375

715

351 000

5

Отримано суму страхового відшкодування за вирахуванням франшизи

Виписка банку

311

375

351 000

7

Відображено фінансовий результат:

– дохід у сумі страхового відшкодування

Бухгалтерська довідка

715

791

351 000

– збитки в результаті настання страхового випадку

791

947

400 00

80 000

– сума страхового платежу

791

93

36 000

Висновки

Страхування майна дозволяє мінімізувати втрати в результаті різних подій, які призведуть до псування або знищення майна.

Суми сплачених страхових внесків включаються підприємством до витрат звітного періоду.

Витрати на страхування майна в обліку з податку на прибуток відображаються за правилами бухобліку.

Таблиця_Приклад1.docx
Завантажити
Таблиця_Приклад2.docx
Завантажити

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали