Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Штраф за несвоєчасну реєстрацію ПН не накладається, якщо ліміт не був збільшений не з вини платника ПДВ

06.05.2020 615 0 0


Суть спору

Платник ПДВ перерахував гроші зі свого з поточного рахунка на електронний рахунок у системі електронного адміністрування (далі – СЕА) для поповнення ліміту реєстрації, оскільки суми ліміту було недостатньо для реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ПН, ЄРПН). Однак збільшення реєстраційного ліміту відбулося тільки через 3 робочих дні після перерахування грошей на електронний рахунок у СЕА. У зв’язку із цим ПН була зареєстрована в ЄРПН із порушенням установлених строків реєстрації.

Орган ДПС прийняв податкове повідомлення-рішення (далі – ППР) про стягнення із платника ПДВ штрафу за несвоєчасну реєстрацію ПН на підставі п. 1201.1 ПК.

Платник ПДВ не погодився із цим рішенням і подав до суду позов про скасування ППР, мотивуючи тим, що поповнення електронного рахунка в СЕА повинне здійснюватися відразу після перерахування грошей, а не протягом 3 робочих днів. І оскільки ліміт реєстрації був збільшений із запізненням не з його вини, платник не повинен відповідати за несвоєчасну реєстрацію ПН.

Суд першої інстанції задовольнив позов частково, визнав ППР протиправним і скасував його. У задоволенні інших вимог позивачеві було відмовлено. Позивач подав апеляцію.

Суд апеляційної інстанції скасував рішення суду першої інстанції та задовольнив вимоги позивача. Суд дійшов висновку, що збільшення реєстраційного ліміту повинне здійснюватися автоматично відразу після проведення Казначейством банківської операції зі списання грошей з рахунка платника ПДВ.

Податкова звернулася до Верховного Суду з касаційною скаргою.

Висновки суду

Верховний Суд погодився з рішенням суду апеляційної інстанції, визнав ППР протиправним і скасував його (Постанова Верховного Суду від 27.04.19 р., ЄДРСР, реєстр. № 82685452).

Коментар

З аналізу документів, які були подані платником ПДВ, випливає, що гроші для збільшення ліміту реєстрації були перераховані з його поточного рахунка на рахунок, відкритий Держказначейством для електронного адміністрування ПДВ, о 12 годині 11 хвилин 22.12.15 р., а о 14 годині 23 хвилини 22.12.15 р. гроші були зараховані на поточний рахунок платника зі спеціальним режимом використання. Однак збільшення ліміту реєстрації (отже, і можливість реєстрації ПН) відбулося 24.12.15 р. о 10 годині 16 хвилин.

Згідно з п. 9 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 16.10.14 р. № 569, структура та формат обміну інформацією та реєстрами платників податків, необхідними для функціонування СЕА, визначаються ДПС і Казначейством. Казначейство, у свою чергу, подає ДПС у розрізі платників податків інформацію про суми поповнення електронних рахунків і залишків на таких рахунках.

ДПС автоматично розраховує суму податку, на яку платник має право зареєструвати ПН в ЄРПН.

Тому Верховний Суд дійшов висновку, що поповнення ліміту реєстрації повинне відбуватися автоматично відразу після проведення Казначейством операції зі списання грошей з рахунка платника ПДВ. У цьому випадку ліміт реєстрації повинен був збільшитися 22.12.15 р., а не 24.12.15 р.

Таким чином, строк реєстрації ПН був порушений не з вини платника ПДВ, а через недосконалість СЕА, значить, оскаржуване ППР є протиправним, а тому підлягає скасуванню.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали