Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Штраф за несвоєчасну реєстрацію ПН не накладається, якщо ліміт не був збільшений не з вини платника ПДВ


Суть спору

Платник ПДВ перерахував гроші зі свого з поточного рахунка на електронний рахунок у системі електронного адміністрування (далі – СЕА) для поповнення ліміту реєстрації, оскільки суми ліміту було недостатньо для реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ПН, ЄРПН). Однак збільшення реєстраційного ліміту відбулося тільки через 3 робочих дні після перерахування грошей на електронний рахунок у СЕА. У зв’язку із цим ПН була зареєстрована в ЄРПН із порушенням установлених строків реєстрації.

Орган ДПС прийняв податкове повідомлення-рішення (далі – ППР) про стягнення із платника ПДВ штрафу за несвоєчасну реєстрацію ПН на підставі п. 1201.1 ПК.

Платник ПДВ не погодився із цим рішенням і подав до суду позов про скасування ППР, мотивуючи тим, що поповнення електронного рахунка в СЕА повинне здійснюватися відразу після перерахування грошей, а не протягом 3 робочих днів. І оскільки ліміт реєстрації був збільшений із запізненням не з його вини, платник не повинен відповідати за несвоєчасну реєстрацію ПН.

Суд першої інстанції задовольнив позов частково, визнав ППР протиправним і скасував його. У задоволенні інших вимог позивачеві було відмовлено. Позивач подав апеляцію.

Суд апеляційної інстанції скасував рішення суду першої інстанції та задовольнив вимоги позивача. Суд дійшов висновку, що збільшення реєстраційного ліміту повинне здійснюватися автоматично відразу після проведення Казначейством банківської операції зі списання грошей з рахунка платника ПДВ.

Податкова звернулася до Верховного Суду з касаційною скаргою.

Висновки суду

Верховний Суд погодився з рішенням суду апеляційної інстанції, визнав ППР протиправним і скасував його (Постанова Верховного Суду від 27.04.19 р., ЄДРСР, реєстр. № 82685452).

Коментар

З аналізу документів, які були подані платником ПДВ, випливає, що гроші для збільшення ліміту реєстрації були перераховані з його поточного рахунка на рахунок, відкритий Держказначейством для електронного адміністрування ПДВ, о 12 годині 11 хвилин 22.12.15 р., а о 14 годині 23 хвилини 22.12.15 р. гроші були зараховані на поточний рахунок платника зі спеціальним режимом використання. Однак збільшення ліміту реєстрації (отже, і можливість реєстрації ПН) відбулося 24.12.15 р. о 10 годині 16 хвилин.

Згідно з п. 9 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 16.10.14 р. № 569, структура та формат обміну інформацією та реєстрами платників податків, необхідними для функціонування СЕА, визначаються ДПС і Казначейством. Казначейство, у свою чергу, подає ДПС у розрізі платників податків інформацію про суми поповнення електронних рахунків і залишків на таких рахунках.

ДПС автоматично розраховує суму податку, на яку платник має право зареєструвати ПН в ЄРПН.

Тому Верховний Суд дійшов висновку, що поповнення ліміту реєстрації повинне відбуватися автоматично відразу після проведення Казначейством операції зі списання грошей з рахунка платника ПДВ. У цьому випадку ліміт реєстрації повинен був збільшитися 22.12.15 р., а не 24.12.15 р.

Таким чином, строк реєстрації ПН був порушений не з вини платника ПДВ, а через недосконалість СЕА, значить, оскаржуване ППР є протиправним, а тому підлягає скасуванню.

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
27.06.2025
Тракторист-машиніст в сільському господарстві: як правильно прописати посаду?
У штатному розписі сільськогосподарського підприємства є посада «тракторист-машиніст». Відповідний запис зроблено у трудовій книжці працівника. Чи є правильною ця назва і чи матиме працівник право на пільгову пенсію? А як бути, якщо працівник, у трудовій книжці якого зроблено неточний з...
27.06.2025
Агропідприємство заправляє техніку підрядників: як уникнути акцизних ризиків
В даній консультації розглянемо, якими чином агропідприємтва можуть заправляти техніку підрядників,  щоб такі дії не визнали реалізацією пального. Досить часто для виконання тих або інших сільськогосподарських робіт агропідприємства вимушені залучати до роботи підрядників. Згідно із Цивільним к...
27.05.2025
На підприємстві змінився директор: 7 запитань із практики
У статті розглянуто питання, що виникають у підприємства у разі зміни директора. Запитання стосуються оформлення трудових відносин, реєстрації зміни директора в ЄДР, інформування податкового органу, контрагентів та оформлення електронного підпису. Акценти цієї статті: Чи потрібно реєструвати інфо...
Нове
30.06.2025
Проведення позапланової перевірки у зв’язку з вимогою платника податків про перегляд результатів перевірки
У статті розглянемо, коли орган ДПС зобов’язаний призначити позапланову перевірку на вимогу платника податків. Якщо платник податків не згоден із результатами перевірки через те, що податківці під час перевірки не дослідили всі наявні обставини, він має право подати скаргу про перегляд результ...
25.06.2025
Оплату за внутрішнім договором отримано в інвалюті: яка відповідальність загрожує підприємству?
У статті розглянуто, чи можуть платежі за внутрішнім договором здійснюватися в іноземній валюті та чи є відповідальність за такі розрахунки. Підприємство виконує будівельні роботи за договором підряду. Договір укладено з резидентом України – фізособою, будівельні роботи провадяться на територі...
11.06.2025
Адміністративний арешт майна платника податків: підстави та порядок накладення
У статті розглянемо, в яких випадках органи ДПС можуть накласти адміністративний арешт на платника податків. Адміністративний арешт майна платника податків є винятковим інструментом забезпечення виконання податкових зобов’язань цим платником. Застосувати арешт можна лише за наявності передбаче...
Кращі матеріали