Самостійне усунення підприємством допущеного порушення не є підставою для звільнення від штрафу, застосованого Держпраці
Сторони спору
Позивач – ТОВ, відповідач – орган Держпраці.
Обставини справи
За результатами інспекційного відвідування ТОВ представниками органу Держпраці був складений акт, у якому зафіксовано виявлені порушення трудового законодавства (зокрема, невиплата працівнику в день звільнення компенсації за всі дні невикористаної відпустки) (ст. 83, 116, 117 КЗпП). На підставі акта була винесена постанова про накладення на ТОВ штрафу в розмірі 11 169 грн., передбаченого ст. 265 КЗпП за порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених трудовим законодавством, більш ніж на один місяць. Підприємство оскаржило винесену постанову в судовому порядку. Рішенням суду першої інстанції в задоволенні позову було відмовлено. Тоді ТОВ подало апеляцію.
Позиції сторін
- Позивач. Просить суд скасувати рішення суду першої інстанції. Свою позицію обґрунтовує тим, що допущене порушення трудового законодавства було самостійно усунуте шляхом виплати працівнику всіх належних сум ще до початку інспекційного відвідування.
- Відповідач. Просить суд залишити чинним рішення суду першої інстанції, оскільки винесену постанову про накладення штрафу прийнято правомірно, а діючим законодавством не передбачено звільняти від відповідальності суб'єкта господарювання в разі самостійного усунення ним допущеного порушення.
На чиєму боці суд
Апеляційний суд був на боці органу Держпраці. У задоволенні апеляційної скарги підприємству було відмовлено, а рішення суду першої інстанції залишено без змін.
Аргументи суду
1. Згідно із ч. 1 ст. 83 КЗпП у випадку звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі невикористані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину з інвалідністю з дитинства підгрупи А 1-ї групи.
2. Згідно із ч. 1 ст. 116 КЗпП при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, здійснюється в день звільнення.
3. Стаття 265 КЗпП (абзац третій ч. 2) передбачає, що за порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш ніж за один місяць, виплату їх не в повному обсязі застосовується штраф у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, установленої законом на момент виявлення порушення.
4. При розгляді справи в суді позивач не спростовував факт несвоєчасного нарахування працівнику компенсації за невикористану відпустку.
5. Діючим законодавством не передбачено звільнення від відповідальності суб'єкта господарювання в разі самостійного усунення ним порушень норм діючого законодавства, за даною справою – у випадку нарахування та виплати компенсації за невикористану відпустку. Це спростовує ствердження апелянта про те, що самостійне виправлення помилки та проведення всіх виплат у добровільному порядку до початку інспекційного відвідування свідчить про відсутність підстав для притягнення позивача до відповідальності.
Висновок
У розглянутій ситуації підприємство недоплатило працівнику, який звільняється, компенсацію за невикористану відпустку всього за один день. Але ця помилка спричинила серйозні фінансові втрати для ТОВ: штраф у розмірі 11 169 грн. І висновки суду в даному випадку невтішні: навіть виправивши цю помилку самостійно, підприємство не звільняється від відповідальності. Тому роботодавцям варто бути дуже уважними при розрахунку сум, що належать працівнику до виплати в день звільнення
Коментарі до матеріалу