Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Чи застосовується податкова застава під час карантину

Судове оскарження

Підприємство оскаржило податкове повідомлення-рішення в суді і програло спір в апеляційній інстанції. Тепер доведеться сплатити донараховане податкове зобов’язання. Але грошей зараз немає. Чи потрапить майно підприємства до податкової застави? Чи на час карантину цей захід не застосовується?

Спершу давайте пригадаємо, що підприємницька діяльність – це самостійна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, яка здійснюється суб’єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та отримання прибутку (ст. 42 Господарського кодексу). Тобто той факт, що у підприємства немає грошей для сплати податків, не може бути аргументом у спорі з органом ДПС. Правда, є виняток: недостатність грошей може бути виправданням, якщо фінансові утруднення викликані дією обставин непереборної сили (форс-мажор).

Так, пп. 101.2.4 Податкового кодексу (далі – ПК) передбачено, що податковий борг, який виник у результаті обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин), підлягає списанню в повній сумі, включаючи пеню і штрафи, нараховані на суму боргу.

А карантин, що діє зараз, якраз і визнаний на законодавчому рівні форс-мажором (п. 7 розд. І Закону від 17.03.20 р. № 530-ХІ, ст. 141 Закону від 02.12.97 р. № 671/97-ВР «Про торгово-промислові палати в Україні»).

Увага! Факт форс-мажору слід підтвердити сертифікатом Торгово-промислової палати України!

Справа за малим: для того щоб підприємству списали борг, треба довести податківцям причинно-наслідковий зв’язок між форс-мажором і неможливістю погасити податкове зобов’язання. А зробити це дуже складно. Хоча всі розуміють, що саме карантин, у зв’язку з яким КМУ запровадив заборони й обмеження на всій території України, обов’язкові до виконання (інакше космічні штрафи), є зараз головною причиною труднощів у веденні підприємницької діяльності. Неможливість повноцінно в період карантину надавати послуги, реалізовувати товари, здійснювати закупівлі тощо призводить до того, що добросовісні платники податків не отримують прибутку і тому не в змозі сплатити податки. А за це вони можуть потрапити у немилість у податкових органів. Що й сталося в цій ситуації.

Грошей для сплати податкового боргу в підприємства немає, тому орган ДПС, звичайно ж, накладе податкову заставу на майно (пп. 14.1.155 ПК). Завважимо, що на період карантину платники податків звільнені від багатьох податкових штрафів і пені, деякі податкові перевірки під мораторієм (п. 521, 522 підрозд. 10 розд. ХХ ПК). Але стосовно податкової застави в «карантинних» законах, на жаль, нічого не сказано. Тобто заборони для застосування податкової застави на період карантину в ПК не передбачено.

І якщо платник податків не зможе самостійно погасити податковий борг, забезпечений податковою заставою, такий борг може бути погашений за рахунок реалізації майна, зазначеного в акті про податкову заставу.

Важлива інформація! Згідно з п. 95.2 ПК майно платника податків, яке описане в акті про податкову заставу, може бути реалізоване через 30 календарних днів із дня направлення (вручення) такому платникові податкової вимоги. Хоча раніше такий строк становив 60 календарних днів (зміни внесені Законом від 16.01.20 р. № 466-IX).

Тому рекомендуємо підприємству все-таки знайти можливість і самостійно погасити суму податкового боргу, зазначену в ППР, не чекаючи податкової застави.

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
27.06.2025
Тракторист-машиніст в сільському господарстві: як правильно прописати посаду?
У штатному розписі сільськогосподарського підприємства є посада «тракторист-машиніст». Відповідний запис зроблено у трудовій книжці працівника. Чи є правильною ця назва і чи матиме працівник право на пільгову пенсію? А як бути, якщо працівник, у трудовій книжці якого зроблено неточний з...
03.04.2025
Посадова інструкція для голови фермерського господарства
У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інструкцію для голови фермерського господарства (далі – ФГ). Зокрема, з’ясуємо, які розділи повинна мати інструкція та в якому випадку в неї слід вносити зміни. У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інстру...
27.06.2025
Агропідприємство заправляє техніку підрядників: як уникнути акцизних ризиків
В даній консультації розглянемо, якими чином агропідприємтва можуть заправляти техніку підрядників,  щоб такі дії не визнали реалізацією пального. Досить часто для виконання тих або інших сільськогосподарських робіт агропідприємства вимушені залучати до роботи підрядників. Згідно із Цивільним к...
Нове
30.06.2025
Проведення позапланової перевірки у зв’язку з вимогою платника податків про перегляд результатів перевірки
У статті розглянемо, коли орган ДПС зобов’язаний призначити позапланову перевірку на вимогу платника податків. Якщо платник податків не згоден із результатами перевірки через те, що податківці під час перевірки не дослідили всі наявні обставини, він має право подати скаргу про перегляд результ...
25.06.2025
Оплату за внутрішнім договором отримано в інвалюті: яка відповідальність загрожує підприємству?
У статті розглянуто, чи можуть платежі за внутрішнім договором здійснюватися в іноземній валюті та чи є відповідальність за такі розрахунки. Підприємство виконує будівельні роботи за договором підряду. Договір укладено з резидентом України – фізособою, будівельні роботи провадяться на територі...
11.06.2025
Адміністративний арешт майна платника податків: підстави та порядок накладення
У статті розглянемо, в яких випадках органи ДПС можуть накласти адміністративний арешт на платника податків. Адміністративний арешт майна платника податків є винятковим інструментом забезпечення виконання податкових зобов’язань цим платником. Застосувати арешт можна лише за наявності передбаче...
Кращі матеріали