Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Чи застосовується податкова застава під час карантину

Судове оскарження

Підприємство оскаржило податкове повідомлення-рішення в суді і програло спір в апеляційній інстанції. Тепер доведеться сплатити донараховане податкове зобов’язання. Але грошей зараз немає. Чи потрапить майно підприємства до податкової застави? Чи на час карантину цей захід не застосовується?

Спершу давайте пригадаємо, що підприємницька діяльність – це самостійна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, яка здійснюється суб’єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та отримання прибутку (ст. 42 Господарського кодексу). Тобто той факт, що у підприємства немає грошей для сплати податків, не може бути аргументом у спорі з органом ДПС. Правда, є виняток: недостатність грошей може бути виправданням, якщо фінансові утруднення викликані дією обставин непереборної сили (форс-мажор).

Так, пп. 101.2.4 Податкового кодексу (далі – ПК) передбачено, що податковий борг, який виник у результаті обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин), підлягає списанню в повній сумі, включаючи пеню і штрафи, нараховані на суму боргу.

А карантин, що діє зараз, якраз і визнаний на законодавчому рівні форс-мажором (п. 7 розд. І Закону від 17.03.20 р. № 530-ХІ, ст. 141 Закону від 02.12.97 р. № 671/97-ВР «Про торгово-промислові палати в Україні»).

Увага! Факт форс-мажору слід підтвердити сертифікатом Торгово-промислової палати України!

Справа за малим: для того щоб підприємству списали борг, треба довести податківцям причинно-наслідковий зв’язок між форс-мажором і неможливістю погасити податкове зобов’язання. А зробити це дуже складно. Хоча всі розуміють, що саме карантин, у зв’язку з яким КМУ запровадив заборони й обмеження на всій території України, обов’язкові до виконання (інакше космічні штрафи), є зараз головною причиною труднощів у веденні підприємницької діяльності. Неможливість повноцінно в період карантину надавати послуги, реалізовувати товари, здійснювати закупівлі тощо призводить до того, що добросовісні платники податків не отримують прибутку і тому не в змозі сплатити податки. А за це вони можуть потрапити у немилість у податкових органів. Що й сталося в цій ситуації.

Грошей для сплати податкового боргу в підприємства немає, тому орган ДПС, звичайно ж, накладе податкову заставу на майно (пп. 14.1.155 ПК). Завважимо, що на період карантину платники податків звільнені від багатьох податкових штрафів і пені, деякі податкові перевірки під мораторієм (п. 521, 522 підрозд. 10 розд. ХХ ПК). Але стосовно податкової застави в «карантинних» законах, на жаль, нічого не сказано. Тобто заборони для застосування податкової застави на період карантину в ПК не передбачено.

І якщо платник податків не зможе самостійно погасити податковий борг, забезпечений податковою заставою, такий борг може бути погашений за рахунок реалізації майна, зазначеного в акті про податкову заставу.

Важлива інформація! Згідно з п. 95.2 ПК майно платника податків, яке описане в акті про податкову заставу, може бути реалізоване через 30 календарних днів із дня направлення (вручення) такому платникові податкової вимоги. Хоча раніше такий строк становив 60 календарних днів (зміни внесені Законом від 16.01.20 р. № 466-IX).

Тому рекомендуємо підприємству все-таки знайти можливість і самостійно погасити суму податкового боргу, зазначену в ППР, не чекаючи податкової застави.

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
03.04.2025
Посадова інструкція для голови фермерського господарства
У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інструкцію для голови фермерського господарства (далі – ФГ). Зокрема, з’ясуємо, які розділи повинна мати інструкція та в якому випадку в неї слід вносити зміни. У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інстру...
21.03.2025
Як ФГ визначити своїх кінцевих бенефіціарів
Юридичні особи (в т. ч. ФГ) повинні подавати інформацію про своїх кінцевих бенефіціарних власників (далі – КБВ) (або про їх відсутність). За несвоєчасне подання такої інформації передбачено штрафні санкції. Про порядок та строки такого інформування розповімо в цій статті. Юридичні особи (в т....
10.04.2025
Як прийняти нового члена до фермерського господарства
На законодавчому рівні правилам прийняття нового члена до фермерського господарства (далі – ФГ) приділено мало уваги. Водночас це одна з важливих дій, без яких не обходиться жодне ФГ. У цьому матеріалі розповімо, чим регулюється процедура прийняття нового члена до ФГ, з яких етапів вона склада...
Нове
24.04.2025
Як повідомити про зміну відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального
У статті розповімо, в яких випадках суб’єкту господарювання – зберігачу пального слід повідомляти про зміни у відомостях, що містяться в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального. Заповнюємо заяву про отримання ліцензії на право зберігання пального З 08.04.2025 набула чинності ...
17.04.2025
Ліцензії на алкоголь, тютюн, пальне: хто має оновити інформацію до 01.07.2025?
У консультації ми розглянемо, хто та яким чином має подати до органу ліцензування оновлені дані, а також відповімо на ваші запитання. Правила ліцензування операцій з алкоголем, тютюном та пальним змінилися з 01.01.2025 – у зв’язку з уведенням у дію норм Закону від 18.06.2024 № 3817-IX &l...
11.04.2025
Як перетворити приватне підприємство на ТОВ у зв’язку зі скасуванням Господарського кодексу?
Діяльність приватних підприємств нині регулюється нормами Господарського кодексу (далі – ГК). Однак у серпні 2025 року ГК втратить свою силу. Тому вже зараз у власників багатьох приватних підприємств постають запитання, що буде з їхнім підприємством після втрати сили ГК, чи потрібно щось зміню...
Кращі матеріали