Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Підприємство не зобов’язане самостійно шукати працівників з інвалідністю


Суть спору

Підприємство 28.02.19 р. подало до Фонду соціального захисту інвалідів (далі – Фонд) Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за формою № 10-ПI (річна), затвердженою наказом Мінпраці та соцполітики від 10.02.07 р. № 42 (далі – Звіт), за 2018 рік. Вивчивши Звіт, Фонд дійшов висновку, що підприємство повинне було працевлаштувати одну особа з інвалідністю, але не зробило цього. За невиконання нормативу із працевлаштування осіб з інвалідністю (далі – норматив) воно повинне було сплатити адміністративно-господарські санкції та пеню. Оскільки підприємство не сплатило штраф і пеню, Фонд звернувся до суду з позовом про їх стягнення.

Суд першої інстанції відмовив Фонду в задоволенні адміністративного позову. Не погодившись із рішенням суду, Фонд подав апеляційну скаргу.

Висновки суду

Суд апеляційної інстанції залишив скаргу Фонду без задоволення, а рішення суду першої інстанції – без змін (Постанова Сьомого апеляційного адміністративного суду від 04.12.19 р., ЄДРСР, реєстр. № 86102571). Суд дійшов висновку, що підприємство прийняло всі визначені Законом від 21.03.91 р. № 875-XII (далі - Закон № 875) заходи щодо працевлаштування осіб з інвалідністю, зокрема виділило та створило робоче місце для працевлаштування особи з інвалідністю, надало службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування особи з інвалідністю, і відзвітувало перед Фондом. Тому на нього не може бути покладена відповідальність.

Коментар

Роботодавці (підприємства та підприємці) повинні щорічно звітувати про виконання нормативу. Звіт подається до Фонду до 1 березня наступного за звітним року. За неподання Звіту до посадових осіб підприємства та роботодавців-підприємців застосовується адміністративна відповідальність, установлена ст. 1881 КУпАП, – штраф у розмірі від 10 до 20 НМДГ (від 170 до 340 грн).

Згідно зі ст. 19 Закону № 875 роботодавці, у яких за основним місцем роботи оформлено від 8 до 25 чоловік, повинні прийняти на роботу одну особу з інвалідністю. А якщо в роботодавця трудиться більше 25 чоловік, норматив становить 4 % середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік.

Як тільки чисельність основних працівників досягне 8 чоловік, роботодавець зобов’язаний зареєструватися у Фонді. Це потрібно зробити з 1 січня до 1 лютого наступного року. Для того щоб норматив уважався виконаним, особа з інвалідністю повинна бути оформлена за основним місцем роботи, а не за сумісництвом. При цьому не має значення, яка в нього тривалість робочого часу (неповний робочий день, неповний робочий тиждень).

За невиконання нормативу роботодавцеві загрожують адміністративно-господарські санкції у вигляді штрафу, передбачені ч. 1 ст. 20 Закону № 875. Штраф розраховується та сплачується роботодавцем самостійно в строк до 15 квітня року, що настає за роком, у якому не виконано норматив. Слід урахувати, що на цей вид штрафу строки давності не поширюються (ст. 20 Закону № 875).

Підприємство не відповідає за невиконання нормативу, якщо воно створило робочі місця для осіб з інвалідністю та своєчасно, достовірно, у повному обсязі проінформувало центр зайнятості про наявність вакантних робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за формою № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансіях)», затвердженою наказом Мінсоцполітики від 31.05.13 р. № 316, але фактично не працевлаштувало особу з інвалідністю з незалежних від нього причин: відсутні особи з інвалідністю, така особа відмовилася від працевлаштування на підприємство, центр зайнятості не підшукав підходящу кандидатуру.Таким чином, якщо на підприємстві за основним місцем роботи трудиться 8 і більше чоловік, тоді воно повинне створити робочі місця для осіб з інвалідністю та проінформувати про це центр зайнятості для пошуку підходящої кандидатури.


Постанова
Сьомого апеляційного адміністративного суду
від 04.12.19 р. у справі № 824/636/19-а

Сьомий апеляційний адміністративний суд, розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Чернівецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 6 вересня 2019 року (ухвалене в м. Чернівці) у справі за адміністративним позовом Чернівецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю <...> про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,

ВСТАНОВИВ:

В червні 2019 року позивач звернувся до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю <...> про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач у 2018 році належним чином не виконав вимоги Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» щодо забезпечення працевлаштування інвалідів та в силу ст. 20 цього Закону своєчасно не сплатив штрафні санкції в сумі 35 416,65 грн, за що позивачем нарахована пеня у розмірі 1 088,71 грн.

Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 6 вересня 2019 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись з рішенням суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити постанову, якою адміністративний позов задовольнити.

<...>

28.02.19 р. відповідачем подано звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2018 рік форми № 10-ПІ, в якому зазначено, що середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу становила 12 осіб, а середньооблікова чисельність працюючих на підприємстві інвалідів становила 0 осіб, кількість інвалідів штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», становить 1 особа. Фонд оплати праці штатних працівників склав 850,0 тис. грн, середньорічна заробітна плата штатного працівника складала 70 833,3 тис. грн. Сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідачем не визначена (а.с. 8, 62–63).

Окрім цього, відповідачем на адресу позивача направлено письмові пояснення, в яких зазначено, що згідно з наказом № 12 від 10.09.18 р. у ТОВ <...> створено робоче місце за посадою «менеджер зовнішньоекономічної діяльності по англомовному напрямку» для працевлаштування особи з інвалідністю та про створення вакансії 13.09.18 р. повідомлено Центр зайнятості у встановленому законом порядку. До того ж, ТОВ <...> 29.11.18 р. взяло участь у ярмарку вакансій для роботодавців і осіб з обмеженими можливостями у Чернівецькій міській філії Чернівецького обласного центру зайнятості.

В письмових поясненнях відповідач також вказував, що вжив всіх залежних від нього передбачених чинним законодавством заходів для працевлаштування осіб з інвалідністю у ТОВ <...>, у зв’язку з чим ним рядок 06 Звіту не заповнено (а.с. 64). <...>

У листі також зазначено, що впродовж 2018 року не було видано жодного направлення для працевлаштування інвалідів на вакантну посаду менеджер (управитель) із зовнішньоекономічної діяльності, у зв’язку з відсутністю претендентів відповідної кваліфікації на обліку в Чернівецькому міському центрі зайнятості (а.с. 12–13). <...>

Згідно з розрахунком адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, та пені з 15.04.18 р. за прострочення сплати адміністративно-господарських санкцій ТОВ <...> станом на 07.06.19 р. основний борг склав 35 416,65 грн та пеня у розмірі 1 088,71 грн (а.с. 9).

Оскільки вказана заборгованість відповідачем не сплачена, позивач звернувся до суду.

Відмовляючи в задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що ТОВ <...> виконало обов’язок, визначений законом, про сприяння ефективної реалізації своїх прав особам з інвалідністю. <...>

Відповідно до Закону № 5067-VI та затвердженого Порядку подання форми звітності № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» на роботодавців покладено обов’язок подавати до відповідного центру зайнятості звітність форми № 3-ПН лише за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше ніж через 3 робочих дні з дати відкриття вакансії.

Отже, із аналізу вказаної норми слідує, що законодавством не встановлено періодичності подачі звітності за формою № 3-ПН, а передбачено, що така звітність подається не пізніше 3 робочих днів з дати відкриття вакансії, тобто передбачено одноразове інформування про кожну вакансію. Тому, якщо роботодавець одноразово подав звітність форми № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» у строк не пізніше 3 робочих днів з дати відкриття вакансії, він виконав обов’язок своєчасно та в повному обсязі у встановленому порядку подати інформацію про попит на робочу силу (вакансії). Вказане свідчить, що в такому випадку учасник господарських відносин вжив залежних від нього передбачених законодавством заходів для відповідності середньооблікової чисельності працюючих інвалідів установленим нормативам, тобто заходів для недопущення господарського правопорушення.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваного рішення дотримав норми матеріального і процесуального права, а тому відсутні підстави для задоволення вимог апеляційної скарги.

<...>

При цьому Законом № 875-ХІІ також визначено, що працевлаштування інвалідів здійснюється або шляхом їх безпосереднього звернення до підприємства, або шляхом звернення до державної служби зайнятості, яка, в свою чергу, здійснює пошук підходящої роботи для працевлаштування такого інваліда.

Згідноз ч. 3 ст. 181 Закону № 875-ХІІ державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у особи з інвалідністю кваліфікації та знань, з урахуванням її побажань

Враховуючи викладене, обов’язок по працевлаштуванню інвалідів відповідно до встановленого Законом нормативу покладається як на роботодавців, так і на державну службу зайнятості. Механізм реалізації зазначеної програми працевлаштування передбачає здійснення певних заходів з боку підприємств.

Так, доказом, який свідчить про створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальних робочих місць, та інформування органів зайнятості про наявність вільних робочих місць для інвалідів, є звіт форми № 3-ПН.

<...>

Керуючись ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Чернівецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів залишити без задоволення, а рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 6 вересня 2019 року – без змін.

Постанова суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. 325 КАС України.

<...>

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
03.04.2025
Посадова інструкція для голови фермерського господарства
У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інструкцію для голови фермерського господарства (далі – ФГ). Зокрема, з’ясуємо, які розділи повинна мати інструкція та в якому випадку в неї слід вносити зміни. У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інстру...
21.03.2025
Як ФГ визначити своїх кінцевих бенефіціарів
Юридичні особи (в т. ч. ФГ) повинні подавати інформацію про своїх кінцевих бенефіціарних власників (далі – КБВ) (або про їх відсутність). За несвоєчасне подання такої інформації передбачено штрафні санкції. Про порядок та строки такого інформування розповімо в цій статті. Юридичні особи (в т....
10.04.2025
Як прийняти нового члена до фермерського господарства
На законодавчому рівні правилам прийняття нового члена до фермерського господарства (далі – ФГ) приділено мало уваги. Водночас це одна з важливих дій, без яких не обходиться жодне ФГ. У цьому матеріалі розповімо, чим регулюється процедура прийняття нового члена до ФГ, з яких етапів вона склада...
Нове
02.06.2025
Припинення дії ліцензії на зберігання пального, роздрібну торгівлю алкоголем і тютюновими виробами: підстави та порядок оскарження
У статті розповімо, в якому порядку та за яких умов орган ДПС може припинити дію ліцензій на зберігання пального, роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами. Орган ДПС може ухвалити рішення про припинення дії ліцензії на зберігання пального, роздрібну торгівлю алкогольними напоям...
29.05.2025
Агентські договори: що буде після скасування Господарського кодексу?
У статті розглянуто, чи можна буде після 28.08.2025 (дати втрати чинності Господарським кодексом) укладати агентські договори, які наразі регламентуються нормами цього кодексу. З 28.08.2025 втратить чинність Господарський кодекс (далі – ГК), яким регулюються відносини в рамках агентських догов...
26.05.2025
Договір зберігання: ситуації із практики
У статті юриста розглянуто декілька складних практичних ситуацій, які стосуються умов договору зберігання, а також надано поради щодо виходу з таких ситуацій. У консультації розглянемо різні ситуації, пов’язані із застосуванням договорів зберігання у господарській практиці. Відповімо на запита...
Кращі матеріали