Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

ТОВ зобов’язане подати інформацію про діяльність товариства на вимогу його учасника

Сторони спору

Позивач – фізособа (учасник ТОВ); відповідач – ТОВ.

Обставини справи

Протягом року (з 2018-го по 2019 рік) позивач чотири рази подавав заяву ТОВ із вимогою надати йому інформацію про діяльність товариства за період з 01.01.15 р. по день отримання вимоги, у т. ч. запитував копії таких документів, як статут товариства і зміни до статуту; протоколи загальних зборів; положення, що регулюють діяльність органів товариства, і зміни до них; положення про філії (представництва) товариства; накази і розпорядження виконавчого органу (директора) товариства тощо.

Оскільки ТОВ усі ці запити ігнорувало, учасник ТОВ звернувся до суду.

Суд першої та апеляційної інстанції задовольнив позовні вимоги. Тоді ТОВ подало касаційну скаргу.

Позиції сторін

Позивач (фізособа). Згідно із законодавством учасник ТОВ має право отримувати повну інформацію про діяльність товариства. Зокрема, він має право знайомитися з даними бухгалтерського обліку, звітності та іншими документами у будь-який час.

Крім того, в обов’язковому порядку учасникові на його прохання надається така документація перед кожними зборами, а також у разі звернення до суду.

На чиєму боці суд

Суд відмовив ТОВ у задоволенні касаційної скарги, залишивши в силі рішення суду першої та апеляційної інстанції (Постанова Верховного Суду від 21.01.20 р., ЄДРСР, реєстр. № 87056246).

Аргументи суду

  1. Особа, яка володіє часткою у статутному капіталі (майні) господарської організації, має корпоративні права. Сюди входить право брати участь в управлінні господарською організацією, отримувати певну частину прибутку (дивідендів) цієї організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інша правомочність, передбачена законом і статутними документами (ч. 1 ст. 167 Господарського кодексу).
  2. Учасники ТОВ мають право отримувати інформацію про діяльність товариства в порядку, установленому установчими документами і законом. Таке право передбачено п. 5 ч. 1 ст. 116 Цивільного кодексу, п. 2 ч. 1 ст. 5 Закону від 06.02.18 р. № 2275-VIII (далі – Закон № 2275).
  3. На підставі ч. 5 ст. 43 Закону № 2275 протягом 10 днів із дня надходження письмової вимоги учасника ТОВ виконавчий орган товариства зобов’язаний надати такому учасникові копії документів, названих у ч. 1 ст. 43 Закону № 2275. За підготовку копій документів товариство може встановлювати плату, розмір якої не може перевищувати розмір витрат на виготовлення копій і на їх поштове пересилання.
  4. Таким чином, надання учасникам інформації про діяльність ТОВ є обов’язком товариства відповідно до розпоряджень ст. 5, 43 Закону № 2275 і положень статуту ТОВ. Відповідно, факт ненадання учасникові за його запитом такої інформації (копій відповідних документів) порушує права і законні інтереси учасника товариства. Отже, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, дійшов цілком обґрунтованого висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Висновок

  1. Інформація про діяльність господарського товариства необхідна учасникові для реалізації своїх корпоративних прав, зокрема права на участь в управлінні госптовариством.
  2. Така інформація повинна бути надана учасникові в порядку, установленому законом і статутом госптовариства. Подання документів про діяльність ТОВ за запитом його учасника – це обов’язок, а не право товариства.
Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
18.07.2025
Тракторист-машиніст в сільському господарстві: як правильно прописати посаду?
У штатному розписі сільськогосподарського підприємства є посада «тракторист-машиніст». Відповідний запис зроблено у трудовій книжці працівника. Чи є правильною ця назва і чи матиме працівник право на пільгову пенсію? А як бути, якщо працівник, у трудовій книжці якого зроблено неточний з...
27.06.2025
Агропідприємство заправляє техніку підрядників: як уникнути акцизних ризиків
В даній консультації розглянемо, якими чином агропідприємтва можуть заправляти техніку підрядників,  щоб такі дії не визнали реалізацією пального. Досить часто для виконання тих або інших сільськогосподарських робіт агропідприємства вимушені залучати до роботи підрядників. Згідно із Цивільним к...
27.05.2025
На підприємстві змінився директор: 7 запитань із практики
У статті розглянуто питання, що виникають у підприємства у разі зміни директора. Запитання стосуються оформлення трудових відносин, реєстрації зміни директора в ЄДР, інформування податкового органу, контрагентів та оформлення електронного підпису. Акценти цієї статті: Чи потрібно реєструвати інфо...
Нове
25.07.2025
Судовий збір: у якому розмірі сплачувати в 2025 році?
У статті розглянуто, якими нормами законодавства регламентується сплата судового збору, а також у якому розмірі збір сплачується в 2025 році з огляду на останні законодавчі зміни.  Судовий збір сплачується в разі подання до суду позовних заяв, скарг, а також в інших випадках, передбачених закон...
16.07.2025
Знову подаємо статзвітність: яка відповідальність за її неподання?
У статті розглянуто, з якої дати відновився обов'язок суб'єктів господарювання подавати статистичну звітність та які заходи відповідальності можуть бути застосовані за її неподання. У липні 2025 року у законодавстві відбулися зміни щодо подання статистичної та фінансової звітності до органів статист...
30.06.2025
Проведення позапланової перевірки у зв’язку з вимогою платника податків про перегляд результатів перевірки
У статті розглянемо, коли орган ДПС зобов’язаний призначити позапланову перевірку на вимогу платника податків. Якщо платник податків не згоден із результатами перевірки через те, що податківці під час перевірки не дослідили всі наявні обставини, він має право подати скаргу про перегляд результ...
Кращі матеріали