Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Як звільнити майно з податкової застави

Заставне майно

Майно підприємства перебувало в податковій заставі. Наразі сума податкового боргу погашена. Податківці зобов’язані були зняти податкову заставу, проте вони цього не зробили. Що робити в такій ситуації? Куди і з якими скаргами звертатися підприємству?

Отже, майно підприємства перебувало в податковій заставі через несвоєчасну несплату податку. Підприємство не оспорювало отримане податкове повідомлення-рішення і самостійно погасило суму податкового боргу. З дати сплати боргу з урахуванням пені та штрафних санкцій (пп. 14.1.175 Податкового кодексу, далі – ПК), а точніше з дня отримання податковим органом підтвердження, що податковий борг повністю погашений (пп. 93.1.1 ПК), майно платника податків звільняється з податкової застави.

Підставою для звільнення майна з податкової застави і його виключення з Державного реєстру обтяжень рухомого і нерухомого майна (далі – Держреєстр) є відповідне повідомлення – документ, який підтверджує закінчення будь-якої з подій, визначених пп. 93.1.1–93.1.5 ПК.

Так, згідно з п. 1 розд. VI Порядку, затвердженого наказом Мінфіну від 16.06.17 р. № 586 (далі – Порядок № 586), при звільненні майна платника податків із податкової застави податковий орган зобов’язаний направити йому про це повідомлення (форму повідомлення наведено в додатку 7 до цього Порядку).

Далі податковий орган на підставі цього повідомлення або на письмову вимогу платника податків протягом 5 днів зобов’язаний подати реєстратору Держреєстру заяву про припинення обтяження і подальше вилучення відповідного запису з Держреєстру. А в разі невиконання цього обов’язку податковий орган несе відповідальність у вигляді відшкодування збитків, завданих платникові податків (ст. 44 Закону від 18.11.03 р. № 1255-IV, далі – Закон № 1255).

Зразка письмової вимоги платника податків про зняття обтяжень як такого немає, вимога оформляється в довільній формі. У ньому необхідно коротко викласти факти зі строками виникнення податкової застави, погашення податкового боргу тощо, посилаючись на норми ПК, Закону № 1255, Порядку № 586, а також зазначити, що платник податків самостійно погасив податковий борг. Також до вимоги потрібно додати копію платіжного доручення про сплату податкового боргу (як доказ правомірності вимог платника податків).

Якщо зняття податкової застави не відбулося, платник податків має право (пп. 17.1.7, 17.1.11 ПК) оскаржити в порядку, установленому ПК, бездіяльність податкового органу (його посадових осіб), а також претендувати на повне відшкодування шкоди, завданої такою бездіяльністю, у встановленому законом порядку.

Скарга на бездіяльність податкового органу подається до вищого контролюючого органу в письмовій формі (ст. 55, 56 ПК), при цьому копія скарги повинна бути направлена за адресою податкового органу, який не звільнив майно платника податків із податкової застави. У скарзі зазначаються ті самі факти, посилання, що й у письмовій вимозі платника податків про зняття обтяжень.

Наша порада. Платник податків може звернутися до «Пульсу» – сервісу ДПС України, який приймає звернення громадян і суб’єктів господарювання (далі – заявники) щодо неправомірних дій або бездіяльності, можливих корупційних правопорушень у сфері службової діяльності з боку конкретних посадових осіб структурних підрозділів ДПС та її територіальних органів (далі – інформація). Заявники можуть передати інформацію за телефоном 0800-501-007, вибравши на інтерактивному голосовому автовідповідачі напрямок «4», і переслати на електронну адресу: idd@sfs.gov.ua (контакти).

І звичайно, у платника податків завжди є право оскаржити неправомірні дії контролюючих органів у суді згідно з правилами Кодексу адміністративного судочинства.

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
27.06.2025
Тракторист-машиніст в сільському господарстві: як правильно прописати посаду?
У штатному розписі сільськогосподарського підприємства є посада «тракторист-машиніст». Відповідний запис зроблено у трудовій книжці працівника. Чи є правильною ця назва і чи матиме працівник право на пільгову пенсію? А як бути, якщо працівник, у трудовій книжці якого зроблено неточний з...
27.06.2025
Агропідприємство заправляє техніку підрядників: як уникнути акцизних ризиків
В даній консультації розглянемо, якими чином агропідприємтва можуть заправляти техніку підрядників,  щоб такі дії не визнали реалізацією пального. Досить часто для виконання тих або інших сільськогосподарських робіт агропідприємства вимушені залучати до роботи підрядників. Згідно із Цивільним к...
27.05.2025
На підприємстві змінився директор: 7 запитань із практики
У статті розглянуто питання, що виникають у підприємства у разі зміни директора. Запитання стосуються оформлення трудових відносин, реєстрації зміни директора в ЄДР, інформування податкового органу, контрагентів та оформлення електронного підпису. Акценти цієї статті: Чи потрібно реєструвати інфо...
Нове
30.06.2025
Проведення позапланової перевірки у зв’язку з вимогою платника податків про перегляд результатів перевірки
У статті розглянемо, коли орган ДПС зобов’язаний призначити позапланову перевірку на вимогу платника податків. Якщо платник податків не згоден із результатами перевірки через те, що податківці під час перевірки не дослідили всі наявні обставини, він має право подати скаргу про перегляд результ...
25.06.2025
Оплату за внутрішнім договором отримано в інвалюті: яка відповідальність загрожує підприємству?
У статті розглянуто, чи можуть платежі за внутрішнім договором здійснюватися в іноземній валюті та чи є відповідальність за такі розрахунки. Підприємство виконує будівельні роботи за договором підряду. Договір укладено з резидентом України – фізособою, будівельні роботи провадяться на територі...
11.06.2025
Адміністративний арешт майна платника податків: підстави та порядок накладення
У статті розглянемо, в яких випадках органи ДПС можуть накласти адміністративний арешт на платника податків. Адміністративний арешт майна платника податків є винятковим інструментом забезпечення виконання податкових зобов’язань цим платником. Застосувати арешт можна лише за наявності передбаче...
Кращі матеріали