Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Виконуючий обов'язки за вакантною посадою – оплачується так, як установлено штатним розписом

Сторони спору

Позивач – фізособа; відповідач – ТОВ.

Обставини справи

З 16.07.12 р. по 19.01.15 р. позивач обіймав посаду заступника генерального директора ТОВ. У період з 01.08.12 р. по 23.01.13 р. він виконував обов'язки генерального директора товариства. Зарплата за зазначений період нараховувалася йому відповідно до штатного розпису виходячи з окладу заступника генерального директора у розмірі 18 500 грн., а не окладу гендиректора у розмірі 120 480 грн. Згідно з протоколом від 24.01.13 р. № 6 загальних зборів учасників ТОВ заступник гендиректора був звільнений від виконання обов'язків гендиректора ТОВ і переведений на посаду заступника гендиректора товариства – з його згоди. Наказом від 19.01.15 р. заступник гендиректора був звільнений на підставі ст. 38 КЗпП (за власним бажанням). Після звільнення колишній заст. гендиректора подав позов до суду з вимогою стягнути з ТОВ:

  • суму недоплаченої йому зарплати за час виконання обов'язків гендиректора – 576 850 грн.;
  • компенсацію втрати частини зарплати у зв'язку з порушенням строків її виплати з урахуванням індексу інфляції в 2013, 2014 роках і 9 місяців у 2015 році – 447 010,54 грн.

Суд першої та апеляційної інстанції задовольнив вимоги позивача. Тоді ТОВ вирішило оскаржити рішення апеляційного суду у ВСУ.

Позиції сторін

Позивач (фізособа). Відповідач не виплатив при звільненні належних до виплати сум заробітної плати у розмірі посадового окладу гендиректора товариства згідно зі штатним розписом ТОВ на 2012 рік, за період з 01.08.12 р. по 23.01.13 р.

Відповідач (ТОВ). Призначення виконуючим обов'язки гендиректора згідно з рішенням загальних зборів учасників від 31.07.12 р. не є підставою для нарахування йому зарплати за окладом гендиректора. Питання виплати зарплати належать до компетенції керівника. Тому питання про оплату за виконання обов'язків гендиректора заступник гендиректора мав вирішити самостійно під час виконання таких обов'язків.

На чиєму боці суд

ВСУ залишив у силі рішення суду першої та апеляційної інстанції, залишивши касаційну скаргу ТОВ без задоволення (Постанова Верховного Суду України від 30.01.19 р., ЄДРСР, реєстр. № 79516662).

Аргументи суду

1. Порядок оформлення й оплати праці у разі тимчасового заступництва регулюється роз'ясненням Держкомпраці СРСР і Секретаріата ВЦРПС від 29.12.65 р. № 30/39 «Про порядок оплати тимчасового заступництва», затвердженим постановою Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 29.12.65 р. № 820/39 (далі – Роз'яснення № 30/39). Ці нормативні акти законодавства СРСР діють на території України відповідно до постанови Верховної Ради від 12.09.91 р. № 1545-ХII.

2. У разі призначення співробітника виконуючим обов'язки за вакантною посадою його працю слід оплачувати за цією посадою (абзац четвертий п. 2 Роз'яснення № 30/39).

3. Згідно зі ст. 94 КЗпП зарплата – це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Аналогічне визначення зарплати міститься й у ст. 1 Закону від 24.03.95 р. № 108/95-ВР. Аналіз зазначених норм свідчить про те, що всі суми (зарплата, вихідна допомога, компенсація за невикористану відпустку, оплата періоду тимчасової непрацездатності тощо), які належать працівникові у разі звільнення, повинні бути виплачені йому в день звільнення.

4. Суд установив, що з 01.08.12 р. по 23.01.13 р. позивач виконував обов'язки генерального директора ТОВ. Тому з відповідача необхідно стягнути різницю між виплаченою позивачеві зарплатою за посадою заступника гендиректора та окладом генерального директора ТОВ згідно із штатним розписом, затвердженим на 2012 рік.

Висновок

Якщо співробітник тимчасово виконує обов'язки за вакантною посадою, то зарплата за таку роботу нараховується йому виходячи з окладу, установленого для цієї посади у штатному розписі.

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
27.06.2025
Тракторист-машиніст в сільському господарстві: як правильно прописати посаду?
У штатному розписі сільськогосподарського підприємства є посада «тракторист-машиніст». Відповідний запис зроблено у трудовій книжці працівника. Чи є правильною ця назва і чи матиме працівник право на пільгову пенсію? А як бути, якщо працівник, у трудовій книжці якого зроблено неточний з...
27.06.2025
Агропідприємство заправляє техніку підрядників: як уникнути акцизних ризиків
В даній консультації розглянемо, якими чином агропідприємтва можуть заправляти техніку підрядників,  щоб такі дії не визнали реалізацією пального. Досить часто для виконання тих або інших сільськогосподарських робіт агропідприємства вимушені залучати до роботи підрядників. Згідно із Цивільним к...
27.05.2025
На підприємстві змінився директор: 7 запитань із практики
У статті розглянуто питання, що виникають у підприємства у разі зміни директора. Запитання стосуються оформлення трудових відносин, реєстрації зміни директора в ЄДР, інформування податкового органу, контрагентів та оформлення електронного підпису. Акценти цієї статті: Чи потрібно реєструвати інфо...
Нове
30.06.2025
Проведення позапланової перевірки у зв’язку з вимогою платника податків про перегляд результатів перевірки
У статті розглянемо, коли орган ДПС зобов’язаний призначити позапланову перевірку на вимогу платника податків. Якщо платник податків не згоден із результатами перевірки через те, що податківці під час перевірки не дослідили всі наявні обставини, він має право подати скаргу про перегляд результ...
25.06.2025
Оплату за внутрішнім договором отримано в інвалюті: яка відповідальність загрожує підприємству?
У статті розглянуто, чи можуть платежі за внутрішнім договором здійснюватися в іноземній валюті та чи є відповідальність за такі розрахунки. Підприємство виконує будівельні роботи за договором підряду. Договір укладено з резидентом України – фізособою, будівельні роботи провадяться на територі...
11.06.2025
Адміністративний арешт майна платника податків: підстави та порядок накладення
У статті розглянемо, в яких випадках органи ДПС можуть накласти адміністративний арешт на платника податків. Адміністративний арешт майна платника податків є винятковим інструментом забезпечення виконання податкових зобов’язань цим платником. Застосувати арешт можна лише за наявності передбаче...
Кращі матеріали