Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Виконуючий обов'язки за вакантною посадою – оплачується так, як установлено штатним розписом

Сторони спору

Позивач – фізособа; відповідач – ТОВ.

Обставини справи

З 16.07.12 р. по 19.01.15 р. позивач обіймав посаду заступника генерального директора ТОВ. У період з 01.08.12 р. по 23.01.13 р. він виконував обов'язки генерального директора товариства. Зарплата за зазначений період нараховувалася йому відповідно до штатного розпису виходячи з окладу заступника генерального директора у розмірі 18 500 грн., а не окладу гендиректора у розмірі 120 480 грн. Згідно з протоколом від 24.01.13 р. № 6 загальних зборів учасників ТОВ заступник гендиректора був звільнений від виконання обов'язків гендиректора ТОВ і переведений на посаду заступника гендиректора товариства – з його згоди. Наказом від 19.01.15 р. заступник гендиректора був звільнений на підставі ст. 38 КЗпП (за власним бажанням). Після звільнення колишній заст. гендиректора подав позов до суду з вимогою стягнути з ТОВ:

  • суму недоплаченої йому зарплати за час виконання обов'язків гендиректора – 576 850 грн.;
  • компенсацію втрати частини зарплати у зв'язку з порушенням строків її виплати з урахуванням індексу інфляції в 2013, 2014 роках і 9 місяців у 2015 році – 447 010,54 грн.

Суд першої та апеляційної інстанції задовольнив вимоги позивача. Тоді ТОВ вирішило оскаржити рішення апеляційного суду у ВСУ.

Позиції сторін

Позивач (фізособа). Відповідач не виплатив при звільненні належних до виплати сум заробітної плати у розмірі посадового окладу гендиректора товариства згідно зі штатним розписом ТОВ на 2012 рік, за період з 01.08.12 р. по 23.01.13 р.

Відповідач (ТОВ). Призначення виконуючим обов'язки гендиректора згідно з рішенням загальних зборів учасників від 31.07.12 р. не є підставою для нарахування йому зарплати за окладом гендиректора. Питання виплати зарплати належать до компетенції керівника. Тому питання про оплату за виконання обов'язків гендиректора заступник гендиректора мав вирішити самостійно під час виконання таких обов'язків.

На чиєму боці суд

ВСУ залишив у силі рішення суду першої та апеляційної інстанції, залишивши касаційну скаргу ТОВ без задоволення (Постанова Верховного Суду України від 30.01.19 р., ЄДРСР, реєстр. № 79516662).

Аргументи суду

1. Порядок оформлення й оплати праці у разі тимчасового заступництва регулюється роз'ясненням Держкомпраці СРСР і Секретаріата ВЦРПС від 29.12.65 р. № 30/39 «Про порядок оплати тимчасового заступництва», затвердженим постановою Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 29.12.65 р. № 820/39 (далі – Роз'яснення № 30/39). Ці нормативні акти законодавства СРСР діють на території України відповідно до постанови Верховної Ради від 12.09.91 р. № 1545-ХII.

2. У разі призначення співробітника виконуючим обов'язки за вакантною посадою його працю слід оплачувати за цією посадою (абзац четвертий п. 2 Роз'яснення № 30/39).

3. Згідно зі ст. 94 КЗпП зарплата – це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Аналогічне визначення зарплати міститься й у ст. 1 Закону від 24.03.95 р. № 108/95-ВР. Аналіз зазначених норм свідчить про те, що всі суми (зарплата, вихідна допомога, компенсація за невикористану відпустку, оплата періоду тимчасової непрацездатності тощо), які належать працівникові у разі звільнення, повинні бути виплачені йому в день звільнення.

4. Суд установив, що з 01.08.12 р. по 23.01.13 р. позивач виконував обов'язки генерального директора ТОВ. Тому з відповідача необхідно стягнути різницю між виплаченою позивачеві зарплатою за посадою заступника гендиректора та окладом генерального директора ТОВ згідно із штатним розписом, затвердженим на 2012 рік.

Висновок

Якщо співробітник тимчасово виконує обов'язки за вакантною посадою, то зарплата за таку роботу нараховується йому виходячи з окладу, установленого для цієї посади у штатному розписі.

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
03.04.2025
Посадова інструкція для голови фермерського господарства
У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інструкцію для голови фермерського господарства (далі – ФГ). Зокрема, з’ясуємо, які розділи повинна мати інструкція та в якому випадку в неї слід вносити зміни. У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інстру...
21.03.2025
Як ФГ визначити своїх кінцевих бенефіціарів
Юридичні особи (в т. ч. ФГ) повинні подавати інформацію про своїх кінцевих бенефіціарних власників (далі – КБВ) (або про їх відсутність). За несвоєчасне подання такої інформації передбачено штрафні санкції. Про порядок та строки такого інформування розповімо в цій статті. Юридичні особи (в т....
10.04.2025
Як прийняти нового члена до фермерського господарства
На законодавчому рівні правилам прийняття нового члена до фермерського господарства (далі – ФГ) приділено мало уваги. Водночас це одна з важливих дій, без яких не обходиться жодне ФГ. У цьому матеріалі розповімо, чим регулюється процедура прийняття нового члена до ФГ, з яких етапів вона склада...
Нове
19.05.2025
Банківська таємниця: чи мають доступ податківці?
У статті розглянуто сутність банківської таємниці, проаналізовано тенденції та законодавчі ініціативи щодо розширення доступу до неї та спростовано деякі міфи щодо її розкриття на запит ДПС. Уже не секрет, що ДПС на постійній основі ідентифікує громадян та платників податків, які здійснюють продаж т...
14.05.2025
Строки внесення чергового платежу за ліцензії на зберігання пального, роздрібну торгівлю алкоголем і тютюном
У статті розглянемо, в якому порядку та коли суб’єкт господарювання має вносити черговий платіж за ліцензію на зберігання пального та роздрібну торгівлю алкоголем і тютюном. Після отримання ліцензії на зберігання пального та роздрібний продаж алкогольних напоїв і тютюнових виробів (далі &ndash...
13.05.2025
Алкоголь, тютюн та пальне: штрафи у сфері ліцензування
У статті розглянемо, які штрафи застосовуються за порушення у сфері ліцензування щодо алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального. З 2025 року правила ліцензування господарської діяльності з виробництва, торгівлі, зберігання алкоголю, тютюнових виробів та пального змінилися. Не всім суб'єктам ...
Кращі матеріали