Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Якщо в касовому ордері відсутні дані про отримувача, видача готівки за таким ордером загрожує штрафом

18.09.2018 727 0 0


Сторони спору

Позивач – Товариство з обмеженою відповідальністю (далі – ТОВ); відповідач – Головне управління ДФС (далі – орган ДФС)

Обставини справи

У травні 2016 року орган ДФС провів планову виїзну перевірку ТОВ із питань дотримання вимог законодавства, у т. ч. валютного, за період із 01.01.13 р. по 31.12.15 р. За результатами перевірки складено акт. На підставі акта прийнято податкове повідомлення-рішення (далі – ППР) за недотримання норм п. 2.8 Положення № 637, відсутність у видатковому касовому ордері (далі – ВКО) імені та по батькові особи, яка отримала готівку, а також відсутність довіреності на отримання коштів. За це порушення на ТОВ накладено штраф у розмірі 72 500 грн. ТОВ не погодилося з таким рішенням органу ДФС і звернулося до суду. Суди першої та апеляційної інстанцій відмовили ТОВ у задоволенні його вимог. У зв'язку із цим ТОВ звернулося до Верховного Суду України.

Позиції сторін

Позивач. Помилки у ВКО не підтверджують порушення, оскільки фактична видача коштів із каси ТОВ була здійснена. Згідно зі ст. 250 ГК строк застосування адміністративного штрафу минув. Накладення штрафних санкцій у порядку, установленому ПК, можливе тільки за порушення норм ПК та інших законів із питань оподаткування, а не Указу № 436.

Відповідач. У цьому випадку має місце фінансове порушення, передбачене п. 2.8 Положення № 637. Склад цього порушення підтверджується тим фактом, що ВКО, за яким із каси ТОВ видана готівка в сумі 36 250 грн., не містить підпису отримувача грошей. Крім того, відсутня довіреність на отримання грошей іншою особою.

На чиєму боці суд

ВСУ (Постанова ВСУ від 12.06.18 р., ЄДРСР, реєстр. № 74672170) прийняв сторону органу ДФС. У задоволенні касаційної скарги ТОВ відмовлено, рішення судів першої та апеляційної інстанцій залишено без змін.

Аргументи суду

1. ТОВ порушило вимоги Положення № 637, що діяло на момент виникнення даних правовідносин. Згідно з п. 2.8 Положення № 637 підприємствам забороняється тримати в неробочий час у своїх касах готівкову виручку в межах, що перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка, що перевищує ліміт каси, обов'язково здається в банк для її зарахування на банківські рахунки.

2. Порядок видачі готівки з каси підприємства регламентовано п. 3.5, 3.6 Положення № 637. Для видачі готівки фізособам (у т. ч. працівникам підприємства) касир вимагає в них паспорт або документ, що його замінює, записує його найменування та номер, ким і коли виданий. Фізособа розписується у ВКО. Для виведення залишку готівки в касі ВКО або видаткові відомості без підпису отримувача не приймаються. Якщо видача готівки проводиться за довіреністю, тоді в тексті ордера після П. І. Б. отримувача бухгалтер указує П. І. Б. особи, якій довірено отримувати готівку. Довіреність залишається в касира й додається до ВКО або видаткової відомості.

3. Установлено, що у ВКО відсутнє ім'я та по батькові отримувача, довіреності на отримання коштів теж немає. Значить, має місце порушення п. 3.5, 3.6 Положення № 637. Тому сума за таким ВКО повинна додаватися до залишку готівки в касі в день, коли вона була оформлена і стала понадлімітною.

4. Орган ДФС правомірно застосував штрафні санкції за перевищення встановленого ліміту каси, передбачені абзацом другим ст. 1 Указу № 436 – у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день. Адже на момент виникнення спірних відносин за цією справою законодавцем не прийнято ніяких інших законів, сфера дії яких охоплювала б відносини, регульовані Указом № 436

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали