Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Система електронного адміністрування реалізації пального: готуємося до впровадження

Юлія Гужел

26.02.2016 1374 0 1

Із цієї статті ви дізнаєтеся: кого стосуватимуться нові вимоги податкового законодавства щодо оподаткування операцій із реалізації пального.

Що можна зробити на практиці: в обов'язковому порядку всім продавцям пального зареєструватися платниками акцизного податку та провести інвентаризацію залишків пального.

Коментар до статей 231 "Акцизна накладна" і 232 "Електронне адміністрування реалізації пального" Податкового кодексу України (далі - ПК).

Усі продавці пального – тепер платники акцизного податку

З 2016 року платниками акцизу стали також усі продавці пального. Умовно їх можна поділити на три категорії:

  • виробники пального, які його реалізують на території України;
  • імпортери пального, які надалі реалізують його на території України;
  • інші особи, що реалізовують пальне.

Виробники пального були платниками акцизу і раніше, об'єктом оподаткування для них були операції з реалізації вироблених в Україні підакцизних товарів (будь-яких, не тільки пального) (пп. 213.1.1 Податкового кодексу, далі – ПК).

Імпортери теж і раніше сплачували податок при ввезенні будь-яких підакцизних товарів на митну територію України (пп. 213.1.3 ПК). Тепер вони будуть платниками акцизу і в разі подальшої реалізації ввезеного пального.

Третя категорія платників акцизу з'явилася тільки цього року. Для таких осіб об'єктом оподаткування є операції з реалізації обсягів пального (пп. 213.1.12 ПК):

  • отриманих від інших платників акцизного податку, а також вироблених в Україні, але не підтверджених зареєстрованими акцизними накладними (далі – АН) у Єдиному реєстрі акцизних накладних (далі – ЄРАН);
  • імпортованих на митну територію України, але не оформлених митними деклараціями.

Не є платниками акцизного податку особи, які придбавають пальне не для реалізації, а для інших цілей (наприклад, для використання у власній госпдіяльності).

Таким чином, платниками акцизного податку з обсягів реалізації пального є всі продавці пального, але сплачувати цей вид податку слід тільки у визначених законодавством випадках.

Усі три категорії платників податку об'єднує ще одне нововведення ПК: для них запроваджується система електронного адміністрування реалізації пального (СЕАРП). Порядок ведення СЕАРП установлений ст. 232 ПК, а заповнення та реєстрації АН присвячена ст. 231 ПК.

Зверніть увагу! Операції з передачі замовникам пального, виробленого згідно з договорами на переробку давальницької сировини, також є об'єктом оподаткування (пп. 14.1.212 ПК). А ось операції з передачі пального на зберігання не є об'єктом оподаткування.

СЕАРП: загальні положення

СЕАРП уводиться в дію з 1 березня 2016 року (п. 11 підрозд. 5 розд. ХХ ПК; лист ДФС від 21.01.16 р. № 1903/7/99-99-19-03-03-17, далі – Лист № 1903, див. наприкінці цієї консультації в розділі "ДЛЯ ДОВІДКИ").

Суть впровадження СЕАРП зводиться до такого: весь обсяг пального, що реалізується, повинен бути підтверджений АН і зареєстрований в ЄРАН. Тобто оборот пального тепер контролюватиметься на всіх етапах його реалізації. Для цього кожний продавець пального складає АН на об'сяг пального, що реалізується, і реєструє її в ЄРАН.

АН складається в електронному вигляді на ім’я отримувача пального (незалежно від того, є він платником акцизного податку чи ні) (п. 231.1, 231.5 ПК).

За необхідності внести зміни АН (наприклад, при поверненні пального його отримувачем або при виявленні помилок в АН) складається розрахунок коригування (далі – РК) до такої АН, який також підлягає реєстрації в ЄРАН.

Отримувач пального – платник акцизного податку, який надалі теж реалізує це пальне, перевіряє (шляхом направлення запиту до ЄРАН), зареєстрована АН на отриманий обсяг чи ні. Залежно від відповіді на запит у нього може бути два варіанти дій. А саме – якщо АН:

1) зареєстрована на весь придбаний обсяг пального – отримувач, у свою чергу, при продажу пального також складає і реєструє свою АН в ЄРАН, але акцизний податок при цьому не сплачується;

2) зареєстрована на частину придбаного обсягу пального (або не зареєстрована взагалі) – тоді отримувач у момент продажу складає та реєструє свою АН, а за обсяг пального, не підтверджений зареєстрованою АН, йому доведеться сплатити акцизний податок. Податок сплачується шляхом перерахування грошей із власного поточного рахунка платника на електронний рахунок, відкритий органом ДФС у Казначействі.

Готуємося до роботи в СЕАРП

Ми розповімо, що необхідно зробити платникам акцизного податку – продавцям пального для того, щоб вчасно і без перешкод почати працювати в СЕАРП з 1 березня.

Крок 1. Зареєструватися в органі ДФС платником акцизного податку з реалізації пального

Як зазначено в Листі № 1903, продавцям пального – після затвердження Порядку ведення реєстру платників акцизного податку з реалізації пального і форми Заяви про реєстрацію – необхідно зареєструватися платниками акцизного податку з реалізації пального. Виходячи з вимог пп. 212.3.4 ПК зробити це необхідно не пізніше ніж за три робочих дні до початку реалізації. Таким чином, для осіб, які регулярно торгують пальним, остання дата реєстрації (з огляду на норми п. 11 підрозд. 5 розд. ХХ ПК) – 24 лютого (середа).

Але давайте подивимося, що сказано про порядок реєстрації в проектах документів, оприлюднених на сайті ДФС.

Для реєстрації продавець пального подає до органу ДФС за основним місцем обліку за допомогою електронного зв'язку заяву за встановленою формою (пп. 2.3.1 проекту постанови КМУ «Деякі питання електронного адміністрування реалізації пального», далі – проект постанови). Датою реєстрації є дата включення особи до Реєстру платників.

При поданні заяви цього року до 1 березня продавець пального вважатиметься платником акцизного податку з 1 березня (п. 3.2 проекту постанови). В інших випадках його зареєструють не пізніше наступного робочого дня після отримання заяви (якщо заяву складено без порушень і прийнято).

Завважимо, що оскільки цим видом акцизного податку обкладаються виключно операції з реалізації пального, то реєструватися платником «паливного акцизу» необхідно і тим особам, які і раніше сплачували акцизний податок, наприклад виробникам пального та його імпортерам (ЗІР, категорія 116.03).

Зверніть увагу: продаж пального після 1 березня без реєстрації платником загрожує серйозним штрафом! Згідно з п. 117.3 ПК штраф за продаж пального без реєстрації платником акцизного податку з реалізації пального становитиме 100 % вартості такого пального.

Крок 2. Станом на 0 годин 1 березня провести інвентаризацію залишків пального

Усім продавцям пального необхіднj проінвентаризувати його залишки, що числяться у них на складах (у резервуарах тощо). Дуже важливо! Інвентаризації підлягає не тільки пальне, яке належить вам як власникові, але і те, яке ви виробили згідно з договорами на переробку давальницької сировини. Це випливає з норм пп. 14.1.212 ПК, згідно з яким під реалізацією пального розуміється його передача (відпуск, відвантаження) на підставі договорів про виробництво із сировини замовника.

Інвентаризація проводиться згідно з Положенням, затвердженим наказом Мінфіну від 02.09.14 р. № 879. Проте для відображення результатів інвентаризації використовується окрема форма акта (з проектом цієї форми також можна ознайомитися на сайті ДФС).

На залишок пального, підтверджений актом інвентаризації, платник податків має право зареєструвати АН або РК в ЄРАН (п. 9 підрозд. 5 розд. ХХ ПК). Крім того, цей зафіксований залишок органи ДФС ураховують при розрахунку формули, згідно з якою платник має право зареєструвати АН та РК без перерахування акцизного податку до бюджету. 

Протягом 20 календарних днів (тобто не пізніше 20 березня) платник податків зобов'язаний подати акт інвентаризації органу ДФС в електронній формі (з огляду на вимоги законодавства про застосування електронних підписів).

Зверніть увагу! Протягом 6 місяців органи ДФС можуть перевірити достовірність визначення залишків пального, зафіксованих в акті інвентаризації. Якщо при цьому буде виявлено, що залишки пального були розраховані неправильно, то контролюючий орган внесе відповідні коригування до ЄРАН.

Крок 3. При реалізації пального з 1 березня реєструвати всі АН в ЄРАН

Порядок заповнення і реєстрації АН та РК наведено в ст. 231 ПК. Крім того, з їх проектами можна ознайомитися на сайті ДФС. Зверніть увагу, що до 1 квітня цього року всі АН та РК можна реєструвати без урахування обсягів пального, розрахованих за формулою, зазначеною в п. 232.3 ПК.

ВИСНОВКИ

Щоб підготуватися до запровадження СЕАРП, захистити себе від штрафів і вчасно почати роботу 1 березня, усім продавцям пального наобхідно:

1. Зареєструватися платниками акцизного податку з реалізації пального не пізніше 24 лютого 2016 року.

2. Станом на 0 годин 1 березня провести інвентаризацію всіх залишків пального, що числяться на підприємстві, у тому числі і виробленого на давальницьких умовах.

3. При продажу пального з 1 березня складати АН і реєструвати їх у ЄРАН. 

ДЛЯ ДОВІДКИ

ЛИСТ Державної фіскальної служби України
від 21.01.16 р. № 1903/7/99-99-19-03-03-17

Перший звітний період для платників акцизного податку, що реалізують пальне, – березень 2016 року

Державна фіскальна служба України у зв'язку із прийняттям Закону України від 24 грудня 2015 року № 909-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" (далі - Закон N 909) та численними запитами платників податку щодо набрання чинності окремими нормами зазначеного закону, а також порядку декларування податкових зобов'язань з акцизного податку з 01.01.2016 повідомляє таке.

Серед новацій, внесених Законом № 909 до Податкового кодексу України (далі - Кодекс), передбачено запровадження системи електронного адміністрування реалізації пального та введення акцизної накладної як обов'язкового електронного документа, який складатиметься при здійсненні всіх операцій з реалізації пального на внутрішньому ринку. Відповідно до цієї норми до платників акцизного податку, які здійснюють реалізацію пального, крім виробників, імпортерів та суб'єктів роздрібної торгівлі пальним, віднесено осіб, які реалізують пальне (пп. 212.1.15 п. 212.1 ст. 212 Кодексу).

Відповідно до п. 1 розділу II Закону N 909 норми (щодо доповнення Кодексу статтями 231 та 232) про запровадження акцизних накладних при реалізації пального, Єдиного реєстру акцизних накладних та системи електронного адміністрування реалізації пального набирають чинності з 1 березня 2016 року.

Отже, для платників, визначених підпунктом 212.1.15 пункту 212.1 статті 212 Кодексу, - осіб, які реалізують пальне, - першим звітним (податковим) періодом буде березень 2016 року.

Таким чином, зазначені платники акцизного податку будуть зобов'язані, після затвердження Порядку ведення реєстру платників акцизного податку з реалізації пального та Заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального, зареєструватися платником акцизного податку та до 20 квітня 2016 року подати декларацію з акцизного податку за звітний (податковий) період - березень 2016 року за формами, встановленими Міністерством фінансів України.

Повідомляємо, що Порядок ведення реєстру платників акцизного податку з реалізації пального, Порядок ведення Єдиного реєстру акцизних накладних, Порядок електронного адміністрування реалізації пального та відповідні зміни до форм декларації з акцизного податку розробляються та найближчим часом будуть оприлюднені на веб-порталах ДФС та Міністерства фінансів України.

До запровадження нових форм звітності виробники, імпортери та особи - суб'єкти господарювання роздрібної торгівлі, які здійснюють реалізацію підакцизних товарів, зокрема пального, та відповідно до п. п. 212.1.1, 212.1.2, 212.1.11 п. 212.1 ст. 212 Кодексу є платниками акцизного податку, подають декларацію з акцизного податку за звітні (податкові) періоди 2016 року за формами, затвердженими наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015 N 14 "Про затвердження форми декларації акцизного податку, Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку", зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 30.01.2015 за N 105/26550.

Головним управлінням ДФС в областях, м. Києві, Міжрегіональному головному управлінню ДФС - Центральному офісу з обслуговування великих платників терміново довести зазначений лист до відома платників податків і підпорядкованих підрозділів для врахування в контрольно-перевірочній роботі.

Голова
Р. М. Насіров

 

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали